• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić: EU nema alternativu (VIDEO)

Na Glavnom odboru DS predsednik Boris Tadić izjavio da je je izlazak iz ekonomske krize vidljiv, ali da Srbiju čeka dug i težak oporavak. On je naveo da ulazak Srbije u EU nema alternativu.

Predsednik Demokratske stranke (DS) i Srbije Boris Tadić najavio je teške i ozbiljne poltičke i ekonomske reforme u Srbiji za koje će tražiti širi društveni konsenzus, a koje treba da obezbede rešavanje krupnih problema u državi i stabilnost u narednim godinama.

Tadić je na sednici Glavnog odbora DS u Sava centru rekao da je u toku kreiranje mera koje se odnose na reformu celokupnog sistema finansija sa kojima će se izaći u javnost kada taj posao bude završen, kao i da Vlada Srbije ima jasna plan za vođenje politike.



On je istakao da nova politika podrazumeva mnogo više rada, ali i projekciju bolje budućnosti kako bi Srbija za tri do četiri godine ušla u predvorje Evropske unije sa stabilnom ekonomijom i smanjenom potrošnjom, ocenjujući da nije vreme za uzbudljive političke govore, nego za ozbiljno vođenje države.

Za takvu politiku Tadić će tražiti podršku građana, sindikata, koalicionih partnera i opozicije jer, kako je naveo, te mere nisu mere samo jednog političkog bloka.

Predsednik DS-a je rekao da Srbiji predstoji tegoban period, ali i izrazio uverenje da nastupaju bolji dani i oporavak ekonomije čiji su znaci već vidljivi kroz stabilan dinar, rast poverenja u državu kroz povećanje devizne štednje, rast izvoza u poslednja četiri meseca i povećanje likvidnosti preduzeća.



Tadić je, međutim, naveo, da svako ko bi rekao da je Srbija izašla iz ekonomske krize ne bi bio u pravu navodeći da izlazak iz krize podrazumeva strane investicije, smanjenje javne potrošnje, podizanje administrativne i privredne kompetitivnosti.

Prema njegovim rečima, izlazak iz ekonomske krize je vidljiv, ali nema opuštanja već je vreme za disciplinovanje i radikalno smanjenje javne potrošnje i deficita u budžetu.

"I ova vlada je doprinosila povećanju potrošnje, to je nekada bilo neophodno. Sada je vreme podvući crtu i obezbediti ekonomsku stabilnost", rekao je predsednik DS i dodao da će mere koje će predložiti Vlada sadržati projekcije koje će prevazići njen mandat.



"I ova vlada je doprinosila povećanju potrošnje, to je nekada bilo neophodno. Sada je vreme podvući crtu i obezbediti ekonomsku stabilnost", rekao je predsednik DS i dodao da će mere koje će predložiti Vlada sadržati projekcije koje će prevazići njen mandat.

On je, međutim, upozorio da će se Srbija naći pred nesagledivim posledicima i biće dovedena u pitanje budućnost države ako ne dođe do smanjenja budžetskog deficita.

Tadić je naveo da mera otpuštanja zaposlenih u administraciji znači zapravo zapošljavanje u privredi i obezbeđivanje sigurne budućnosti.

Govoreći o prioritetima Vlade Srbije, Tadić je istakao da učlanjivanje Srbije u EU i očuvanje teritorijalnog integriteta ostaju dva ključna cilja i istakao da je suština nove moderne politike DS da obezbedi širi konsenzus o centralnim pitanjima.



Demokratska stranka, istakao je Tadić, za tu politiku plaća cenu, ali je dodao da je on zadovoljan zato što politički činioci koji su pre godinu dana bili protiv politike DS-a sada tu stranku podržavaju.

Tadić je istakao intenzivnu diplomatsku aktivnost Srbije u poslednjem periodu i naveo da su stubovi spoljne politike - Brisel, Moskva, Vašington i Peking.

Istakvaši da EU nema alternativu, Tadić je rekao da to što Srbija želi da uspostavi snažnu mrežu odnosa sa zemljama sveta i Pokretom nesvrstanih ne znači da Srbija želi da načini alternativu EU.

Tadić je među ciljevima Vlade naveo i izgradnju infrastrukture, reformu pravosuđa i celog sistema bezbednosti radi efikasnije borbe protiv kriminala i reformu sistema javnih finansija.

Kako je naveo, Srbiji predstoji i politička reforma u smislu regionalizacije što je jednako važan cilj vlade Srbije za koji je potrebno nekoliko godina, koji podrazumeva racionalno planiranje, a koji će se ostvariti ili kroz promenu Ustava ili kroz promenu zakona.

"Nije ideja regionalizacije da se stvaraju novi politički centri, da imamo nove paradržave, već je ideja ravnomerni razvoj", kazao je on.



Prema rečima predsednika DS, ta stranka je uspela da obezbedi konsenzus u društvu o svim ciljevima.

Tadić je naveo da će pažljivo pratiti primenu izmena Zakona o javnom informisanju, navodeći da je svaki zakon promenljiv ako se pokaže da ne funkcioniše, ali da do promene zakoni moraju da se primenjuju.

Sednica Glavnog odbora DS održava se u Centru "Sava", u Beogradu, a sednici prisustvuju 323 člana glavnog odbora. U dnevni red uvrštena je i potvrda sporazuma o političkoj sardanji sa Demohrišćanskom strankom Srbije.

(Beta/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image