• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić obećao demokratama znoj i suze (VIDEO)

"Demokratsku stranku čekaju velika i teška dela i obećavam vam znoj i suze", poručio je predsednik Srbije i DS Boris Tadić članovima Glavnog odbora ove stranke na sednici u subotu u Sava centru.

"Demokratsku stranku čekaju velika i teška dela i obećavam vam znoj i suze", poručio je predsednik Srbije i DS Boris Tadić članovima Glavnog odbora ove stranke na sednici u subotu u Sava centru.

On je napomenuo i da su građani Srbije ponekad nezadovoljni radom Vlade Srbije i objasnio da bi Vlada upravo trebalo da radi tako da građanima pokaže da je to njihovo nezadovoljstvo bilo neopravdano.

"Hoću da budem optimista da Prelazni trgovinski sporazum Srbije i Evropske unije (EU) može biti odmrznut do kraja ove godine", rekao je Tadić.

On je na sednici Glavnog odbora zatražio od državnih funkcionera da se uzdrže od kritikovanja Holandije ili bilo koje druge države, povodom sporazuma.

Kako je rekao, DS se zalaže za legitimizaciju nacionalnih interesa i da će Srbija braniti svoj integritet na celoj teritoriji, kao i da će spovoditi regionalizaciju i decentralizaciju.

Tadić je, međutim, poručio da DS mora da se reformiše i pozvao Glavni odbor da do naredne skupštine stranke razmišlja o tome da DS mora da se dodatno centralizuje.

"Samo centralizovan DS može da sprovede decentralizaciju", rekao je Tadić i istakako da DS čekaju velika i teška dela.

Najveći ekonomski problem Srbije, prema njegovim rečima, jeste smanjenje stope rađanja i smanjenje stanovništva, a decentralizacija će upravo biti način da se zaustavi depopulizacija delova zemlje.

"Ne može se obezbediti razvoj društva ako to društva nema dovoljno stanovnika, ne može se obezbediti stabilnost zemlje ako se čitavi njeni delovi prazne", poručio je Tadić.



One koji su se zagovarajući unitarno uređenje Srbije opirali donošenju Statuta Vojvodine Tadić je nazvao populistima, i naglasio da je taj akt "primeren državnim i nacionalnim interesima" Srbije i da je samo deo opšteg plana decentralizacije i regionalizacije.

Tadić je poručio da ne pripada onoj grupi naivnih koji u procesu donošenja Statuta nisu videli opasnost od fragmentacije države.

"Naravno da su postojale i takve tendencije, ali učinili smo sve da Statut bude primeren interesima naše države i projektovan da u budućnosti obezbeđuje integritet Srbije, funkcionisanje centralnih državnih instucija", poručio je Tadić.

On je izjavio da regionalizacija i decentralizacija moraju biti centralne tačke politike Srbije i ubuduće, ali da ni po koju cenu ne dovode u pitanje funkcionisanje i stabilnost zemlje.

"Svaka regionalizacija i decentralizacija mora biti u skladu sa teritorijalnim integritetom i ekonomskim razvojem", istakao je Tadić na sednici Glavnog odbora DS-a.

On je dodao da ulazak u EU ne znači odustajanje od očuvanja nacionalnih interesa zemlje i da će se suprostaviti svakom ministru, članu i funkcioneru DS-a koji suprotno misli.

"Lično ću preduzimati akcije protiv onih koji idu protiv postulata stranke. Dok sam ja predsednik DS-a i Srbije, ova politika će se sprovoditi", poručio je Tadić.

"Obećavam vam znoj i suze", rekao je Tadić i dodao da će se DS suprotstaviti svakom pokušaju slabljenja integriteta države i njenih centralnih institucija.

Tadić je rekao da je ubeđen da će posle rasprave i stava Međunarodnog suda pravde (MSP) o legalnosti proglašenja nezavisnosti Kosova i Metohije mnoge zemlje dovesti u pitanje svoje odluke o priznavanju nezavisnosti južne pokrajine.

Tadić je osudio svaki pokušaj "politike dekosovizacije Srbije".

On je ukazao da je pitanje Kosovo i Metohija "bolan i nasleđen problem" i istakao da Srbija insistiranjem na mirnom rešavanju tog pitanja kroz raspraavu pred MSP brani osnovne principe međunarodnog prava i nudi taj model rešavanja problema drugim sličnim primerima u svetu.

Tadić je podsetio da je osnovni cilj državne politike nastavak evropskih integracija i očuvanje integriteta zemlje i da je po tom pitanju postignut konsenzus u zemlji.

Lider DS je ocenio u svom govoru da Srbija još uvek nije izašla iz finansijske krize i pozvao na "pozornost i pažljivo planiranje ekonomske politike".



Tadić je istakao da su osnovni ciljevi ekonomske politike za narednu godinu makroekonomska i finansijska stabilnost, oporavak privrede i nastavak evropskih integracija, kako bi bio stvoren ambijent koji će privlačiti investitore u Srbiju.

On je poručio i da je moralo da dođe do zamrzavanja plata u javnom sektoru i penzija, jer bi, u suprotnom, bila opterećena privreda i dodao da je vlada obezbedila milijardu evra za očuvanje likvidnosti, a samim tim i radnih mesta, što je najvažnije.

Tadić je naglasio da je budžet za narednu godinu, napravljen u "drugačijoj klimi" i dodao da je najbitnije, iako se kasni sa njegovim donošenjem u parlamentu, da on bude bolji nego prethodni.

Predsednik Srbije je dodao da su mere Vlade Srbije za prevazilaženje krize dale rezultate i da je Srbija u odnosu na druge zemlje postigla bolje i značajnije rezultate u prevazilaženju krize.

Osnovni ciljevi ekonomske politike u sledećoj godini, prema njegovim rečima, biće oporavak privrede, očuvanje makroekonomske stabilnosti, nastavak procesa evropskih integracija i reforma javnog sektora.

"Moramo uspostaviti novi kriterijum i standard: da ova vlada vodi računa o ciljevima za buduće generacije, i zato mora voditi računa i o svim budućim vladama", rekao je Tadić.

Prema njegovim rečima, upravo je izgradnja putne i energetske infrastrukture najbolji način da se ulaže u budućnost.



"Niko ne može da tvrdi da je zaduživanje zbog izgradnje putne i energetske infrastrukture protivno interesima generacija koje dolaze", rekao je Tadić, i objasnio da je zaduživanje opravdano ukoliko se investira u razvoj i za nove generacije

Kako je najavio, u narednim godinama u Srbiji će u razvoj biti investirano više od pet miljardi evra.

Objašnjavajući teškoće sa kojima se vlada suočila otpočevši velike infrastrukturne projekte, Tadić je istakao da na početku njenog mandata nije bilo ni projektne dokumentacije, tako da je jedna godina bespotrebno izgubljena krivicom ministara koji su se u prošlosti bavili infrastrukturom.

"Niko ko je radio na saobraćajnoj infrastrukturi u proteklih nekoliko decenija nema pravo da se hvali", naglasio je Tadić.



On je kazao da Vlada Srbije ne treba da preuzme na sebe privredu tako što bi preuzela preduzeća koja ne rade jer bi to ugrozilo ekonomsku stabilnost zemlje.

"Takva poitika bi se svela na to da oni koji ne rade i koji u stvari nemaju radna mesta dobijaju novac od države, a to je novac svih građana i nadam se da Vlada to neće dozvoliti", kazao je on.

On je istakao da je stavljanje Srbije na belu šengensku listu istorijski događaj, jer je njenim građanima vraćena sloboda kretanja.

"Nismo imali prilike da u proteklih devet godina imamo konkretne doprinose životu građana, već samo projekcije i obećanja. Ovo je prvi put da smo im dali nešto konkretno", rekao je Tadić.

Prema njegovim rečima, bez ispunjenih obećanja nema kredibiliteta vlasti, niti stabilnosti u društvu, a time ni osnovnih pretpostavki za razvoj.



"Politička stabilnost znači da predsednik, vlada i predsednik parlamenta govore u jedan glas, a da je opozicija okupljena oko prioriteta državne politike", rekao je Tadić, i izrazio zadovoljstvo zbog toga što je u Srbiji postignut nacionalni konsenzus oko dva glavna strateška cilja - članstva u EU i očuvanja integriteta zemlje.

"Svaka institucija u ovoj zemlji koja je deo dalje demokratizacije Srbije zaslužuje podršku, a to znači i nezavisne institucije, i niko nema pravo da osporava njihov kredibilitet", poručio je Tadić.

Prema rečima Tadića, Srbija mora da vodi politiku koja će jačati njen međunarodni kredibilitet.

Kako je istakao, doprinos takvoj politici je i saradnja Bezbednoinformativne agencije i MUP Srbije sa američkim i britanskim partnerima u "razbijanju bande organizovanih kriminalaca" i zapleni narkotika.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image