• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Merkel: Srbija ispunila uslove (VIDEO)

Nemačka smatra da je Srbija ispunila uslove za stupanje na snagu Prelaznog trgovinskog sporazuma sa Evropskom unijom (EU), istakla je nemačka kancelarka posle razgovora sa predsednikom Srbije i naglasila da bi Beograd trebalo da podnese kandidaturu za članstvo u EU pošto taj sporazum stupi na snagu.

Nemačka smatra da je Srbija ispunila uslove za stupanje na snagu Prelaznog trgovinskog sporazuma sa Evropskom unijom (EU), istakla je nemačka kancelarka Angela Merkel posle razgovora sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem u ponedeljak, i naglasila da bi Beograd trebalo da podnese kandidaturu za članstvo u EU pošto taj sporazum stupi na snagu.

Merkel je u Berlinu najavila da će Nemačka ostati u kontaktu sa evropskim partnerima koji misle da još nisu ispunjeni uslovi za primenu Prelaznog sporazuma.

"Logičan redosled je da prelazni sporazum stupi na snagu, a tek onda da se podonosi zahtev za članstvom", precizirala je Merkelova.



Predstojeća vizna liberalizacija "dobra je vest na putu Srbije ka EU", ocenila je Merkel i naglasila da Nemačka podržava evropsku perspektivu Srbije, dodajući da na tom putu još ima prepreka.

Ona je izrazila, kako je rekla, svoje poštovanje za politiku koju predsednik Srbije vodi, kako na unutrašnjem, tako i u regionu Zapadnog Balkana.

Merkel je na početku konferencije za novinare izrazila saučešće srpskom narodu povodom smrti patrijarha Pavla, ističući da je to izazvalo osećaj tuge u Srbiji i da je izraze saučešća prenela i predsedniku Srbije.



Ona je istakla da je u razgovoru bilo reči i o bilateralnoj saradnji, u kojoj je učinjen veliki pomak i ukazala na značaj potpisivanja memoranduma o saradnji elektroprivreda dve zemlje.

Tadić je izrazio uverenje da će, posle podnošenja izveštaja glavnog tužioca Haškog tribunala Serža Bramerca, biti moguća deblokada Prelaznog trgovinskog sporazuma, kao i podnošenje kandidature Srbije za članstvo u EU do kraja godine.

On je ponovio da Srbija čini sve da okonča saradnju sa Haškim tribunalom, uključujući i hapšenje Ratka Mladića i Gorana Hadžića.

Predsednik je rekao da je sa Merkelovom govorio o političkim i drugim temama i da je Kosovo jedina tačka gde između Beograda i Berlina postoje razlike u mišljenjima, budući da Srbija, kako je istakao, "ne priznaje, niti će priznati Kosovo".



Prema rečima Tadića, podrška Nemačke na putu evropskih integracija Srbije je od vitalne važnosti.

Srbija želi da podnošenjem kandidature nestane svaka dilema o strateškom pravcu kojim ona ide i da potvrdi da za nju evropske integracije nemaju alternativu, poručio je Tadić.

"Naši evropski prijatelji sugerišu nam, a među njima je i Nemačka, da se ide korak po korak. Upravo u tom smislu treba nam podrška evropskih partnera da što pre dođe do odmrzavanja prelaznog sporazuma", rekao je Tadić odgovarajući na pitanje novinara kako posle susreta sa Merkelovom vidi plan Srbije za kandidaturu pre odmrzavanja ŠP-a.

"Srbija ostaje privržena evropskim integracijama. Bez Srbije nema stabilnosti i političkog i privrednog razvoja jugoistočne Evrope, ali Srbija preuzima na sebe i odgovornosti i praktične korake u pravcu evropskih integracija", rekao je Tadić i dodao da je u tom smislu za Srbiju od velikog značaja potpuno jasna podrška Nemačke tom procesu.

Tadić je ocenio da su srpsko-nemački odnosi u uzlaznoj liniji i da je sporazum između energetskih kompanija bitan i za privredni razvoj Srbije i za nemačke kompanije.

On je rekao da je bilo reči i o saradnji u železničkom transportu, na pravcu Koridora 10.

Tadić je naglasio da Kosovo i Metohoija ostaju jedina tačka u kojoj Srbija i Nemačka nemaju isti stav i ponovio da Srbija nikada neće priznati nezavisnost Kosova.

"Srbija pitanje vlastitog integriteta brani diplomatskim i pravnim argumentima i verujemo da ćemo posle odluke Međunarodnog suda pravde biti u novim okolnostima koje omogućavaju da se nastavi politički dijalog i pregovarački proces kako bi se postiglo političko i održivo rešenje, ne samo kada su u pitanju Srbi i Albanci, nego čitav prostor jugoistočne Evrope koji mora biti u celini integrisan u EU", objasnio je predsednik Srbije.



On je dodao da je sa Angelom Merkel razgovarao i o Bosni i Hercegovini i naglasio da Srbija u potpunosti poštuje integritet te zemlje i ostaje privržena pregovaračkom procesu.

"Srbija podržava puni integritet Bosne i Hercegovine i ostaje privržena pregovaračkom procesu. Srbija kao članica Ujedinjenih nacija i kao zemlja garant Dejtona brani inegritet svake, a posebno susedne zemlje i protivi se podeli Bosne", istakao je srpski predsednik.

On je rekao da Srbija istovremeno želi demokratski dogovor tri naroda u Bosni, jer je to i osnov Dejtonskog ugovora.

Tadić, koji boravi u jednodnevnoj poseti Berlinu, sastao se tokom dana i sa novoizabranim nemačkim ministrom inostranih poslova Gvidom Vesterveleom, sa kojim je, između ostalog, razgovarao o unapređenju ukupnih bilateralnih odnosa, podršci Nemačke Srbiji na putu ka Evropskoj uniji, kao i situacija u regionu.

Posle razgovora sa saveznom kancelarkom, Tadić je u Ministarstvu privrede u Berlinu prisustvovao potpisivanju memoranduma o sporazumevanju jedne od najvećih nemačkih energetskih kompanija RWE i Elektroprivrede Srbije.

Predsednik Srbije je jedan od prvih inostranih državnika koji je posetio Berlin i koji je razgovarao s kancelarkom Merkel posle njenog ponovnog izbora za kancelara i formiranja nove nemačke vlade, krajem prošlog meseca.

Nemačka igra jednu od najvažnijih uloga i jedan je od najznačajnijih spoljnotrgovinskih partnera Srbije.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image