• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Državni plan za socijalnu sigurnost (VIDEO)

Vlada Srbije usvojila je plan za očuvanje socijalne sigurnosti građana koji su izgubili posao ili čije firme se nalaze u teškoj finansijskoj situaciji

Vlada Srbije usvojila je plan za očuvanje socijalne sigurnosti građana koji su izgubili posao ili čije firme se nalaze u teškoj finansijskoj situaciji, izjavio je premijer Srbije Mirko Cvetković.

Na konferenciji za novinare posle sednice Vlade, on je rekao da plan predviđa uplatu doprinosa za penzijsko-invalidsko i zdravstveno osiguranje, kako bi radnici čije su firme u teškoj situacji mogli da povežu staž i da se leče.

Cvetković je naveo da će biti obezbeđena jednokratna novčana pomoć ljudima koji ne primaju plate, kao i reprogramiranje dugovanja za struju.

Premijer je najavio da će biti izmenjen sistem kontrole rada preduzeća, koji će obezbediti da firme redovno uplaćuju doprinose za zaposlene, a ne samo neto plate.

Vlada je definisala i aktivnosti koje treba doneti u sprečavanju zloupotreba prilikom privatizacije, a postignut je i dogovor da se sačini sporazum o socijalnom partnerstvu koji bi potpisali i sindikati i poslodavci.

Vlada je utvrdila kriterijume i načine na koji će u budućnosti odvijati i obezbeđivati javni skupovi, odnosno štrajkovi i protesti, rekao je Cvetković.

"Ovo nije mera kojom se zabranju skupovi, već kojim se skupovi kanališu u ono što mogu i tereba da budu", kazao je on.

Predviđeno je da svaka jedinica lokalne samouprave odredi gde mogu da se odvijaju protesti i štrajkovi.



Ministar za rad i socijalnu politiku Rasim Ljajić precizirao je da predlog vladinih mera podrazumeva da će radnici moći da povežu radni staž od 1. januara 2004. do 30. juna 2009. godine.

On je kazao da se radi na nacrtu zakona o povezivanju radnog staža koji bi trebalo da se završi za 10 dana, a očekuje da će ga Vlada usvojiti do kraja septembra.

Za uplatu zdravstvenog osiguranja onim radnicima kojima u 2009. nisu overene knjižice predviđeno je izdvajanje 40 miliona dinara, rekao je Ljajić i dodao da su u toku pregovori o nalaženju modaliteta za uplatu tih sredstava.

Jednokratna novčana pomoć od 5.000 dinara biće namenjena radnicima koji više od tri meseca ne primaju plate, kazao je on.

"Značaj mera je što obezbeđuje intenziviranje socijalnog dijalog u uslovima ekonomske krize", rekao je Ljajić i naveo da "nema razloga za proteste i štrajkove", jer će na taj način vlada biti u dijalogu sa svakom opštinom i preduzećem gde se problemi dešavaju.

Ljajić je kazao da nema procena koliko radnika nema povezani radni staž, a prema podacima Poreske uprave od 31. marta ukupna dugovanja za neplaćane doprinose iznose 59 milijardi dinara.

Država će izmiriti obaveze poslodavaca, ali će svoja potraživanja namiriti konverzijom dugovanja tih preduzeća u trajni kapital države, kazao je Ljajić.

Primena mera počinje odmah, osim mere za povezivanje staža za koji je potrebno doneti novi zakon, dok će se rigorozna kontrola uplate doprinosa primenjivati od 1. januara 2010, rekao je Ljajić.



Vlada Srbije je na današnjoj sednici usvojila Odluku o prenosu akcija bez naknade Nafte industrije Srbije građanima, kao i zaposlenima i bivšim zaposlenima ovog preduzeća.

Obezbeđeno finasiranje budžetskog deficita

Premijer je izjavio i da je Vlada uspela da obezbedi kompletno finasiranje budžetskog deficita u ovoj godini.

On je kazao da država ima nekoliko izvora za pokrivanje budžetskog deficita kao što su međunarodne finasijske institucije, pre svega Svetska banka, Evropska unija i krediti banaka "koje je država uspela da obezbedi relativno povoljno".

Prema njegovim rečima, država će verovatno iskoristiti i mogućnost da povuče dodatna sredstva Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) u iznosu od 500 miliona dolara koja su pripala Srbiji posle povećanja kvota te međunarodne finansijske institucije.

Iako MMF daje novac za rezervu, a ne za budžet, Cvetković je naveo da je situacija specifična i "ukoliko se sa njima budemo dogovorili, moćićemo da ta sredstva povučemo u celini ili delimično i za pokriće budžetskog deficita".

Premijer je istakao da su uslovi pod kojima je Srbija dobila kredite komercijalnih banaka "veoma povoljni" i da je kamata četiri do 4,7 odstio, uz euribor koji je oko jedan procenat.

Na pitanje novinara o pregovorima sa Ruskom Federacijom o podršci državnom budžetu Srbije, Cvetković je kazao da je Ministarstvo finasija uputilo dopis Rusiji i da očekuje da će delegacija Srbije posle odmora otići u Moskvu, na razgovore.

Ponovio je da "razgovori sa MMF-om napreduju i se odvijaju se u dobroj atmosferi" i istakao da "Vlada veruje da ima osnova da se zatvori budžet bez dodatnih poreskih nameta".

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image