• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skupština: Mlada demokratija Srbije

Povodom Dana demokratije, 15. septembra, Skupština Srbije objavila poruku u kojoj se navodi da je demokratija u našoj zemlji još mlada i nerazvijena.

Srbija je slobodna, demokratska i sekularna država, ali je demokratija u Srbiji mlada i nedovoljno razvijena, zbog čega politički faktori moraju da iskoriste narodno opredeljenje za taj politički oblik i da razvijaju demokratski duh i jačaju institucije, navedeno je u poruci Skupštine Srbije.

U poruci, koju je parlament na svom sajtu objavio povodom obeležavanja 15. septembra, Međunarodnog dana demokratije, navedeno je da su srpske institucije, zakoni i politička praksa standardizovani u UN, Savetu Evrope i drugim međunarodnim institucijama, kao i da je Srbija punopravni član svih opštih demokratskih međunarodnih organizacija i da svoje zakonodavstvo stalno prilagođava međunarodnim standardima.

Dodaje se da je Srbija država svih građana, različitih nacionalnosti i različitih kulturnih identiteta i da se njena demokratičnost ogleda i u nastojanju da to bogatstvo unapređuje razvojem tolerancije i ravnopravnosti.

"Politički faktori moraju da iskoriste narodno opredeljenje za demokratiju, da razvijaju demokratski duh, da jačaju demokratske institucije, da što više građana uključuju u društvene reforme, da stvaraju sredinu za ekonomski razvoj i bolji život, uz društvenu solidarnost sa najugroženijim, a iznad svega da šire poverenje u slobodno i pravedno društvo", istaknuto je u poruci.

Naglašeno je da demokratija nije završni oblik političkog života, već da je živi proces, kao traganje za sve boljim i dostojnim životom.

Demokratija, kako piše u poruci, omogućava širenje slobode na sve do sada marginalizovane grupe, na uvažavanje posebnih potreba ljudi i svih vidova različitosti, a suzbijanjem diskriminacije i netolerancije proširuje horizonte slobode.

Navedeno je i da je demokratija danas više od slobode građana da govore, kritikuju, da se udružuju, od njihove jednakosti pred zakonom i prava na slobodan izbor svojih predstavnika i izgradnje svoje ličnosti.

"Ona je razvojni proces, koji podrazumeva stalno napredovanje i širenje slobode, stalne inovacije u saobraćaju građana jednih sa drugima i sa institucijama, ona podrazumeva participaciju građana u donošenju odluka koje ih se neposredno tiču, pronalaženje oblika saradnje različitih segmenata društva, razvoj socijalnog i političkog dijaloga", piše u poruci.

Demokratija je poredak koji obezbeđuje jednakost i dostojanstvo građana kojima je poveren suverenitet, kao izvor najvažnijih odluka koje se tiču opšteg dobra, a ljudska i građanska prava standardizovana su i tiču se ne samo političkih već i ekonomskih i kulturnih prava svih građana.

Skupština je ranije danas saopštla da će Dan demokratije obeležiti objavljivanjem šireg teksta posvećenog toj civilizacijskoj tekovini, podsećajući da je prošle godine taj dana obeležila posebnom sednicom.

U saopštenju kabineta predsednika Skupštine Srbije, apeluje se na medije da odgovarajućim prilozima izveste javnost o Danu demokratije.

Generalna skupština UN 2007. godine, na inicijativu Interparlamentarne unije, usvojia je rezoluciju, kojom se 15. septembar proglašava Danom demokratije.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image