• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Danas stupa na snagu Zakon o informisanju

Danas stupa na snagu Zakon o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju kojim je znatno pooštrena kaznena politika za kršenje profesionalnih normi

Danas stupa na snagu Zakon o izmenama i dopunama Zakona o javnom informisanju kojim je znatno pooštrena kaznena politika za kršenje profesionalnih normi i uvedeno više privrednih prestupa koji mogu dovesti do zabrane i gašenja izdavanja glasila.

Na zakonski predlog, pripremljen i usvojen bez javne rasprave, profesionalna udruženja i mediji izneli su niz primedaba, uključujući zahtev za povlačenje iz procedure.

Predsednik Srbije je istog dana kada je Zakon usvojen 31. avgusta potpisao ukaz o njegovom proglašenju.

Zaštitnik građana Saša Janković najavio je da će pokrenuti incijativa za ispitivanje ustavnosti tog akta ukoliko mu ekspertska komisija koju je formirao ukaže na kršenje Ustava.

Vlada Srbije je Predlog zakona usvojila 9. jula, a posle oštrih kritika javnosti i profesionalnih udruženja izmenila ga je nedelju dana kasnije nizom amandmana.

Zakonom je predviđeno da javno glasilo može osnovati domaće pravno lice i obaveza upisa u Registar javnih glasila.

U slučaju izdavanja glasila koje nije upisano u Registar, nadležni javni tužilac dužan je odmah pokrene postupak za privredni prestup, a nadležni sud u roku od 12 sati da obustavi privremeno izdavanje glasila.

Ukoliko ne poštuje zabranu i izdaje glasilo koje nije upisano u Registar, osnivač javnog glasila može biti kažnjen sa milion do 20 miliona dinara, a odgovorno lice sa 200.000 do dva miliona dinara.
Predviđena je i zabrana izdavanja glasila.

Prijavu za upis u registar štampanih dnevnih javnih glasila osnivači su dužni na podnesu u roku od 30 dana od stupanja zakona na snagu, a osnivači drugih glasila za 90 dana.

Izmenama Zakona predviđene su i rigorozne kazne za kršenje pretpostavke nevinosti i objavljivanje informacija koje mogu ugroziti razvoj maloletnika i ukoliko je maloletnik učinjen prepoznatljivim u informaciji koja može da povredi njegovo pravo ili interes.

Visina kazni vezana je za tiraž i prihod od oglasa u broju u kome je prekršaj napravljen, a ako je objavljana na naslovnoj strani ili u infomativnoj emisiji za taj sedmodnevni prihod.

Tako formirana kazna može biti 25-100 odsto zbira vrednosti ukupno prodatog tiraža isporučenog na dan objavljivanja informacije i vrednosti prodatog oglasnog prostora u tom broju, a u slučaju elektronskog glasila 25-100 odsto oglasnog prostora za dan u okviru kojeg je objavljena informacija.

Odgovorno lice u osnivaču i odgovorni urednik mogu biti kažnjeni sa 200.000 do dva miliona dinara.

Zakonom je predviđena i uslovna kazna uz obavezu objavljivanja presude ukoliko je delo prvi put učinjeno.

Kazne za neke prekršaje povećane su sa sadašnjih 30.000-200.000 na milion do 10 miliona za glasilo, odnosno 100.000 do milion dinara za odgovornog urednika.

Predviđene su i rigorozne kazne za dostributere koji prekinu distribucije iz neekonosmkih razloga.

Takođe, zakonom je zabranjen prenos prava nad javnim glasilom.

Prvobitno predviđena odredba o obaveznom osnivačkom kapitalu od 50.000 evra izbačena je vladinim amandmanima.

Predlagač je odustao i od odredbe koja je predviđala obustavljanje izdavanja novina i novčanu kaznu ukoliko se to ne učini za osnivača javnog glasila kome je račun u blokadi duže od 90 dana u prethodnih godinu dana.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image