• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Poslanici "završili škole"

Među poslanicima Skupštine Srbije najviše je onih sa fakultetskom diplomom i srednjeg životnog doba, a od 250 narodnih predstavnika samo su petina pripadnice lepšeg pola.

Među poslanicima Skupštine Srbije najviše je onih sa fakultetskom diplomom i srednjeg životnog doba, a od 250 narodnih predstavnika samo su petina pripadnice lepšeg pola, pokazuju podaci skupštinskog Informatora.

Fakultetsku diplomu ima 203 poslanika, 15 ih je sa višom školom, a 32 sa srednjim obrazovanjem.

U Liberalno-demokratskoj partiji i Partiji ujedinjenih penzionera Srbije svi poslanici su visoko obrazovani, potom slede poslanici G17 plus među kojima samo jedan nema fakultetsku diplomu.

Visok procenat fakultetski obrazovanih je i u poslaničkoj grupi "Za evropsku Srbiju" u kojoj 71 poslanik ima završen fakultet, kao i u poslaničkim grupama "Napred Srbijo" i Nova Srbija, a najviše poslanika sa višom školom i srednjom stručnom spremom je u Srpskoj radikalnoj stranci.

Trećina poslanika ima između 41 i 50 godina, 17 ima do 30 godina, a tri narodna predstavnika su stariji od 71 godinu.

Od ukupno 250 poslanika, u skupštinskim klupama sede 194 muškarca i 56 žena. Najviše žena zastupljeno je u najbrojnijoj poslaničkoj grupi "Za evropsku Srbiju", u kojoj je od 78 poslanika 21 žena, a zatim sledi poslanička grupa SRS u kojoj je od 57 poslanika 12 predstavnica lepšeg pola.

Jedino u klupama poslaničkog kluba PUPS ne sedni nijedna dama.

Prema podacima iz Informatora, plata narodnih poslanika iznosi 75.886 dinara, a od 250 poslanika, 190 je na stalnom radu, dok 18 poslanika ne ostvaruju naknadu za rad.

Pravo narodnih poslanika na naknadu troškova za ishranu (dnevnica) ukinuto je u aprilu, odlukom Administrativnog odbora.

Dnevnica narodnog poslanika za prisustvo na sednicama Narodne skupštine i njenih radnih tela u januaru 2009. godine bila je oko 2.000 dinara, u februaru skoro 2.500, dok je u martu iznosila oko 1.900 dinara.

Poslanički dodatak mesečno je iznosio oko 30.350 dinara, što je 40 odsto od plate poslanika koji je na stalnom radu u Narodnoj skupštini.

U periodu od 1. januara do 31. avgusta, kada je održana "poslednja" sednica, Skupština Srbije imala je šest redovnih i 10 vanrednih zasedanja i u tom periodu usvojeno je 169 zakona i 33 odluke.

Na ovogodišnjim sednicama postavljeno je 174 poslaničkih pitanja, odgovor je stigao na 131, dok su 43 pitanja ostala bez odgovora.

U osam meseci rada skupštinskih odbora, najviše sednica održali su Zakonodavni odbor, Odbor za finansije, Odbor za pravosuđe i upravu i Administrativni odbor.

Najmanje aktivnosti u ovoj godini imali su Odbor za ustavna pitanja, Odbor za urbanizam i građevinarstvo, Odbor za razvoj i ekonomske odnose s inostranstvom, dok Odbor za privredne reforme nije uopšte zasedao.

U prošloj godini najviše puta su se sastali članovi Administrativnog i Zakonodavnog odbora, dok odbori za privredne reforme i ustavna pitanja nisu zasedali.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image