• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Konačan obračun s kriminalom (VIDEO)

Boris Tadić tvrdi da je Srbija apsolutno odlučna da zada konačan udarac organizovanom kriminalu, dok Žak Baro upozorava da bi kriminal mogao da ugrozi integraciju Balkana u EU

Važne poruke posalte su u ponedeljak sa Regionalne ministarske konferencije "Suočavanje sa izazovima organizovanog kriminala i teškim krivičnim delima na području zapadnog Balkana" u Palati Srbija.

Potpredsednik Evropske komisije Žak Baro izjavio da organizovani kriminal ima posebnu težinu u regionu Balkana i da bi mogao da ugrozi njegovu stabilnost i integraciju u EU, a predsednik Srbije Boris Tadić poručio je da je Srbija apsolutno odlučna da zada konačan udarac organizovanom kriminalu i da u tome računa na podršku suseda i Evropske unije.

Ministarka pravde izjavila je da zemlje zapadnog Balkana treba da potpišu multilateralni sporazum kojim bi se uredilo pitanje izručivanja okrivljenih za organizovani kriminal, dok ministar unutrašnjih poslova Srbije tvrdi da je saradnja u borbi protiv organizovanog kriminala jedna od najvažnijih za život građana u regionu.



Otvarajući ministarsku konferenciju, Tadić je pozvao zemlje regiona da se uključe u zajedničku borbu protiv organizovanog kriminala koji je "regionalni i transnacionalni problem".

Predsednik Srbije je apelovao na učesnike skupa da integrišu sisteme u borbi protiv kriminala jer će, u suprotnom, uslediti novi izazovi čija će posledica biti zaustavljanje ekonomskog rasta.

"Cenu toga platiće u godinama koje dolaze i evropska društva", rekao je Tadić i dodao da je pitanje borbe protiv organizovanog krinimala od najvećeg mogućeg značaja ne samo za zemlje regiona, već i Evropsku uniju.

Prema njegovim rečima, najmanji problem predstavlja "kada se organizovani kriminal nalazi sa duge strane granice, a najveći kada se implementira u same strukture države".

On je dodao da je sadašnji trenutak izuzetno važan za podizanje efikasnosti u borbi protiv organizovanih kriminalnih grupa svih država i saradnju na prostoru čitave Evrope.



"Takva saradnja nije moguća bez perspektive integracije u Evropsku uniju svih zemalja i ako obaveštajne grupe i bezbednosni sistemi tih zemalja ne sarađuju", naveo je Tadić.

On je rekao da je Srbija u borbi protiv organizovanog kriminala postigla zavidne rezultate, ali da to nije dovoljno i da ostaje trajno privržena tom cilju.

Danas je u Palati Srbija počela dvodnevna ministarska konferencija posvećena jačanju regionalne i transnacionalne saradnje kao preduslovu za uspešne sudske postupke.

Potpredsednik Evropske komisije za pitanja pravde, slobode i bezbednosti Žak Baro izjavio je u Beogradu da organizovani kriminal ima posebnu težinu.

"Organizovani kriminal je bez sumnje postao međunarodno svetsko pitanje. Očigledno, problem se ne odnosi samo na zapadni Balkan ali problem ima posebnu težinu na Balkanu i mogao bi da ugrozi stabilnost u regionu i mogu reći integraciju regiona u EU", rekao je Baro.



On je ukazao da organizovani kriminal obuhvata trgovinu narkoticima, organima, ljudskim bićima, ilegalnom imigracijom i da se novac koji se tako pribavlja, koristi za dalje kriminalne aktivnosti, navodeći podatke da je samo prošle godine preko Balkana prokrijumčareno 100 tona heroina, vrednog 416 miliona evra.

Baro je ocenio da se u regionu ulažu napori u borbi protiv organizovanog kriminala navodeći usvajanje odgovarajućih zakona, reformu snaga reda i razvijanje regionalne saradnje.

On je posebno pozdravio delovanje Inicijative za saradnju u jugoistočnoj Evropi kao dobar primer saradnje u borbi protiv organizovanog kriminala u regionu i naglasio da su u suzbijanju organizovanog kriminala pravi test efikasnosti presude i zaplena imovine stečene kriminalnim aktivnostima.



Baro je ukazao da kriminal stalno evoluira i da se prilagođava nacionalnim uslovima. "Moramo se suočiti sa povećanjem broja zemalja pogođenim organizovanim kriminalom", dodao je on.

Kao najveće izazove, Baro je naveo sajber kriminal, trgovinu ljudima i ekonomski kriminal uključujući korupciju koja olakšava nelegalne aktivnosti i sprečava sprovođenje zakona. On je zato naglasio da je potrebno osnažiti mehanizme protiv korupcije.

Baro je takođe ukazao da vlade zemalja regiona moraju preuzeti odgovornost u borbi protiv organizovanog kriminala jer građani očekuju odlučan odgovor a, kako je istakao, poverenje građana je uslov demokratije.

On je rekao da sve evropske zemlje treba da ulože sredstva u borbi protiv kriminala kako bi Evropska unija bila prostor vladavine prava i u kojem će se građani osećati zaštićeno.

Zato je, prema njegovim rečima, EU pripremila takozvani Program iz Stokholma koji bi trebalo da bude usvojen do kraja godine, a odnosi se pre svega na borbu protiv organizovanog kriminala.

Baro je pohvalio dve regionalne operacije na suzbijanju organizovanog kriminala - operaciju "Dunav" u kojoj je razbijena mreža koja se bavila ilegalnom imigracijom i operacija "Miraž" protiv trgovine ženama.



Ambasador Misije OEBS-a Dimitrios Kipreos istakao je da OEBS podržava vlade regiona u unapređenju regionalne saradnje posebno u borbi protiv organizovanog kriminala.

On je ocenio da organizovani kriminal nije samo pitanje bezbednosti već i društveno pitanje i dodao da se u akcijama protiv organizovanog kriminala ne smeju ugrožavati ljudska prava.

Kipreos je takođe rekao da će uskoro za neke države regiona vizna liberalizacija vrlo brzo postati realnost a da će biti u izgledu za druge zemlje regiona.

Pored Baroa, Kipreosa i Tadića, na otvaranju dvodnevne konferencije govorili su ministarka pravde Snežana Malović i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.

Ministarka pravde izjavila je da zemlje zapadnog Balkana treba da potpišu multilateralni sporazum kojim bi se uredilo pitanje izručivanja okrivljenih za organizovani kriminal.

Govoreći na otvaranju Regionalne ministarske konferencije "Suočavanje sa izazovima organizovanog kriminala i teškim krivičnim delima na području zapadnog Balkana", Malović je ukazala na činjenicu da zbog toga što poseduju dva ili tri državljanstva, počinioci nekih krivičnih dela ostaju van domašaja pravde.

Obraćajući se učesnicima skupa ministarka pravde Srbije je kazala da Vlada Srbije neće dopustiti da organizovane kriminalne grupe imaju iluziju da mogu biti jače od države i da ugrožavaju njenu snagu i autoritet.

Ona je naglasila da je uz evropsku perspektivu, obračun sa organizovanim kriminalom glavni politički cilj Srbije.

"Srbija demokratije pobediće mafijašku Srbiju koja je ostavila krvav trag, onu u kojoj su ubijeni premijer, politički protivnici i novinari, onu u kojoj su državne pljačke bile svakodnevica", kazala je Malović.

Ona je naglasila da je organizovani kriminal međunarodni i prekogranični fenomen i da je neophodno da države regiona, njihovo pravosuđe i policije intenziviraju saradnju.

Prema njenim rečima, zahvaljujći saradnji policije i tuzilaštava Srbije s Bosnom i Hercegovinom i sa Hrvatskom razbijeno je nekoliko kriminalnih grupa koje su delovale na zapadnom Balkanu i zemljama EU.

Takođe, dodala je, tuzilaštva Srbije i Hrvatske u oblasti ratnih zločina ustupila su međusobno dokaze za 26 predmeta.

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić rekao da je saradnja u borbi protiv organizovanog kriminala jedna od najvažnijih za život građana u regionu.

"Nema borbe protiv organizovanog kriminala i korupcije bez regionalne saradnje", rekao je Dačić i dodao da niko ne sme biti jači od države koja organizovano i najstrožije kažnjava i sprečava sve koji se bave kriminalom i korupcijom.

Skupu prisustvuju ministri pravde Hrvatske, Bosne i Hercergovine, Crne Gore, Makedonije i zamenik ministra pravde Italije, ministar pravde i unutrašnjih poslova Mađarske, kao i ministri unutrašnjih poslova iz regiona.

U radu konferencije učestvuju i visoki predstavnici 16 zemalja među kojima su i Austrija, Nemačka, Španija, Švedska, Švajcarska kao i predstavnici Saveta Evrope, Evropske komisije, Europola, Jurodžasta, Interpola, OEBS i drugi.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image