• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rumunija podržava Srbiju, Holandija Kosovo

Predstavnici Rumunije su pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu ocenili da je jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova u suprotnosti sa međunarodnim pravom i Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN, dok je Holandija iznela suprotan stav.

Predstavnici Rumunije danas su pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu ocenili da je jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova u suprotnosti sa međunarodnim pravom i Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija (UN), dok je Holandija iznela suprotan stav.

Predstavnik Rumunije Kosmin Dinesku je rekao da je država Srbija u poslednjoj deceniji prošlog veka kršila osnovna ljudska prava stanovništva na Kosovu, ali da u trenutku proglašenja nezavisnosti u februaru 2008. godine Beograd nije imao nikakvu kontrolu nad Kosovom.

U trenutku proglašenja nezavisnosti, Beograd nije na Kosovu kršio prava stanovništva, naglasio je Dinesku.

Srbija je u februaru 2008. potpuno drugačija država u odnosu na 1999. godinu, napomenuo je Dinesku, ukazujući da odluka o proglašenju nezavisnosti ne može biti zasnovana na okolnostima od pre 10 godina.

Prema njegovim rečima, Kosovo je imalo specifičan status u SFRJ, ali to ne opravdava secesiju.

U trenutku secesije Kosova, SFRJ nije postojala već 16 godina. Raspad SFRJ je okončan 1992. godine, a Kosovo je od tada bilo sastavni deo Srbije i nije bilo entitet sa pravom na samoopredeljenje koje bi opravdalo secesiju, izjavio je Dinesku.

Prema njegovoj oceni, proglašenjem nezavisnosti Kosova se krši međunarodno pravo i Rezolucija 1244 i narušava teritorijalni integritet Srbije.

S druge strane, zastupnica Holandije Lizbet Lijnzad je izjavila da je narod Kosova imao pravo na samoopredeljenje, jer je država Srbija godinama kršila njegova osnovna ljudska prava.

Pozivajući se na podatak da su oružane snage Savezne Republike Jugoslavije i Srbije 1999. godine proterale više od 700.000 Albanaca sa Kosova, Lijnzad je rekla da se posle toga nije moglo očekivati da narod Kosova živi u istoj državi sa Srbijom.

Narod ima pravo na samoopredeljenje zbog kršenja osnovnih ljudskih prava, kada su sva druga sredstva iscrpljena, ocenila je Lijnzad, uz konstataciju da je takva situacija stvorena na Kosovu.

Lijnzad smatra da proglašenje nezavisnosti Kosova ne predstavlja opasan presedan koji bi omogućio secesionističkim grupama da se proglase za narod i zatraže samoopredeljenje, već misli da doprinosi stabilnosti regiona.

(Fonet)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image