• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

CESID istraživao, neki se naljutili

Istraživanje Centra za slobodne izbore i demokratiju pokazalo da bi bila "mrtva trka" između demokrata i naprednjaka, a da cenzus ne bi prešli G17 plus, LSV, SPO i SDPS.

Kada bi sada bili održani parlamentarni izbori, Demokratska stranka (DS) bi dobila 28 odsto podrške birača, a sledi je Srpska napredna stranka (SNS), sa 27 procenata, pokazuje istraživanje CESID-a.

Cenzus bi prešle i Srpska radikalna stranka (SRS), Socijalistička partija Srbije (SPS) i Demokratska stranka Srbije (DSS) - sa po sedam procenata, kao i Liberalno demokratska partija (LDP), koja bi mogla da računa na pet odsto podrške birača.

Stranka G17 plus bi dobila dva odsto podrške, a Liga socijaldemokrata Vojvodine (LSV), Srpski pokret obnove (SPO) i Socijaldemokratska partija Srbije (SDPS) po jedan procenat.

Predstavnici stranaka u parlamentu su povodom rezultata istraživanja istakli da su građani ti čiji se sud računa.

Potpredsednik SDPS Srbije Meho Omerović je kazao da u SDPS ne veruju u te rezultate “iz prostog razloga što nisu realni, a i malo su čudni”. Omerović je objasnio da nije realno da je, dok je postojala i politički delovala na nivou jednog regiona Sandžačka demokratska partija (SDP) imala 1,5 procenat rejtinga u javnosti, a sada se posle registracije i posle Kongresa u Sava centru, osnivanja opštinskih odbora u više od 100 opština na teritoriji Srbije njena naslednica SDPS ima u anketama jedan odsto podrške.

“To zaista izgleda u najmanju ruku čudno, pogotovo ako se ima u vidu činjenica… da je predsednik SDPS Rasim Ljajić jedan od najpopularnijih političara u Srbiji po rejtinzima” rekao je Omerović. Omerović je kazao da SDPS smatra da to istraživanje niti je realno, niti odražava pravu sliku stvarnosti, ne samo kada je u pitanju ta partija, nego kada su u pitanju i neke druge političke stranke.

Predsednik Jedinstvene Srbije (JS) Dragan Marković je kazao da građani ocenjuju da li je nečiji rad dobar ili nije, da su njega ocenili tamo gde je gradonačelnik (Jagodina) I da je najteže pobediti tamo gde ste rođeni i gde živite.

Lider LDP Čedomir Jovanović kazao je da je video istraživanje CESID u medijima i da nije bilo prilike za analizu, ali da je mnogo značajnija klima i stanje u drušstvu od pojedinačnih rejtinga bilo koga. “Jasno je da dve stranke u Srbiji akumuliraju veliku energiju, to su Demokratske stranka i Srpska napredna stranka” rekao je Jovanović i dodao da su za njega važni ciljevi oko kojih se okupljaju ljudi u Srbiji, vrednost političkih ideja i efikasnost jednog takvog okupljanja.

“Što se tiče LDP-a mi smo veliku satisfakciju, uprkos nerazumevanju koje prati ono što radimo, dobili kroz viznu librealiziju I deblokadu prelaznog trgovinskog sporazuma i podnošenje kandidature za priključenje u EU” rekao je lider te stranke.

Jovanović je kazao kako smatra da je potrebno stabilizovati i napraviti čvršćom “tu evropsku osnovu našeg društva” i da će LDP zbog toga nastaviti da podržava evropsku orijentaciju vlade. “Smatram da potvrda kandidature i ratifikacija ŠP moraju biti uvod u izbornu kampanju u kojoj će se građani okupljati oko ideje jedne efikasnije i sposobnije evropske vlade i tu LDP vidi mesto za sebe” kazao je on.

Poslanica LSV Aleksandra Jerkov je kazala da je ta stranka, s obzirom da dobija glasove samo u Vovodini, uvek ima podršku od od jedan do dva odsto, u zavisnosti od istraživanja i da je zadovoljna tim podatkom jer to znači da je ostala na nivou koji je imala na prehodnim izborima.

“Ono što se može protumačiti kao iznenađenje je zaista velika polarizacija Srbije, koja je pokazala da je Srbija podeljena na dva dela – oni koji nisu spremni da prave kompromis oko evropske budućnosti i one koji su tek nedavno osvestili i shvatili da je EU put kojim Srbija treba da ide” rekla je Jerkov.

Poslanik SRS Aleksandar Martinović kazao je da “ovo nije prvi put da razni istraživači javnog mnjenja predviđaju propast SRS” i dodao da tu stranku hrabri činjenica da na izborima glasaju građani, a ne oni koji sprovode istraživanja.

Martinović je kazao da je pitanje kada će biti izbora i da li će ih biti sledeće godine, ali da SRS veruje da će kad god se birači budu izjašnjavali, ostvariti dobar rezultat “jer je uvek bila stranka koja je išla na pobedu”.

(Tanjug/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image