• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pitanje pred MSP-odnos prava i secesije

Zamenik šefa pravnog tima Srbije pred Međunarodnim sudom pravde Saša Obradović izjavio je da je suštinsko pitanje na koje će taj sud morati da odgovori da li međunarodno pravo zabranjuje, odnosno ograničava secesiju na tačno određene situacije ili je, pak, neutralno u pogledu secesije, kako tvrde naši oponenti.

"Ako bi sud našao da je neutralno, onda bi bilo teško razumeti zaključke Badinterove komisije iz 1992. godine, kojima je osporeno pravo otcepljenja od republika bivše SFRJ ili zaključke komisije eksperata EU u vezi sa situacijom u Gruziji od pre samo dva meseca, koji takođe kažu da međunarodno pravo ne priznaje secesiju", rekao je Obradović u intervjuu "Politici"

"Nema sumnje da Rezolucija 1244 reafirmiše teritorijalni integritet SRJ, čiji je međunarodnopravni subjektivitet nastavila Srbija. Istovremeno, ova rezolucija SB UN predviđa mehanizam za određenje budućeg statusa Kosova, ne i sam status. Jednostranom deklaracijom o nezavisnosti povređena je uloga SB, administrativni režim u pokrajini i pravila savesnog pregovaranja", kazao je on.

"Takođe, međunarodno pravo ne poznaje secesiju kao sankciju za represiju. Odgovor UN na represiju 1999. bila je upravo Rezolucija 1.244 kojom je ustanovljen međunarodni administrativni režim. Nikakve represije prema Albancima nije bilo 2008. godine kada je taj režim jednostrano narušen", rekao je Obradović.

On smatra da nas istup Hrvatske neće ugroziti, a "autonomija Kosova je ograničena 1989. godine, u vreme kada su u radu saveznih organa još uvek učestvovali i predstavnici Hrvatske".

"Teško je dokazati tvrdnju da su pokrajine u SFRJ imale isti status kao republike, a predstavnica Hrvatske nije ni ponudila nikakav dokaz za to, osim svoje slobodne interpretacije. S druge strane, koliko je sve to sada relevantno: Kosovo ne teži da se otcepi od SFRJ, već od Srbije, što su s pravom ukazali predstavnici Rumunije", kazao je Obradović.

On je rekao da su se predstavnici Rusije trudili da pruže pregled relevantnih normi međunarodnog prava i u tom pogledu su nam zaista dosta pomogli, dok se izlaganje SAD fokusiralo na političke aspekte slučaja, s tvrdnjom da je nezavisnost Kosova najbolje rešenje za sve u našem regionu.

U intervju "Politici", hrvatski ambasador u Beogradu Željko Kuprešak izjavio je, odgovarajući na optužbe ministra spoljnih poslova Vuka Jeremića da se njegova zemlja pojavila na Međunarodnom sudu pravde zbog pritisaka kojima je bila izložena proteklih meseci, da je Republika Hrvatska članica NATO saveza i pri kraju procesa pregovora za članstvo u Evropskoj uniji i svoje spoljnopolitičke odluke donosi, između ostalog, i u dogovoru sa svojim saveznicima, ali se ne skriva iza njih, ili iza ćutnje.


(Tanjug)



Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image