• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Upoznajte Istočnu Srbiju i osvojite vikend putovanje!

Istočna Srbija za mnoge je neotkriveni dragulj, pun istorije, kulturno istorijskih spomenika, predivne prirode i ukusne hrane.

 Upoznajte Istocnu Srbiju i osvojite vikend putovanje Izvor: Promo/Projekat EU za tebe - za kulturno nasleđe i turizam

Upoznajte Istočnu Srbiju i osvojite putovanje za dvoje na Instagram strani EU u Srbiji.

Program nagradnog putovanja

U nastavku, donosimo priču o nekim od lokaliteta koje možete posetiti tokom nagradnog putovanja, ali i u svojoj režiji.

Izvor: Promo/Projekat EU za tebe - za kulturno nasleđe i turizam

Rajačke pimnice

Nedaleko od Negotina, na brdu iznad sela Rajac, nalaze se Rajačke pimnice. U ovom mestu autentičnog izgleda ne stanuju ljudi, već vino. Pimnice su, zapravo, naselje napravljeno za proizvodnju i skladištenje vina.

Rajačke pimnice su nastale u toku devetnaestog i početkom dvadesetog veka, kada su i doživele svoj vrhunac. Tokom širenja filoksere (biljne vaši koja napada vinovu lozu) po Evropi, klimatski i geografski uslovi sačuvali su Negotinsku Krajinu od ove pošasti i odredili je da bude novi izvoznik vina za ceo kontinent. Ubrzo je čitava Krajina doživela procvat, vina iz ovog regiona mogla su se naći po mnogim dvorovima Evrope. Stanovnici Rajca iskoristili su ovu priliku i unapredili vinogradarstvo i tako postali nadaleko poznati po svojim autohtonim vrstama grožđa i vina.

Pimnice nisu poznate samo po vinu, već i po autentičnoj arhitekturi. Sve pimnice su sagradjene na istovetan način i u prepoznatljivom rustičnom stilu kombinacije kamena i drveta.

Izvor: Promo/Projekat EU za tebe - za kulturno nasleđe i turizam

Felix Romuliana

Svako koga navede put u Timočku Krajinu, bilo u prolazu ili sa namerom, trebalo bi da poseti monumentalnu carsku palatu Felix Romuliana. Ovo mesto, nadomak Zaječara, a odmah uz selo Gamzigrad, odiše duhom starih Rimljana. Nekada velelepno zdanje izgradio je rimski imperator Galerije, na prelazu iz trećeg u četvrti vek. Posle vladavine, a kako bi nakon carske službe proveo ostatak života u raskoši i miru, Galerije se odlučuje da izgradi sebi palatu, negde u svom rodnom kraju.

Ako Vas put ikada navede u Zaječar ne propustite da uživate u čarima Felix Romuliane i davno nestalog, ali i dalje veličanstvenog Rimskog carstva. Osim ostataka carske palate moći ćete da uživate i u ostalim tajnama koje se nalaze u dolini reke Timok, i naravno u izvanrednoj hrani i piću koje ovaj region itekako nudi.

U sklopu ovog spomeničkog kompleksa biće izgrađen centar za posetioce uz podršku Evropske unije.

Izvor: Promo/Projekat EU za tebe - za kulturno nasleđe i turizam

Golubačka tvrđava

Golubačka tvrđava podignuta je na samom ulazu u Đerdapsku klisuru, na mestu gde Dunav najširi u svom toku. Tvrđava je predstavljala važno srednjovekovno vojno pogranično utvrđenje, planski građeno zbog vojno-strateškog značaja. Odavde se lako mogao kontrolisati sav kopneni i vodeni put koji je povezivao istok i zapad, a strme i nepristupačne Ridanske litice i sama reka, bili su joj prirodna zaštita. Zbog ovakvog položaja, tokom XIV i XV veka, pogranične sile, Ugarska i Srbija, a potom i Otomanska imperija, borile su se da osvoje Golubačku tvrđavu jer su time sticali kontrolu i moć nad državnom granicom.

Rekonstrukcija i opremanje kompleksa Tvrđave, počeli su u septembru 2014. godine. Pored radova, izvedena su i obimna arheološka istraživanja koja su dovela do novih otkrića. Rekonstrukcija istorijskog objekta, koji se smatra jednim od najlepših na Dunavu trajala je pet godina, a Evropska unija u projekat je uložila preko 8 miliona evra.

Izvor: Promo/Projekat EU za tebe - za kulturno nasleđe i turizam

Fetislam

Prolaskom kroz Đerdapsku klisuru, Dunav nas vodi do grada Kladova i Fetislam tvrđave, koja se nalazi na samoj obali reke. Izgradnja ovog dunavskog zdanja je delo sultana Sulejmana Veličanstvenog, koji je 1524. godine zapovedio da se napravi utvrđenje na Dunavu, da služi kao strateško uporište za dalja osvajanja na sever. Ime Fetislam potiče iz turskog jezika (Feht-ul-islam), što bi u prevodu značilo kapije islama. Prvobitno je bio izgrađen samo mali grad, da bi u XVIII veku, usled pojačanih ratnih delovanja turske vojske, bile izgrađene zidine koje čine Veliki grad.

Uz pomoć sredstva EU, kroz konzervatorske radove biće obnovljena Varoš kapija i pripadajući deo bedema tvrđave, kao i lagumi u samom bedemu. Značajan deo radova odnosiće se i na konzervaciju ulazne kapije u tzv. Mali grad, kao i letnje pozornice i dveju kružnih kula u delu zida – utvrđenja prema Dunavu.

Izvor: Promo/Projekat EU za tebe - za kulturno nasleđe i turizam


EU za kulturno nasleđe i turizam" je #EUzaTebe projekat usmeren na razvoj turizma kao značajnog privrednog potencijala za ekonomski razvoj istočne Srbije i Donjeg Podunavlja. Finansiraju ga Evropska unija sa 15 miliona evra i nemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj BMZ sa 1,6 miliona evra, a sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju GIZ.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image