• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Budžet usvojen i bez SVM

Poslanici SVM uskratili podršku budžetu, pa je on usvojen zahvaljujući Vladanu Batiću, Jovanu Damjanoviću i Rizi Halimiju.

Skupština Srbije usvojila je Zakon o budžetu za 2010. godinu kojim su predviđeni prihodi od 656 milijardi dinara i rashoda od 763 milijarde dinara, tako da će deficit iznositi 107 milijardi dinara.

Za državni budžet su, pored 124 vladajuća poslanika, glasala dva samostalna poslanika - Vladan Batić i Jovan Damjanović, i poslanik Koalicije Albanaca Preševske doline Riza Halimi.

Podršku budžetu uskratila su četiri poslanika Saveza vojvođanskih Mađara koji su deo vladajuće koalicije. Kako tvrde, u budžetu nema dovoljno sredstava za kapitalne investicije u Vojvodini.

"Mi smo dosledna stranka i zastupamo interese Vojvođana i ni pod kojim slučajem nismo spremni da glasamo za protivustavan budžet", istakao je Balint Pastor šef poslaničke grupe manjina i dodao da je SVM "pouzdan partner" vladajuće koalicije koji se oseća kao deo vladajuće većine.

Budžet za iduću godinu je planiran na osnovu procene da će rast bruto društvenog proizvoda biti 1,5 odsto, a da će inflacija sa ovogodišnjih 7,5 odsto opasti na šest odsto.

Sopstveni prihodi budžetskih korisnika u 2010. godini, kako je predviđeno budžetom, biće 57,1 milijarda dinara, a donacije budžetu u vrednosti 1,7 milijardi dinara.

Planirana su zaduženja budžeta u iznosu iznosu od 24,3 milijarde dinara, kako bi se izmirile sve obaveze prema korisnicama.

Najveći deo budžetskih rashoda, 34 odsto, je za dotacije organizacijama obaveznog socijalnog osiguranja koje će dobiti 263,3 milijarde, od čega će Fondu za penzijsko invalidsko osiguranje pripasti 215 milijardi dinara.

Troškovi za zaposlene su 182,6 milijardi dinara, što je 24 odsto republičkog budžeta, dok je za socijalnu zaštitu namenjeno 10 odsto državnih rashoda, odnosno 76,6 milijardi dinara.

Za državne subvencije namenjeno je 42,8 milijardi dinara, a najviše će dobiti poljoprivrednici - 20 milijardi dinara. Železnicama Srbije namenjeno je 12,4 milijarde, a privredi 3,5 milijardi dinara.

Za otplatu kamata na kredite u idućoj godini planirani su budžetski izdaci u iznosu 34,9 milijardi dinara, kao i izdavanje garancija za kredite međunarodnih finansijskih institucija, stranih vlada i komeracijalanih banaka u iznosu od 210 milijardi dinara.

I u idućoj godini biće zamrznute plate budžetskih korisnika i penzije, ograničen je maksimalan broj zaposlenih u državnim organima, a u budžetske rashode su uračunate otpremnine za one koji će ostati bez posla.

Budžetom nije planirano povećanje prihoda na osnovu povećanja poreskih stopa, ali je zadržan porez na impulse u mobilnoj telefoniji.

Od naplate poreza na dodatu vrednost u 2010. godini očekuju se prihodi od 325,2 milijarde, od akciza 131,5 milijardi, od carina 43,7 milijardi, od poreza na dohodak građana 76 milijardi, a od poreza na dobit preduzeća 21,9 milijaredi dinara.

Za kapitalne investicije iz budžeta će biti izdvojeno 33,2 milijarde dinara, a za njih će biti obezbeđena i dodatna sredstva u iznosu od
30,4 milijarde dinara.

Najviše novca iz budžeta za te namene je predviđeno za izgradnju Koridora 10 i eksproprijaciju zemljišta, za šta će biti obezbeđeno devet milijardi, dok će za Nacionalni investicioni plan (NIP) biti izdvojeno 8,5 milijardi dinara.

Među kapitalnim izdacima su izdvajanja za Ministarstvo odbrane u vrednosti 5,9 milijardi, za Ministarstvo unutrašnjih poslova 1,6 milijardi, a za Direkciju za vode 0,2 milijarde.

Budžetom je predviđeno da javni dug u 2010. godini bude 10,9 milijardi evra, što znači da će u ukupnom bruto društvenom dohotku imati udeo od 34 odsto.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image