• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Muškarci i žene ravnopravni bar pred zakonom

Skupština Srbije usvojila je Zakon o ravnopravnosti polova u petak uveče.

Njime se bliže definiše zabrana diskriminacije po osnovu pola i prava oba pola u oblasti zapošljavanja, socijalne i zdravstvene zaštite, porodičnih odnosa, političkog i javnog života, obrazovanja i sudske zaštite.

Srbija je poslednja zemlja u regionu koja je usvojila taj zakon.

Zakonom je utvrđeno da ravnopravnost polova podrazumeva ravnopravno učešće žena i muškaraca u svim oblastima javnog i privatnog sektora, u skladu sa opšteprihvaćenim pravilima međunarodnog prava, potvrđenim međunarodnim ugovorima, Ustavom Srbije i zakonima, i svi su dužni da ga poštuju.

Zakon zabranjuje davanje prednosti osobama zbog pripadnosti određenom polu prilikom javnog oglašavanja i izbora zaposlenih i garantuje pravo građana da budu jednako plaćeni za isti rad.

Poslodavac ima obavezu da zaštiti zaposlene od seksualnog uznemiravanja i ucenjivanja na radnom mestu, a oni imaju mogućnost i da pismeno obaveste poslodavca o tim okolnostima.

Odsustvovanje sa posla zbog trudnoće ili roditeljstva ne sme biti smetnja za raspoređivanje na odgovarajuće poslove, profesionalno usavršavanje i napredovanje na poslu, a utvrđena je i obaveza poslodavca da u programima usavršavanja najmanje 30 odsto mesta ponudi manje zastupljenom polu.

Poslodavac koji ima više od 50 zaposlenih na neodređeno vreme dužan je da usvoji plan mera za otklanjanje ili ublažavanje neravnomerne zastupljenosti polova za svaku kalendarsku godinu, najkasnije do 31. Januara i da ga dostavi nadležnom republičkom organu uprave.

Državni, pokrajinski i lokalni organi dužni su da kroz politiku zapošljavanja obezbede da najmanje 30 odsto građana manje zastupljenog pola bude u organizacionoj jedinici, na rukovodećim mestima u organima upravljanja i nadzora.

Zakon utvrđuje da zaposleni, bez obzira na pol, ostvaruju pravo na jednaku zaradu za isti rad ili rad jednake vrednosti kod poslodavca, u skladu sa zakonom kojim se uređuje rad.

Zakon supružnike i vanbračne partnere tretira ravnopravno u pravima i obavezama, a u slučaju nasilja u porodici sudske parnice vodiće se po hitnom postupku.

Predviđena je i mogućnost da sud na zahtev tužioca, ili po službenoj dužnosti izrekne privremenu meru, kojom se pruža urgentna zaštita osobi koja je bilo žrtva nasilja.

Svako kome je povređeno pravo ili sloboda zbog pripadnosti određenom polu može da pokrene postupak pred nadležnim sudom.

Za diskriminaciju zasnovanu na polu utvrđene je novčana kazna od 5.000 dinara do 100.000 dinara.

(agencije/MONDO, ilustracija Guliver/Getty Images)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image