• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Jeremić:Fašizam,monstruozno delo civilizacije

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić izjavio je u Beogradu da sećanje na pogrom Jevreja tokom Drugog svetskog rata predstavlja trajnu moralnu, političku i društvenu odgovornost.

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić izjavio je u Beogradu da sećanje na pogrom Jevreja tokom Drugog svetskog rata predstavlja trajnu moralnu, političku i društvenu odgovornost.

"Današnji dan je ne samo dan sećanja na najstrašnije zločine već i na antifašističku borbu i našu zajedničku pobedu, pobedu ideja jednakosti i pravičnosti kao antipoda rasnom ekstremizmu", rekao je Jeremić na obeležavanju Međunarodnog dana borbe protiv fašizma i antisemitizma u beogradskom Narodnom pozorištu.

On je rekao da "masovna ubistva i progoni sprovedeni u ime ideologije krvi i tla predstavljaju vrhunac anticivilizacijskog delovanja". "Zato sećanje na ovo besramno nasilje predstavlja našu trajnu moralnu, političku i društvenu odgovornost", rekao je Jeremić.

Podsetio je da su u Kristalnoj noći, između 9. i 10. novembra 1938, uništene gotovo sve sinagoge koje su postojale u Nemačkoj, jevrejska groblja i radnje, da su stotine Jevreja ubijene na licu mesta, a da je više od 20.000 njih uhapšeno i odvedeno u koncentracione logore.

Jeremić je rekao da se Kristalna noć simbolički uzima kao početak Holokausta, događaja koji će ostati zabeležen kao nezapamćeno ljudsko stradanje.

"Ali to nije bio samo simbolički, već nažalost i sasvim realan početak organizovanog i sistematski sprovedenog pogroma Jevreja, zločina nad šest miliona nedužnih civila, žrtava fašizma... To je bio zločin bez presedana u svetskoj istoriji, a fašizam do danas najmonstruoznije delo ljudske civilizacije", rekao je Jeremić.

Jeremić je rekao da je Srbija "danas zemlja koja ide napred, ponosna na sopstvenu tradiciju i identitet".

"Svojim ponašanjem danas, kao i u Drugom svetskom ratu, svedočimo da su naše osnovne vrednosti sloboda i pravda, kao jedini održivi temelji istinskog patriotizma", istakao je on.



Odajući poštu svima onima koji su izgubili život tokom Drugog svetskog rata, Jeremić je pozdravio prisutne učesnike Španskog građanskog rata iz Srbije, veterane Drugog svetskog rata, nosioce Ordena narodnog heroja i drugih najviših vojnih odlikovanja i medalja za hrabrost, a posebno preživele logoraše i predstavnike jevrejske zajednice.

"Setimo se, uspravimo se, i izborimo se za ono što nijedna generacija pre nas nije u potpunosti i do kraja uspela, za trajno normalan, siguran i pravedan život za sve ljude na ovim prostorima", rekao je on.

Srbija je, boreći se za mir, jednakost i ravnopravnost u Drugom svetskom ratu pokazala da je borba protiv zla, kako je dodao ministar, "u korenu njenog bića".

"Naši preci su nam ostavili časno ime, kao i sećanje na borbu čiji je smisao ugrađen u temelje savremene Evrope, najvećeg mirovnog projekta u istoriji čovečanstva", dodao je on.

"Uveren sam da će Srbija budućnosti biti država koja će se hrabro i dostojanstveno zalagati za mir i dijalog među narodima i biti u prvim redovima borbe protiv svih oblika političkog ekstremizma", rekao je Jeremić.

Jeremić je kazao i da Srbija očekuje da dobije odgovarajući status pri Radnoj grupi za međunarodnu saradnju u oblasti obrazovanja, istraživanja i sećanja na Holokaust koja deluje u okviru UN.

On je takođe najavio da će u znak sećanja na građane koji su učestvovali u Španskom građanskom ratu, iduće nedelje u Madridu postaviti spomen-ploču, posvećenu učesnicima i žrtvama tog sukoba iz Srbije.

Centralnom obeležavanju Dana borbe protiv fašizma prisustvovali su, osim veterana Drugog svetskog rata, logoraša, učesnika Španskog građanskog rata iz Srbije i predstavnika jeverejske zajednice, i potpredsednik Vlade Srbije Ivica Dačić, ambasador Rusije u Beogradu Aleksandar Konuzin, kao i mnogi drugi članovi diplomatskog kora.

U umetničkom programu pod nazivom "Darovi ljubavi" učestvovali su glumci Ljiljana Blagojević, Tanasije Uzunović i Vojin Ćetković, koji su čitali citate iz Kurana, Starog i Novog zaveta, kao i tekstove Platona, Eshila, Svetog Save, Dantea, Šekspira i drugih.

Vokalni solisti Iva Profaca i Goran Krneta nastupili su u okviru muzičkog dela programa, kao i pijanista Vladimir Stojnić, Filharmonija mladih "Borislav Pašćan" pod dirigentskom palicom Đorđa Pavlovića, i hor "Braća Baruh" sa dirigentom Đorđem Stankovićem.

Međunarodni dan borbe protiv fašizma i antisemitizma obeležava se u znak sećanja na "Kristalnu noć" i nasilje koje se dogodilo na nemačkim ulicama 9. novembra 1938. godine kada je zvanično počeo holokaust u kome je živote izgubilo šest miliona Jevreja.

Srbija je tokom okupacije izgubila više od milion svojih građana među kojima i više od 60.000 Jevreja.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image