• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Strateško partnerstvo Srbije i Italije VIDEO

Premijeri Italije i Srbije Silvio Berluskoni i Mirko Cvetković potpisali su danas u Rimu Zajedničku deklaraciju o strateškom partnerstvu dve države.

Premijeri Italije i Srbije Silvio Berluskoni i Mirko Cvetković potpisali su Zajedničku deklaraciju o strateškom partnerstvu dve države u Rimu u petak, a potpisivanju je prisustvovao i predsednik Srbije Boris Tadić.

Deklaracija je potpisana u okviru samita vlada Italije i Srbije, na kojem, pored premijera dve države i predsednika Tadića, učestvuje devet ministara Vlade Srbije, kao i njihove italijanske kolege.

Samit je počeo u petak pre podne susretom predsednika Srbije Borisa Tadića i premijera Italije Silvija Berluskonija. U tim razgovorima učestvovao je i premijer Cvetković.

Ovom Deklaracijom o započinjanju strateškog partnerstva Srbije i Italije podržava se ubrzanje punih integracija Srbije u Evropsku uniju (EU) i uspostavljaju privilegovani bilateralni odnosi.

Deklaracija predviđa jačanje ekonomskih odnosa, ohrabruje italijanske kompanije da iskoriste nove investicione mogućnosti u Srbiji, njihovo učešće u procesu privatizacije i najavljuje razmenu stručnjaka u svim sektorima.



Za članstvo Srbije u Evropskoj uniji (EU) 2014. godina je krajnji rok, izjavio je Berluskoni, dok je Tadić zahvalio na otvorenoj i iskrenoj podršci Rima u procesu evropskih integracija Srbije.

Berluskoni je, na konferenciji za novinare posle samita rekao da je članstvo Srbije u EU garant dugotrajnog mira i stabilnosti u regionu.

On je podsetio da je želja Italije bila da rok za prijem Srbije u EU bude 2012. godina, ali se zbog otpora, posebno jedne zemlje članice Unije, došlo do roka od 2014. godine.

To ne znači da Srbija ne može da ubrza rok i pre 2014. godine postane punopravni član EU, rekao je Berluskoni.



On je istakao da bi Srbija trebalo da podnese kandidaturu za članstvo što pre i da ispuni kriterijume za članstvo u Uniji.

Prema rečima Berluskonija, sve zemlje EU su saglasne da bi trebalo pronaći rešenje koje će omogućiti da sve zemlje Zapadnog Balkana budu integrisane u Uniju.

Nema negativnih pozicija, trebalo bi samo dostići evropske standarde, koji će omogućiti da Srbija bude na istom nivou demokratije i modernizacije, kao i druge evropske zemlje, poručio je Berluskoni.

Prema rečima Berluskonija, sporazum o strateškom partnerstvu, uz već postojeće sjajne političke, ekonomske i kulturne odnose, potvrđuje afirmaciju jasne namere italijanske vlade da joj Srbija bude partner.

Berluskoni je istakao da su efekti sporazuma dve vlade već vidljivi, jer građanima Srbije uskoro više neće biti potrebne vize da bi posetili Italiju.

Već je sve finalizovano i od 19. decembra biće slobodno kretanje građana Srbije u evropske zemlje, rekao je Berluskoni i naglasio da je saradnja u mnogim oblastima "u punom jeku".

Mi smo danas potvrdili želju dve vlade da intenzivno nastavimo saradnju, rekao je Berluskoni.

Berluskoni je rekao da je ovo bio prvi sastanak italijanske vlade sa jednom vladom sa Balkana i naglasio da su ministri dve vlade potpisali brojne sporazume koji će unaprediti saradnju dve zemlje.

Berluskoni je izrazio uverenje da će italijanske kompanije iskoristiti sve postojeće bilateralne sporazuma sa Srbijom da nastave svoje ulaganja.

Prema rečima Berluskonija, sporazumi o slobodnoj trgovini koje Srbija ima, kao i druge pogodnosti za poslovanje u Srbiji, trebalo bi da dodatno motivišu italijanska preduzeća da investiraju na ta tržišta.

Idemo u tom pravcu, rekao je Berluskoni i pozvao italijanske kompanije da iskoriste sve potencijale za ulaganje u srpsku privredu.



On je podsetio da su u Srbiji, pored brojnih malih i srednjih preduzeća, prisutne velike italijanske kompanije u sektorima energetike i infrastrukture, posebno u sektoru automobilske industrije gde je prisutan Fiat.

Govoreći o ulaganjima u sektor energetike, Berluskoni naglasio da je Italija zainteresovana za razvoj održivih izvora energije u Srbiji.

Mi smo zemlja koja je veoma bliska Srbiji, rekao je Berluskoni i izrazio uverenje da će Italija, posle izgradnje infrastrukture, postati prvi spoljnotrgovinski partner Srbije.

Berluskoni je rekao da je doneta odluka da se svake godine održavaju susreti predstavnika dve vlade, gde će se potvđivati potreba saradnje.

Tadić je rekao da su potpisani sporazumu značajni za razvoj odnosa dve zemlje u mnogim oblastima i poručio da Srbija i Italija, korak po korak, grade odnose koji mogu biti primer za čitav region.

On je zahvalio Berluskoniju i šefu italijanske diplomatije Franku Fratiniju na snažnoj, iskrenoj i otvorenoj podršci za učlanjenje Srbije u EU.

Najavljujući dolazak Srbije na belu šengen listu, Tadić je ocenio da je to i jedna velika pobeda Fratinija, koji je, kao evropski komesar, pokrenuo taj proces pre nekoliko godina.

"Kada čitava procedura oko ukidanja viza bude okončana, zajedno ćemo to proslaviti", rekao je Tadić i naglasio da je vizna liberalizacija važan korak za približavanje Srbije Italiji i drugim zemljama EU.



Tadić je rekao da je Kosovo jedino pitanje oko kojeg se Beograd i Rim ne slažu i naglasio da Srbija nikada neće odustati od pravne i diplomatske borbe za očuvanje vlastitog integriteta.

"Ja to kažem otvoreno, kao demokrata i Evropljanin, jer je to legitimni i nacionalni interes države Srbije i mi ćemo nastaviti našu borbu svim pravnim sredstvima i bićemo uvek spremni da sednemo sa Albancina sa Kosova i njihovim legitimnim predstavnicima da pregovoramo o budućem statusu Kosova", rekao je Tadić.

Prema njegovoj oceni, način na koji Srbija brani svoje interese na Kosovu je evropski, jer obezbeđuje mir i stabilnost i nudi drugim osetljivim područjima u svetu, koja se suočavaju sa sličnim probelima, da slede put Srbije.

Tadić je rekao da je strateško partnestvo dve zemlje priorodno, jer je Srbija najkraći put koji povezuje Italiju sa Istokom.

Srbija ima sjajan geostrategijski položaj i Italija ima legitimne interese na prostoru Srbije, naglasio je Tadić.

Prema njegovim rečima, Srbija ima značajne energetske kapacitete, podstiče strana ulaganja i snažno se bori protiv organizovanog kriminala.

Tadić je rekao da je Srbija atraktivna za italijanske investicije, jer ima potpisane sporazume o slobodnoj trgovini sa EU, Rusijom, Belorusijom, Turskom i regionom, što je tržište u kojem živi 850 miliona ljudi.

Mi smo jedina zemlja regiona koja ima takve mogućnosti, istakao je Tadić.

Pored investicija italijanskog Fijata, Srbija računa i na dolazak malih i srednjih preduzeća, rekao je Tadić i precizirao dar već 200 takvih italijanskih preduzeća posluje u Srbiji.

Upućujemo podršku svim drugim kompanijama da dođu u Srbiju, koja će u naredne tri godine završiti putni i železnički pravac na Koridoru 10, rekao je Tadić.

On je izrazio spremnost srpske vlade da sa italijanskim partnerima gradi autoput ka Crnoj Gori i Rumuniji, kao i modernizuje prugu Beograd-Bar.

To su poslovi od strateškog značaja i za Italiju i za Srbiju, rekao je Tadić i pozvao Berluskonija da sa članovima njegovog kabineta i italijanskim privrednicima poseti Srbiju.

Italijanski političari, privrednici i umetnici dobrodošli su u Srbiju, rekao je Tadić i ocenio da su, s druge strane, srpski sportisti i umetnici mađu najboljim ambasadorima Srbije na Apeninima.

Tadić i Berluskoni su samit vlada Srbije i Italije ocenili kao istorijski.



Osim Deklaracije, potpisani su i bilateralni sporazumi i memorandumi u brojnim oblastima.

Ministri spoljnih poslova Italije i Srbije Franko Fratini i Vuk Jeremić danas potpisali su Sporazum o saradnji u oblasti kulture i obrazovanja.

Dokument predviđa saradnju dve zemlje u zaštiti kulturne, umetničke i arheološke baštine, razmenu umetnika, stručnjaka i naučnika, univerzitetskih nastavnika i studenata.

Italija i Srbija će sarađivati i u oblasti izdavaštva, obostranog prevođenja i objavljivanja književnih dela, u sektoru medija, posebno između radio i televizijskih kuća, kao i zaštiti autorskih i srodnih prava.

U Sporazumu se ističe i buduća saradnja u oblasti bibliotekarstva, knjižarstva i arhiva, ali i podsticanje saradnje i razmena u omladinskom sektoru, kao i saradnja između sportskih organizacija.

Premijer Srbije Mirko Cvetković i predsednici italijanskih regija Furlanija-Julijska Krajina, Veneto i Lombardija, Renco Tondo, Đankarlo Galan i Roberto Formigoni potpisali su Memorandume o razumevanju između Srbije i ove tri italijanske regije.

Memorandum sa regijom Furlanija-Julijska krajina predviđa osnivanje zajedničke komisije čiji će zadatak biti da podrži približavanje Srbije Evropskoj uniji (EU), posebno u vezi sa javnom administracijom.

Najznačajniji sektori saradnje biće razvoj malih i srednjih preduzeća kroz istraživanje i inovacije, energija i životna okolina, materijalna i nematerijalna infrastruktura, obrazovanje i kultura, univerzitetska saradnja i naučno istraživanje.

Ministar ekonomskog razvoja Italije Klaudio Skajola i ministar energetike Srbije Petar Škundrić potpisali su u Rimu sporazume o saradnji iz oblasti energetike i životne sredine.

Sporazumi predstavljaju nastavak sprovođenja Protokola o saradnji potpisanog između dva ministarstva u martu 2009. godine.

Oni se odnose na unapređenje saradnje u oblasti obnovljivih izvora energije i realizaciju zajedničkih projekata Elektroprivrede Srbije i italijanskih partnera na eksploataciji novih hidroecentrala u Srbiji.

U delegaciji Srbije su, pored Tadića, Cvetkovića i Jeremića, bili ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, potpredsednik vlade i ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić i ministar odbrane Dragan Šutanovac.

Na samitu su učestvovali i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Saša Dragin, ministar rudarstva i energetike Petar Škundrić, ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić, ministar trgovine i usluga Slobodan Milosavljević i ministar životne sredine i prostornog planiranja Oliver Dulić.

(agencije/MONDO, na slici: predsednik Srbije i predsednik Italije Đorđo Napolitano)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image