• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Jeremić: Bez pritisaka na Sud pravde

Srbija apeluje na članice UN da ne vrše nikakav pritisak na Međunarodni sud pravde, koji treba da oceni jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova.

Šef diplomatije Srbije Vuk Jeremić pozvao je sve članice Ujedinjenih nacija da dozvole Međunarodnom sudu pravde (MSP) da neometano razmatra slučaj jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova i da u ovoj "presudnoj fazi" radi bez dodatnih pritisaka.

"Zajednička dužnost svih nas je da se sudski proces ne prejudicira. Proces pred Međunarodnim sudom pravde mora ići svojim tokom, bez političkih pritisaka, kao što su nova priznavanja jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova", rekao je Jeremić na sednici Saveta bezbednosti UN.

On se zahvalio većini država članica koje poštuju teritorijalni integritet i suverenitet Srbije, naglašavajući da Srbija nikada neće priznati jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova albanskih vlasti u Prištini.

Slučaj Kosova, ocenio je Jeremić, biće značajan test za svetsku zajednicu, jer se mora napraviti izbor između jednostranosti i konsenzusa.

"Ovo je prvi put u istoriji da će Sud doneti odluku o legalnosti pokušaja secesije jedne etničke grupe od države članice UN, u mirnodopskom vremenu. Ovo je, takođe, prvi put da svih pet stalnih članica SB UN učestvuje u procesu pred Međunarodnim sudom pravde", istakao je Jeremić.

Prema njegovim rečima, UN ostaju nezaobilazan akter na Kosovu i zato je od velike važnosti da Savet bezbednosti nastavi da podržava prisustvo UNMIK, kao ključnog stuba mira i stabilnosti na Kosovu.

Srbija snažno veruje da neslaganja oko statusa ne smeju uticati da odluke da sarađujemo na poboljšanju uslova života ljudi u pokrajini, rekao je Jeremić i podsetio na saradnju srpskih vlasti sa svim legitimnim učesnicima na terenu, bez kršenja crvenih linija koje su postavljene Ustavom Srbije.

"Zadovoljan sam što se u izveštaju pohvaljuje konstruktivnost politike Beograda i konstatuje pragmatičan pristup rešavanju praktičnih pitanja", rekao je Jeremić.

On je podsetio da su se skoro svi srpski policajci vratili u svoje jedinice na Kosovu, što je direktna posledica angažovanja Beograda.

To je doprinelo poboljšanju bezbednosne situacije u pokrajini, posebno u srpskim enklavama na jugu, rekao je Jeremić i pomenuo potpisivanje protokola o policijskoj saradnji Euleksa i Ministarstva unutrašnjih poslova Stbije.

Protokol je u potpunosti statusno neutralan i u okviru rezolucije 1244, a njegova primena doprineće borbi protiv organizovanog kriminala i terorizma na Kosovu, teritoriji koja nastavlja da bude centar međunarodne mreže oružja, droge i trgovaca ljudima, poručio je srpski šef diplomatije.

Jeremić je, govoreći o saradnji u pravosuđu, ocenio da se, uprkos preliminarnim razgovorima sa UNMIK i Euleksom, nije stiglo dalje od određivanja jurisdikcije Suda u Mitrovici, postavljenja sudija i tužilaca prema zastupljenosti etničkih zajednica i radu po pravilima UNMIK.

U drugim oblastima, saradnja je produbljena, rekao je Jeremić i naveo primere saradnje srpskog Tužilaštva za ratne zločine sa tužiocima Euleksa u istragama zločina bivših pripadnika Oslobodilačke vojske Kosova, poznatim kao slučaj "Žuta kuća".

Jeremić je rekao da Srbija ostaje pouzdan partner KFOR kada je reč o zaštiti administrativne linije i bezbednosti.

Statusno neutralno prisustvo KFOR i dalje je potrebno kako bi se zaštitile srpske enklave i svetinje od pretnji, najezda i napada, rekao je Jeremić i podsetio da još nije u potpunosti rešen problem ulaska i kretanja srpskih zvaničnika na teritoriji pokrajine.

Vlada Srbije i Srpska pravoslavna crkva podržavaju u potpunosti obnovu i restauraciju naših svetinja, koja se odvija pod okriljem UNESKO i Saveta za rekonstrukciju i implementaciju Saveta Evrope, rekao je on.

Prema rečima Jeremića, problemi se javljaju na terenu, jer je srpska baština i dalje meta vandala ili se pokušava predstaviti kao nasleđe Albanaca, koje je Srbija preuzela u 19. veku.

Od skoro 200.000 interno raseljenih Srba, samo 31 lice je moglo da se vrate u proteklom periodu na Kosovo, od oko hiljadu onih koji su pokazali konkretnu zainteresovanost za povratak od poslednje sednice SB UN, rekao je on.

Jeremić je rekao da je Priština zakazala lokalne izbore za 15. novembar, ali je ocenio da je legitimnost tih izbora dovedena u pitanje odlukom da se održe mimo okvira rezolucije 1244.

"Prema izveštaju pred nama, šef UNMIK ih nije raspisao, OEBS ih neće pratiti, a UN ih neće verifikovati. Pod takvim okolnostima, nemoguće je očekivati da ih Srbija podrži", naglasio je Jeremić.


"Moja odgovornost, kao svakog drugog predstavnika države članice UN je da radim u interesu svog naroda i države", rekao je Jeremić i poručio da će Srbija nastaviti da se angažuje sa međunarodnom zajednicom kako bi bili rešeni preostali izazovi na Zapadnom Balkanu.

Jeremić je naglasio da Srbija ostaje opredeljena da brani svog teritorijalni integritet mirnim putem, ispunjavajući svoj strateški centralni prioritet, članstvo u Evropskoj uniji.

(Fonet)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image