• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Odbor za ustavna pitanja prihvatio Statut

Odbor Skupštine Srbije za ustavna pitanja prihvatio je Predlog zakona o utvrđivanju nadležnosti Autonomne pokrajine Vojvodine i Predlog odluke o davanju prethodne saglasnosti na Predlog statuta Vojvodine

Odbor Skupštine Srbije za ustavna pitanja prihvatio je danas Predlog zakona o utvrđivanju nadležnosti Autonomne pokrajine Vojvodine i Predlog odluke o davanju prethodne saglasnosti na Predlog statuta Vojvodine i uputio ih parlamentu na hitno usvajanje.

Predstavnici vladajuće većine su na sednici istakli da su predloženi akti u skladu sa Ustavom Srbije i da daju najveću moguću autonomiju Vojvodini, dok su predstavnici narodnjaka i radikala tvrdili da oni za cilj imaju odvajanje Vojvodine iz sastava Srbije, dok je Liberalno demokratska partija najavila da će podržati te akte.

Gradimir Nenadović iz Sekretarijata za zakonodavstvo Vlade Srbije predočio je članovima tog odbora da se Predlog zakona o utvrđivanju nadležnosti Vojvodine bazira na tri principa – da se utvrdi što veći broj nadležnosti, da se one definišu u skladu sa Ustavom Srbije i da se položaj Vojvodine uredi tako da u sebi ne sadrži elemente državnosti.

On je precizirao da se predloženim zakonom utvrđuje više od 20 nadležnosti Vojvodine, jer, kako je objasnio, Ustav predviđa veću autonomiju pokrajine, pa samim tim i veći broj nadležnosti.

Tomaš Korhez iz pokrajinskog parlamenta istakao je da je ta institucija, predlaganjem novog Statuta Vojvodine, želela da izvrši ustavno pravo i ustavnu obavezu.

„Do sada nije dovoljno istaknuto da time želimo da otklonimo stanje u kojem se nalazi pravni sistem Srbije - da položaj Vojvodine nije usklađen sa Ustavom Srbije“, istakao je on i naglasio da je predloženi Statut Vojvodine u potpunosti privržen principu ustavnosti.

Šef poslaničkog kluba "Za evropsku Srbiju“ Nada Kolundžija istakla je da je autonomija Vojvodine ustavna kategorija, da su predloženi akti u okvirima najvišeg pravnog akta Srbije, te da se njihovim osporavanjem osporava i Ustav Srbije.

"Za nas nema nikakve dileme da je Ustav Srbije u celosti poštovan“, navela je Kolundžija i poslanicima koji kritikuju predložene akte poručila da u raspravi ne koriste termine koji za cilj imaju da plaše građane.

Milisav Petronijević iz Socijalističke partije Srbije istakao je da je za tu stranku najvažnije da se tim aktima Vojvodini obezbeđuje autonomija u najvećem obliku, da su oni usklađeni sa Ustavom Srbije i da nema elemenata državnosti, najavljujući da će socijalisti zbog toga i podržati predložene akte.

Željko Ivanji iz G17 plus poručio je da je autonomija Vojvodine „izraz najbolje tradicije, posebnosti i kulture Srbije“ i dodao da predloženi akti ističu da je Vojvodina Srbija.

Poslanik Lige socijaldemokrata Vojvodine Bojan Kostreš odbacio je tvrdnje radikala i narodnjaka da predloženi akti imaju separatističke težnje, ističući da je Vojvodina Srbija i da niko u Vojvodini nema takve aspiracije.

"I zakon i statut su mogli biti mnogo bolji, oni su u skladu sa Ustavom Srbije i oni daju maksimum koji se u ovom momentu mogao postići“, istakao je Kostreš i naglasio predložene nadležnosti Vojvodine „nisu stvari koje ovde nekog treba da brinu".

Šef poslanika DSS Miloš Aligrudić ponovio je stav svoje stranke da je predloženi Statut Vojvodine separatistički i ukazao da je protivustavno to što se najpre donosi Predlog zakona o utvrđivanju nadležnosti Vojvodine, a potom i sam Statut.

Lider LDP Čedomir Jovanović kritikovao je odnos vlasti u Srbiji prema temi autnomije Vojvodine i donošenja akata koji to potvrđuju i protestvovao zbog toga što sednici nisu prisustvovali premijer i ministri u Vladi Srbije.

On je dodao da je tema statuta i zakona o nadelžnostima otvorena na pogrešan način što je, kako je naveo, omogućilo afirmisanje onih ideja koje ponovo dele Srbiju. Prema njegovim rečima, vojvođansko pitanje je u drugi plan gurnulo pitanje decentralizacije cele države.

Predsednica parlamenta Slavica Đukić Dejanović najavila je da će sednicu na kojoj će poslanici razmatrati te akte zakazati za utorak, 24. novembra.

(Tanjug)



Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image