• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Odbijen Stanišićev zahtev za privremenu slobodu

Haški tribunal odbio je zahtev optuženog Jovice Stanišića da bude pušten na privremenu slobodu tokom pauze u suđenju koje će biti nastavljeno 30. novembra.

Haški tribunal odbio je zahtev optuženog Jovice Stanišića da bude pušten na privremenu slobodu tokom pauze u suđenju koje će biti nastavljeno 30. novembra.

Bivši načelnik Službe državne bezbednosti optužen je za zločine nad Hrvatima i Muslimanima u tokom ratova u Hrvatskoj i BiH 1991-95.

U obrazloženju odluke da odbije Stanišićev zahtev za privremeno oslobađanje, sudsko veće je sugerisalo da bi - nasuprot tvrdnji odbrane - zdravstveno i psihijatrijsko stanje obolelog Stanišića moglo biti pogoršano, a ne poboljšano, ako bi bio pušten u Beograd.

Prema ranijim nalazima lekara, Stanišić pati od hronične bolesti organa za varenje (paučitis) i teške depresije.

Sudije su u odluci primetile da se Stanišićevo stanje, prema nedeljnim izveštajima lekara, "stabilizovalo i polako popravilo" od kada se u aprilu vratio u pritvor Tribunala sa privremene slobode.

Citirajući nalaz sudski postavljenog psihijatra, veće je navelo da su u Beogradu na stanje optuženog negativno uticali "privatna kriza", "situacija u porodičnom krugu" i "sukob sa sinom".

U odluci se naglašava i da je od ključnog značaja, prema lekarima, da se nastavi sadašnji način lečenja Stanišićevog oboljenja organa za varenje, a da nije sigurno da ta terapija mogla biti nastavljena na Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu.

"Vehe primećuje i da Stanišićeva odbrana nije pružila nikakve dokaze da bi lečenje optuzenog na beogradskoj VMA bilo superiornije od tretmana u Holandiji", zaključile su sudije.

Zajedno sa Stanišićem, optužen je i njegov nekadašnji pomoćnik i prvi komandant "crvenih beretki" Franko Simatović - Frenki.

Suđenje, koje je počelo u junu, prekinuto je pošto je u avgustu iznenada preminuo Simatovićev branilac Zoran Jovanović.

Sudsko veće predsedavajućeg Alfonsa Orija (Alphons Orie) zatim je prekinulo suđenje do 30. novembra, kako bi novim Simatovićevim braniocima Mihajlu Bakraču i Vladmiru Petroviću dalo vremena da se pripreme za proces.

Simatović je zatim pušten na privremenu slobodu do 25. novembra.

Stanišić od početka procesa u junu nije prisustvovao nijednom zasedanju, niti je proces pratio preko video veze iz pritvora, uz obrazloženje da je "suviše bolestan".

Krajem aprila prošle godine, Tribunal je bio započeo suđenje u odsustvu Stanišića, ali je apelaciono veće nedugo zatim usvojilo žalbu Stanišićeve odbrane, poništilo početak procesa i

Stanišića u junu prošle godine privremeno oslobodilo i uputilo na lečenje u Beograd.

U aprilu ove godine, novo sudsko veće odlučilo je da proces ponovo započne i pozvalo Stanišića i Simatovića da se vrate iz Srbije u pritvor Tribunala.

Suđenje je nanovo počelo 9. juna, a sudije su svedoke optužbe saslušavale do kraja avgusta, kada je izvođenje dokaza prekinuto zbog toga što je Simatović ostao bez branilaca.

Stanišića i Simatovića uhapsile su vlasti Srbije tokom operacije Sablja posle ubistva premijera Zorana Đinđića, 12. marta 2003.
godine. Stanišić je prebačen u Hag 11. juna, a Simatović 30. maja te godine.

U prvom pojavljivanju pred sudijom, obojica su izjavila da nisu krivi.
Stanišić i Simatović su prvi put na privremenoj slobodi bili od decembra 2004. do februara prošle godine. U aprilu 2008. ponovo su pušteni, a u pritvor Tribunala vraćeni su aprila ove

(Beta)


Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image