• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Državni vrh u vojnoj bazi Jug (VIDEO)

Boris Tadić i Dragan Šutanovac otvorili su vojnu bazu "Jug" kod Bujanovca, istakavši da će ona biti ključni faktor stabilnosti u tom delu Srbije.

Predsednik Srbije Boris Tadić i ministar odbrane Dragan Šutanovac otvorili su vojnu bazu "Jug" kod Bujanovca, istakavši da će ona biti ključni faktor stabilnosti u tom delu Srbije. Ta baza je, kako su naglasili, i razvojni potencijal, budući da će u njoj posao naći hiljadu profesionalnih pripadnika vojske.

Kompleks na kome se nalazi baza zauzima oko 35 hektara zemljišta sa 66 objekata, od kojih su 44 objekta visokogradnje, ukupne površine oko 22.000 kvadratnih metara.

Baza treba da pruži uslove za život oko hiljadu vojnika i policajaca, smeštaj specijalne opreme i tehničkih sredstava, čime će biti povećana borbena gotovost jedinica koje imaju specifične zadatke na prostoru Kopnene zone bezbednosti.

Baza, pored objekata za smeštaj ljudstva, opreme i tehnike, ima i kapacitete za obuku, logističku podršku, odmor i sportske aktivnosti.



Predsednik Tadić je istakao da je postojanje vojne baze u opštini Bujanovac ključna garancija sigurnosti i mira u tom delu Srbije: "Svi oni koji žele mir, stabilnost, dobre međunacionalne odnose i regionalnu stabilnost treba danas da budu zadovoljni otvaranjem baze Jug."

Predsednik Srbije istakao je da otvaranjem baze "Jug" neće biti zadovoljni samo oni koji ne žele stabilnost i mir i žele da jug Srbije bude krijumčarski koridor i teritorija sa koje će se širiti organizovani kriminal. Vojska, prema njegovim rečima, nije samo garant suvereniteta i teritorijalnog integriteta, već i jedan od ključnih elemeneta države u borbi protiv organizovanog kriminala i terorizma.
Predsednik Tadić izjavio je, posle obilaska baze, da na teritoriji Srbije nikada neće biti tuđih vojnih baza.

Tadić je u izjavi novinarima naglasio da će se u vojnoj bazi "Jug" za učešće u mirovnim operacijama obučavati i pripadnici stranih vojski - isključivo zajedno sa Vojskom Srbije.

On je ponovo ukazao i na značaj učešća pripadnika Vojske Srbije u mirovnim operacijama UN za podizanje međunarodnog ugleda zemlje, podsetivši da i druge vojne institucije, poput Vojnomedicinske akademije (VMA), imaju velikih kapaciteta za učešće u očuvanju globalnog mira.

"O velikim kapacitetima koje ima naša zemlja govori i velika međunarodna akcija kada je u vodama Atlantika uz pomoć i naših bezbednosnih službi zaplenjeno tri tone kokaina", rekao je Tadić.



Tadić je izrazio zadovostvo kvalitetom izgrađenih objekata, kao i samom bazom, poručivši da to treba da postane standard "kada budemo gradili druge vojne baze".

Prema njegovim rečima, Srbija ne može da zamisli svoju budućnost bez dobro opremljene i uvežbane vojske, koja podiže međunarodni kredibilitet države, suprotstavlja se organizovanom kriminalu i obezbeđuje mir i stabilnost i razvoj za sve građane.

Tadić je istakao da će baza "Jug" služiti ne samo profesionalnim vojnicima, već da će biti na usluzi svim ljudima, bez obzira na versku i nacionalnu pripadnost, koji žive na jugu Srbije.

Predsednik Srbije je naveo da će u bazi "Jug" svi ljudi moći da se leče, a da će Vojska, i kroz inženjerijske radove na putevima, doprinositi kvalitetu životnog standarda svih građana.

Tadić je podsetio da na jugu Srbije žive Srbi, Albanci, Bugari i Romi, ističući da će sve nacije u Vojsci imati kvalitetan oslonac za mir i stabilnost.

On je dodao da se to odnosi ne samo na Vojsku, već i na policiju i pripadnike žandarmerije, naglašavajući da je to demokratska Srbija koja vodi računa o svim svojim građanima, bez obzira na nacionalnu pripadnost.

Tadić je podsetio da je i on sam, kao ministar odbrane, započinjao izgradnju ove baze, dodajući da je dobro što je završena i time podignut nivo bezbednosti, stabilnosti i razvoja.

On je poručio da će Vlada Srbije u narednom periodu imati zadatak da sve dileme u vezi sa izgradnjom infrastrukture - vojne, transportne, saobraćajne i energetske - budu razrešene i da Srbija prione gradnji.



Predsednik Tadić izjavio je da će Srbija učiniti sve kako bi do kraja godine bila odmrznuta primena Prelaznog trgovinskog sporazuma, što je preduslov za podnošenje kandidature za članstvo u EU.

"Mi ćemo pažljivo analizirati sve poruke koje dobijamo iz Evrope i učinićemo sve da odmrznemo do kraja godine Prelazni sporazum, ali to ne zavisi samo od nas već i od pojedinih članica EU, ali nećemo nikoga kritikovati jer svi oni imaju odgovornost prema svojim građanima", izjavio je Tadić.

Komentarišući izjavu izvestioca Evropskog parlamenta Jelka Kacina da je nerealno da Srbija do kraja godine podnese kandidaturu za članstvo u EU, Tadić je podsetio da mnogi evropski državnici Srbiji preporučuju upravo suprotno - da odmah podnese kandidaturu.

Srbija će, kako je poručio, bez obzira na poruke iz EU, nastaviti da sprovodi reforme i čini sve kako bi unapredila svoju ekonomiju i standarde na kojima počiva njeno društvo.

"Nije od odlučujuće važnosti šta će reći neke zemlje EU, već kako ćemo mi i kojom brzinom sprovoditi reforme u Srbiji. To je bolan proces ali moramo ga sprovoditi", rekao je Tadić.

Reforme su, kako je objasnio, preduslov da se u Srbiji živi bolje, a podizanje kvaliteta života na nivo koji postoji u najrazvijenim državama Evrope je važnije od samog formalnog čina učlanjenja EU.

"Ako me pitate da li je za građane Srbije važniji kvalitet života na nivou evropskih država, ili formalno učlanjenje a manji kvalitet života, ja kažem važniji je kvalitet života. Zato ćemo se boriti protiv organizovavnog kriminala, podizati infrastrukturu, a manje voditi računa o formalnim pitanjima učlanjenja, iako nijednog trenutka nećemo zanemariti ostvarenje tog našeg strateškog cilja", rekao je Tadić.

On je rekao da će Srbija, i u uslovima finansijske i ekonomske krize koja je pogodila čitav svet, uspeti da donošenjem novog budžeta otvori nove perspektive za 2010. godinu.

Tadić je rekao i da će se sa izlaskom iz krize tokom 2010. godine, u 2011. otvoriti perspektive za podizanje životnog standarda i boljeg kvaliteta života za naše građane.

"Ne možemo očekivati da 2010. bude godina punog prosperita, jer ćemo još osećati posledice krize", rekao je Tadić.

Predsednik Republike je ukazao da će posledice krize osećati sve državne institucije, ističući istovremeno da veruje da smo najgore prošli, a da sada sledi rast i napredak.

Tadić je podsetio na statističke podatke o rastu naše privrede u poslednjem kvartalu ove godine, dodajući da je i to deo naše razvojne stabilne i prosperitetne politike.



Na pitanje novinara kakvu odluku Međunarodnog suda pravde očekuje o proglašenju nezavisnosti Kosova, Tadić je rekao da se do sada "nije desilo u istoriji sveta da međunarodna zajednica pravno dozvoli secesiju neke države na etničkoj osnovi".

"Ne utičem na rad ni domaćih ni međunarodnih sudova, ali nigde u svetu nije dozvoljena secesija zemlje koja je etnički motivisana. Srbija ne upotrebljava vojna već isključivo diplomatska sredstva u tom procesu, što podiže snagu naše argumentacije pred Međunarodnim sudom pravde", kazao je on.

Tadić je izrazio očekivanje da će odluka Međunarodnog suda pravde "biti pozitivna" i da će Srbija odmah nakon toga insistirati na obnovi pregovaračkog procesa sa Prištinom, "na šta niko ne može imati primedbu".

Predsednik Srbije je dodao da "bolji životni standard možemo očekivati tek u 2011. godini, koja će biti godina punog prosperiteta".

"Verujem da je najgore prošlo što potvrđuje i privredni rast u poslednjem kvartalu ove godine", kazao je Tadić.



Ministar odbrane Šutanovac podsetio je da je baza Jug najznačajniji i najveći infrastrukturni objekat koji je u proteklih nekoliko decenija izgradilo Ministarstvo odbrane i precizirao da je u njenu izgradnju uloženo više od milijardu i sedamsto miliona dinara.

Šutanovac je najavio mogućnost proširenja baze na dodatnih 60 hektara, kako bi ona postala i centar za obuku učesnika mirovnih operacija. "Želja nam je da ova baza postane model za izgradnju baza u Srbiji", rekao je Šutanovac.

Istakavši značaj civilno-vojne saradnje i doprinos baze ekonomskom razvoju regiona, Šutanovac je objasnio da će, osim što će taj vojni objekat biti mesto gde će se zapošljavati lokalno stanovništvo, civilima biti dostupni i njeni medicinski kapaciteti.

U bazi su sada smešteni pripadnici 41. pešadijskog bataljona Četvrte brigade kopnene vojske, koji su proteklih godina bili u neadekvatnom prostoru napuštene fabrike "Crvene zastave" u Bujanovcu.

Ceremoniji otvaranja baze prisustvovali su i premijer Srbije Mirko Cvetković, vojni vrh Srbije, predstavnici lokalne vlasti i članovi diplomatskog i vojno-diplomatskog kora.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image