• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Slaba izlaznost na kosovskim izborima

Na Kosovu i Metohiji su u 19 časova zatvorena birališta na kojima se glasalo za lokalne organe vlasti, na izborima koje su prvi put raspisale privremene kosovske institucije. Izbori su protekli mirno i uz slabu izlaznost građana, posebno Srba.

Na Kosovu i Metohiji su u 19 časova zatvorena birališta na kojima se glasalo za lokalne organe vlasti, na izborima koje su prvi put raspisale privremene kosovske institucije. Izbori su protekli mirno i uz slabu izlaznost građana, posebno Srba.

Na lokalnim izborima na Kosovu je glasalo oko 700.000 ili nešto više od 45 odsto od 1,5 miliona birača, saopštila je Centralna izborna komisija u Prištini.

Najveća izlaznost na prvim izborima koje su samostalno organizovale kosovske vlasti zabeležena je u opštini Srbica, 66 odsto. U Mamuši je glasalo 65 odsto a Đeneral Jankoviću 57 odsto birača.

Najmanje izašlih bilo je u opštinama na severu Kosova u kojima Srbi čine većinu. U Leposaviću je prema podacima CIK glasalo 0.83 odsto upisanih birača, u Zubinom Potoku 6.64, Zvečanu 0,75 odsto.

U Gračanici, novoj opštini na Kosovu, glasalo je 23,62 odsto upisanih birača. U novim opštinama sa srpskom većinom kod Gnjilana – Ranilugu glasalo je 13,89, a u Klokotu 25,39 odsto.

U Novom Brdu je glasalo 25,64 odsto, a u Štrpcu, gde su Srbi većina na izbore izašlo 30,91 odsto birača.

Birališta na lokalnim izborima za koje je u 36 opština prijavljeno 74 izbornih lista, nisu bila otvarana na severu Kosova, u opštinama sa srpskom većinom.

Ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović izjavio je da je zanemarljiv broj izašlih srpskih glasača na neligitimne lokalne izbore na Kosovu i Metohiji koje su raspisale kosovske privremene institucije, dok se ogromna većina Srba pridržavala stava Vlade Srbije da nema uslova da se učestvuje na tim izborima.

"I pored strahovitih pritiska i manipulacija broj izašlih srpskih glasača je zanemarljiv, što je samo još jedna potvrda da Srbi na Kosovu i Metohiji veruju u državnu politiku", rekao je Bogdanović.

Na biračkim spiskovima je bilo nešto više od milion i po birača.

Izbore je pratilo preko 100 međunarodnih posmatrača i više od 20.000 domaćih.

Među 74 izborne liste bilo je 37 partija, 19 građanskih inicijativa, 16 nezavisnih kandidata i dve koalicije, od kojih je najviše kosovskih Albanaca - 34, srpskih je 21, sedam bošnjačkih, četiri turske, dve aškalijske, dve crnogorske i po jedna prijava Egipćana, Goranaca i Roma.

Na izborima građani su posebno glasali za predsednike opština, a posebno za odbornike, a tokom izbora bile su pojačane su mere bezbednosti, u okviru kojih je angažovano oko 5.000 policajaca.

Za pobedu na izborima, kandidati za predsednike opština treba da dobiju 50 odsto plus jedan glas ukupno izašlih birača. Ukoliko ne bude izabran u prvom, predsednik opštine će biti izabran u drugom krugu, u koji idu dva kandidata sa najviše dobijenih važećih glasova.

Gračanica je jedna od tri nove opštine koje će biti formirane današnjim izborima, a u toj novoj opštini ima ukupno 16 sela, u kojima Srbi čine većinu i glasanje se odvija mirno, a pored te Srbi imaju mogućnost da biraju nova opštinska rukovodstva za dve nove opštine Kolokot i Ranilug kod Gnjilana. To su tri nove opštine koje će biti formirane decentralizacijom koja je u toku, prema planu Martija Ahtisarija, a izbori se organizuju i u Štrpcu i Novom Brdu, sredinama sa srpskom većinom.

(Tanjug/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image