Vlada Srbije će napraviti analizu o tome jesu li izmene i dopune Zakona o eksproprijaciji neophodne, i samo ukoliko se zaključi da je zakon neophodno promeniti, učiniće to uz obimnu javnu raspravu u kojoj će učestvovati stručna javnost, strukovna udruženja, predstavnici privrede i civilno društvo, saopšteno je na večerašnjoj sednici Vlade, održanoj u 20 časova.

Vlada Srbije je takođe predložila Narodnoj skupštini izmene i dopune Zakona o referendumu i narodnoj inicijativi, i to u članovima 7, 20, 43 i 44.

Ovi članovi se odnose na overu potpisa, predstavnike ovlašćenog predlagača u organu za sprovođenje referenduma i na rok za ponovno raspisivanje referenduma.

Ukida se taksa za overu potpisa i jasno se omogućava da predstavnici ovlašćenih predlagača budu deo organa za sprovođenje referenduma, stoji u predlogu. Kako se takođe navodi, neće biti moguće da se raspiše referendum o istom pitanju u roku koji je kraći od 4 godine.

S tim u vezi, Narodna skupština Republike Srbije u roku od 4 godine neće moći da donese odluku drugačiju od one koja je potvrđena na referendumu.

Predsednik Aleksandar Vučić pojasnio je ranije večeras čime se rukovodio pri odluci da Skupštini Srbije vrati usvojene izmene Zakona o eksprorpijaciji, navodeći da se pozvao na član 113. Ustava Srbije i, još važnije, na član 19, stav I Zakona o predsedniku Republike.

(MONDO)