• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadiću, pozajmi mi 250 evra do marta

Predsednik Srbije Boris Tadić dobio je više od 2,000 pitanja građana u emisiji RTS "Srbija bira predsednika". Među pitanjima više od polovine odnosi se na lična probleme, gde ljudi traže da im predsednik reši egzistencijalna i komunalna pitanja, a jedan je čak zatražio da mu pozajmi 250 evra "do marta".

Tadić je izjavio u intervjuu da Evropska unija nije raj u kojem države više nemaju nikakvu brigu, ali ni Baba Roga.

"Nema zemlje dembelije, svi moraju da rade, da se bore unutar EU", rekao je Tadić.

On je naveo da se često EU proglašava nekom vrstom Baba Roge, koja će sprečiti pečenje rakije ili klanje prasića, i istakao da nije tako, jer postoje regule koje će menjati naš način života, ali sa ciljem da se podigne kvalitet života, plate i konkurentost ekonomije.

Učlanjenje Srbije u EU znači povećanje šansi da građanima bude bolje, moći će da računaju na solidarnost bogatih članica, ali to ne znači da neće morati da se radi, rekao je Tadić i naglasio da Srbiji ne treba protekcija za članstvo u Uniji.

"Zbog nekih zemalja koje su imale protekciju, sada zemlje koje hoće da se integrišu plaćaju visoku cenu. Mi moramo da izvedemo reforme što pre da bi nam bilo bolje", rekao je Tadić.

To što izvodimo reforme, dodao je on, ne radimo zbog Unije, već zbog građana, kako bi se poboljšao životni standard građana i otvorila nova radna mesta.

Evropska unija je najveći mirovni projekat, rekao je Tadić, ističući da je deblokadom Prelaznog trgovinskog sporazumaSrbija, u trgovinskom smislu, već deo Unije.

Srbija ne može postati članica EU bez principijelne politike prema Kosovu, izjavio je Tadić i naglasio da je dobio uveravanja svih relevantnih evropskih zvaničnika da se priznanje nezavisnosti Kosova neće postavljati Srbiji kao uslov za članstvo u Uniji.

Isto važi i za NATO, i to su dva velika postignuća u 2009, naglasio je Tadić i ponovio da Srbija neće priznati nezavisnost Kosova.

"Postoje zemlje u EU koje nikada neće priznati nezavisnost Kosova, ima onih koji su rekli da će, posle procesa pred Međunarodnim sudom pravde, razmisliti o odluci, dok ima i onih za koje smo svesni da neće promeniti svoju odluku prema Kosovu", rekao je predsednik Srbije.

Tadić je objasnio da Srbija želi sa Kosovom u svom sastavu da postane članica EU, ali da se proces integrisanja vodi odvojeno i to je tako još od početka pregovora, od Vlade Srbije koju je predvodio Vojislav Koštunica.

On je izjavio da nema nikakve dileme da je država sposobna da uhapsi haškog optuženika Ratka Mladića i dodao da je ubeđen da će Mladić pred Tribunbalom u Hagu odgovarati za optužbe.

Tadić je ocenio da je sadašnja vlast u Srbiji, hapšenjem Radovana Karadžića, pokazala da je sposobna da uhapsi optužene za ratne zločine.

"Ne mogu da kažem da je sposobnost da se uhapse optuženi za ratne zločine bila iskazana u svim administracijama pre ove vlade koju vodi Mirko Cvetković. O tome ćemo kad-tad morati da povedemo računa i porazgovaramo sa onima koji su prethodno vodili administraciju", poručio je Tadić.

Komentarišući ostavku Rasima Ljajića na funkciju koordinatora Akcionog tima za hapšenje haških optuženika, Tadić je rekao da je to čin političke odgovornosti koji poštuje.

Ljajić je vodio važnu instutuciju i zahvalan sam mu što je i u vreme Vlade u kojoj nije učestvovala Demokratska stranka, preuzeo odgovornost kada to niko nije hteo, rekao je Tadić.

Nema nikakve dileme da nisu svi uspunjavali svoje zakonske obaveze u skorijoj prošlosti, ali kada se završi saradnja sa Haškim tribunalom, moraćemo to ozbiljno proanalizirati u pravnoj proceduri i videti da li je neko izvršavao krivična dela, najavio je Tadić.

On je rekao da isto važi i za paljenje stranih ambasada u Beogradu.

Odgovarajući na pitanje građana da li je Mladić zločinac i da li je odgovoran za genocid u Srebrenici, Tadić je rekao da odluku o tome da li je neko zločinac donosi sud.

"Ja ovoga trenutka nemam pravo da iznosim svoje lično mišljenje o tome da li je Mladić zločinac ili ne, ali apsolutno sam uveren, imajući u vidu njegovu ulogu u ratu, da mora da se nađe pred Haškim tribunalom i odgovara na optužbe koje postoje", rekao je Tadić.

Tadić je ocenio da je Srbija bila "prokažena" u međunarodnoj zajednici zbog zločina u Srebrenici i da je zato kredibilitet srpskog naroda i države bio doveden u pitanje.

Govoreći o NATO, Tadić je rekao da referendum o članstvu u Alijansi nije imperativ, ali je njegov politički stav da se referendum mora održati.

"Veliko je pitanje da li će Srbija ikada organizovati referendum na temu ulaska u NATO", rekao je Tadić i podsetio da postoji skupštinska rezolucija o vojnoj neutralnosti Srbije.

Integracija u NATO, kako je naglasio Tadić, nije na dnevnom redu i nije uslov za ulazak u Evropsku uniju.

On je podsetio da je američki potpredsednik Džozef Bajden izrazio razumevanje za neutralnu polziciju Srbije.

"Dobro je da NATO države žele Srbiju, a Srbija će da odluči da li hoće ili neće u NATO. Srbija je donela deklaraciju o neutralnosti", istakao je Tadić.

(agencije/MONDO, foto: FONET)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image