• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Povoljan izveštaj EK o napretku Srbije

Oktobarski godišnji izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije biće povoljan, saopštili su izvori Evropske unije u Briselu

Oktobarski godišnji izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije biće povoljan i zasnovan na sveobuhvatnim ocenama, a ne samo na elementu ključnih evropskih reformi u toku godine dana.

Izvori Evropske unije u Briselu su u izjavi agenciji Beta istakli da Srbija samostalno primenjuje Prelazni trgovinski sporazum s Evropskom unijom što je veoma važno za "brži napredak" Srbije u pridruživanju EU "koji žele svi".

Švedsko predsedništvo EU će, kako je rečeno, uložiti trud da se na oktobarskom zasedanju šefova diplomatija Unije postigne saglasnost o primeni trgovinskog dela Sporazuma s Beogradom što bi dalo osnova za povoljan prijem nagoveštenog zahteva Srbije za dobijanje statusa kandidata za članstvo u EU. Realnije je, ipak, da se to dogodi u decembru na sastanku šefova država i vlada EU.

To je bila i ključna stavka zasedanja Komiteta za Zapadni Balkan EU, posvećenog odnosima sa Srbijom, održanog u Briselu, na kojem su skoro svi ambasadori članica EU naglasili da bi vid podrške Srbiji bilo to da se odmrzne Sporazum koji Beograd već dobrovoljno primenjuje, uprkos opštoj ekonomskoj krizi.

Zvaničnici u Briselu su Beti preneli da je ambasador Holandije na ovom skupu ponovio stav da hapšenje haškog optuženika Ratka Mladića, ili to da tužilaštvo Tribunala potvrdi punu saradnju Srbije s tim sudom, može navesti Hag da se saglasi sa stavom ostalih članica EU da treba primeniti Sporazum s Beogradom.

Na sastanku Komiteta za Zapadni Balkan je zaključeno da je politička situacija u Srbiji stabilna, da vlasti predano rade na evropskim reformama, a veliko zadovoljstvo je izraženo zbog sporazuma MUP Srbije-Euleks.

Zabrinutost je, ipak, iskazana zbog društveno-ekonomskog razvoja u Srbiji, uz zaključak da je vlada u Beogradu uspela da makroekonomski stabilizuje stanje.

Jednoglasno očekivanje je bilo i da će EU od 1.januara 2010. ukinuti vize za putovanja državljana Srbije u "šengenski prostor" Unije.

Na pitanje da li najnoviji slučajevi ekstremističkog nasilja i otkazivanje Povorke ponosa u Beogradu mogu uticati na godišnju ocenu o reformama u Srbiji i odluku o ukidanju viza EU, funkcioneri u Savetu ministara EU i Evropskoj komisiji su naglasili da su merila za to celovita, jasna i objektivna.

Videće se, dodali su, da li na to, eventualno, mogu imati odraza najnovije pojave nasilja i netrpeljivosti u Beogradu, iako se ceo sistem ne ocenjuje na temelju samo jednog elementa.

Kroz saopštenje švedskog predsedništva EU i izjavama ambasadora nekih zemalja Unije u Beogradu je, kako je predočeno, stavljeno do znanja da EU ne razume "povlačenje vlasti pred ekstremističkim grupama".

Takođe je ostalo nejasno kakvi su tačno stavovi srpskih političkih vođa i šta je sa slobodom okupljanja. Kada je reč o sistemu, veoma povoljno ocenjeno izglasavanje srpskog zakona o suzbijanju diskriminacije, mada je jasno i da "promene u mentalitetu nisu nešto što brzo usledi", zaključili su izvori EU.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image