• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić potpisao Zakon o informisanju

Skupština Srbije je usvojila 24 zakonska predloga, među kojima i izmene i dopune Zakona o javnom informisanju.Predsednik Srbije potpisao Zakon o javnom informisanju. Naprednjaci, radikali i narodonjaci napustili salu posle usvajanja tog zakona.

Skupština Srbije završila je večeras vanrednu sednicu koja je počela 16. jula usvajanjem 24 predloga zakona, među kojima su i izmene i dopune Zakona o javnom informisanju. Predsednik Srbije Boris Tadić potpisao je danas, u skladu sa svojim ustavnim nadležnostima, Zakon o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju, saopštila je predsednikova Pres služba. Odmah po usvajanju zakona u načelu skupštinsku salu su napustili poslanici kluba "Napred Srbijo", a zatim, pošto je usvojen u celini i narodnjaci i radikali.

Ranije danas Udruženje novinara Srbije(UNS) je pozvalo predsednika Srbije da ne potiše ukaz o izmenama i dopunama ovog zakonu.

Predsednik Tadić smatra da je u procesu evropske standardizacije svih domaćih zakonskih akata neophodno da se uredi medijski sektor u Srbiji i dovede na evropski nivo.

Zbog različitih mišljenja u vezi sa usvojenim aktom, predsednik Tadić će pratiti efekte primene ovog zakona smatrajući da je sloboda medija pretpostavka slobodnog društva, kao što i pravo građana na objektivno i istinito informisanje nikako ne sme biti dovedeno u pitanje.

"Zbog toga moramo biti spremni da zakone iz medijske oblasti i dalje unapređujemo dostižući sve potrebne evropske standarde u zaštiti prava građana, poštujući osnovne demokratske vrednosti i podižući nivo odgovornosti svih učesnika u procesu javnog informisanja", ocenio je predsednik Srbije.

Skupština Srbije usvojila je danas izmene tog zakona kojim treba da se podigne stepen odgovornosti javnih glasila, kako bi se zaštitila prava građana koja mogu biti ugrožena nesavesnim medijskim ponašanjem.

Za predložene izmene od prisutnih 225 poslanika, glasalo je 125, među kojima i poslanici PUPS, protiv je bilo 88 poslanika DSS, NS, SRS, JS, poslanici Vesna Pešić i Žarko Korać iz poslaničkog kluba LDP, 11 poslanika socijalista je bilo uzdržano, a jedan poslanik nije glasao.

Tokom glasanja, poslanici Srpske napredne stranke nisu bili u skupštinskoj sali.

Šef poslaničke grupe Napred Srbijo Tomislav Nikolić izjavio je da su svi njegovi poslanici napustili skupštinsku salu jer ne žele da učesvutuju u izglasavanju "nakaradnog zakona" o javnom informisanju.



Nikolić je novinarima u skupšitini gde je pauza posle izglasavanja zakona u načelu, kazao da je Vlada Srbije uspela da obezbedi većinu za donošenje zakona.

Kako je naveo, SNS je pokašao da obori zakon, nisu uspeli i zato su napustili salu. Prema njegovim rečima, u sali su samo oni koji će pomoći da se zakon izglasa.

Nikolić je još rekao da je predloženi zakon "zakon Borisa Tadića, a ne Mlađana Dinkića" i da je "Dinkić samo pion".

Šef poslaničke grupe Za evropsku Srbiju Nada Kolundžija ocenila je danas da će usvajanjem Zakona o javnom informisanju medijski prostor biti uređeniji i da ovaj zakon ne znači gušenje medija.



Ona je izrazila zadovoljstvo zbog usvajanja Zakona, iako je, kako je naglasila, njegovo donošenje pratilo dosta komplikacija.

Komentarišući broj poslanika koji su glasali, Kolundžija je rekla da se zakoni uvek usvajaju većinom i da je suvišno komentaristi da li je ta većina "tanka".

Ko je za, a ko protiv

Izmene i dopune Zakona o javnom informisanju izazvale su brojne kritike novinarskih udruženja, opozicionih, ali i vladajućih stranaka.

Šef poslaničke grupe Srpske radikalne stranke (SRS) Dragan Todorović optužio je predsednicu parlamenta Slavicu Đukić Dejanović da je brutalno prekršila poslovnik jer mu nije omogućila da govori pre početka glasanja.

Todorović je novinarima u parlamentu rekao da je Đukić Dejanović time sprečila mogućnost da se poslanici prozivkom izjašnjavaju o predloženim izmenama Zakona o javnom informisanju.

On je rekao da je nameravao da zatraži da se glasa prozivkom, ali da je predsednica parlamenta to sprečila jer su mnogi poslanici vladajuće većine protiv predloženog zakona i bilo bi ih sramota da se vidi da ipak gasaju za zakon.

Todorović je novinarima u Skupštini Srbije ponovio da su svi poslanici SRS došli na sednicu i da će glasati protiv zakonskog predloga.

Predsednik Jedinstvene Srbije Dragan Marković Palma izjavio je da je obezbeđena skupštinska većina za izglasavanje izmena i dopuna Zakona o informisanju, ali da tri poslanika ove stranke koja je deo vladajuće koalicije neće glasati za taj predlog kojim se, kako je naveo, štite političari.

Četiri poslanika Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) glasaće za zakonske izmene, dok je Riza Halimi najavio da će biti uzdržan.

Uzdržani će biti prema najavi i poslanici SPS i PUPS-a.

Samostalni poslanik i lider Demohrišćanske stranke Srbije Vladan Batić najavio je da ce glasati za zakon u načelu, a hoće li ga podržati u celosti zavisi od toga hoće li biti usvojeni neki, kako je kazao, krucijalni amandmani.

Prema najavi Velimira Ilića, poslanici Nove Srbije glasaće protiv Zakona "kojim se Srbija vraća u diktaturu". Protiv zakona biće i poslanici Srpske napredne stranke, dok će poslanici ZES, G17 plus biti za.

LDP neće rušiti Vladu

Šef poslaničke grupe Liberalno demokratske partije (LDP) Čedomir Jovanović izjavio je da je jednomesečna pauza u radu parlamemta iskorišćena za usaglasavanje o amandmanima na vladin predlog zakona o javnom informisanju i da je sada "važno očuvanje evropske orijentacije Srbije".

On je novinarima u parlamentu rekao da je proteklih mesec dana iskorišćeno za razgovore sa NUNS-om i OEBS-om o reformi medijske sfere u Srbiji i da je dogovoreno brisanje odredbe o zabrani rada medija koji je u blokadi duže od 90 dana i odredbe koja se odnosi na vlasništvo medija.



Upitan za stav poslanika iz kluba LDP Vesne Pešić i Žarka Koraća koji će glasati protiv, Jovanović je rekao da je pravo svakog poslanika da se izjasni u skladu sa ličnim ubeđenjem i da se po tome LDP razlikuje od drugih stranaka.

Jovanović je rekao da LDP neće sarađivati sa Tomislavom Nikolićem, Vojislavom Koštunicom i Vojislavom Šešeljom u rušenju Vlade Srbije i istakao da je važno stabilizovati prilike u zemlji.

Kako je zakon izmenjen i dopunjen

Izmene i dopune imaju za cilj dosledniju primenu i unošenje većeg reda i odgovornosti u sferi medija.

Iako je prvobitno zakon predviđao postojanje obaveznog osnivačkog uloga od 50.000 evra, kao i veće kazne za medije koji krše zakon, nakon kritika javnosti i strukovnih udruženja, vlada je amandmanima ukinula obavezu postojanja osnivačkog kapitala i smanjila kazne.

Amandmanima je uvedena skala kažnjavanja od 25 do sto odsto tiraža i oglasnog prostora, ako se objavi informacija koja ugrožava maloletnike ili kad se neko oglasi krivim bez postojanja pravosnažne presude.

Ukoliko se takve vesti pojave na naslovnoj strani, sve se sabira za period od sedam dana, a sud će mediju koji povredi zakon prvi put izreći uslovnu osudu koja mora biti javno objavljena.

Predviđena je i obaveza upisa medija u Registar javnih glasila i precizno definisane kazne za nepoštovanje te odredbe.

Vlada je amandmanima prepolovila kazne za neobjavljivanje impresuma, nepoštovanje obaveze da glavni i odgovorni urednik ima prebivalište u Srbiji, objave informacija koje ugrožavaju ishod krivičnog postupka i neobjavjivanje ispravke.

Amandamnom radikala, koji su poslanici usvojili, ukinut je obavezan depozit za osnivanje medija i zabrana rada medija u slučaju blokade računa duže od 90 dana i kao metod rešavanja problema prihvata stečajno zakonodavstvo.

Usvojena još 23 zakona

Poslanici su danas usvojili i Zakon o kulturi i Zakon o nacionalnim savetima nacionalnih manjina, set pravosudnih zakona, set zakona iz oblasti prosvete, urbanizma i zdravstva, kao i tri finansijska ugovora.

Usvojen je Zakona o saradnji sa međunarodnim krivičnim sudom, izmene i dopune Zakona o izvršenju krivičnih sankcija i Zakon o organizaciji i nadležnosti državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala.

Parlament je usvojio i Zakona o izvršenju kazne zatvora za krivična dela organizovanog kriminala, izmene i dopune Zakonika o krivičnom postupku, izmene i dopune Krivičnog zakonika, kao i Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma.

Poslanici su usvojili i dva prosvetna zakona - Zakon o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja i Zakon o udžbenicima i drugim nastavnim sredstvima.

Usvojeni su i zakoni o planiranju i izgradnji i o državnom premeru i katastru, kao i zakoni o socijalnom stanovanju i o fondu za zaštitu životne sredine.

Poslanici su usvojili i zakone o javnom zdravlju, o transfuziološkoj delatnosti, o transplantaciji organa, o transplantaciji ćelija i tkiva, kao i Zakon o lečenju neplodnosti postupcima biomedicinski potpomognutog oplođenja.

Skupština je potvrdila i finansijski ugovor Srbije, Evropske investicione banke i Narodne banke Srbije "Apeks zajam za mala i srednja preduzeća" i sporazum o zajmu (dodatno finansiranje projekta
zdravstva) između Srbije i Međunarodne banke za obnovu i razvoj.

Potvrđen je i Sporazum o zaduživanju Srbije kod Alpha Bank Srbija a.d, Vojvođanske banke a.d. Novi Sad i Piraeus Bank a.d. Beograd.


(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image