• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija i Grčka istorijski prijatelji (VIDEO)

Grčka i Srbija predstavljaju istorijske prijatelje i partnere u današnjici i sasvim sigurno strateške partnere i u budućnosti, ocenio je predsednik Srbije Boris Tadić posle razgovora sa grčkim premijerom Jorgosom Papandreuom u Beogradu.

"Još jednom od njega smo dobili podršku na putu evropskih integracija za našu zemlju, a Jorgos Papandreu je čovek koji je plasirao u javnost Agendu 2014. kada bi čitava jugoisetočna Evropa trebalo da bude integrisana u Evropsku uniju, sto godina nakon početka Prvog svetskog rata", rekao je predsednik Tadić.

On je istakao da je uvek srećan da vidi Jorgosa Papandreua u Beogradu, "velikog prijatelja Srbije i jednog izuzetnog svetskog političara, danas predsednika grčke Vlade".

Predsednik Srbije je rekao da je u razgovoru sa gostom iz Atine bilo reči o bilateralnim odnosima, o ekonomskim teškoćama sa kojima se suočavamo nakon svetske finansijske krize.

Teme su bila i zajednička borba protiv korupcije, organizovanog kriminala i uopšte budućnosti jugoistočne Evrope u Evropskoj uniji, našoj zajedničkoj budućnosti, naglasio je Tadić.

"Skoro da nema pitanja u kojima imamo različite poglede. Skoro da nema problema s kojim se suočavaju naše zemlje i Evropa o kojima imamo različita stanovišta. I mogu da kažem da naše partnerstvo ima duboku strategijsku dimenziju", zaključio je srpski predsednik posle susreta sa grčkim premijerom na marginama ambasadorske konferencije koje se održava u Beogradu.



Premijer Grčke Jorgos Papandreu ocenio je danas da je budućnost Srbije i Zapadnog Balkana u evropskoj porodici naroda i poručio da će Grčka na tom putu biti najvažniji oslonac i prijatelj Srbije.

Grčka želi da bude motor i pokretač Agende 2014, rekao je Papandreu na Ambasadorskoj konferenciji u Beogradu, precizirajući da je 2014. ciljna godina u kojoj bi zemlje Zapadnog Balkana trebalo da postanu članice Evropske unije (EU).

Papandreu je ocenio da će 2010. godina biti obećavajuća za Srbiju, u procesu evropskih integracija, pošto je u decembru zvanično predala aplikaciju za članstvo u Uniji, a posle dobijanja vizne liberalizacije.

Nadam se da će 2010. godina doneti napredak u procesu integracije Zapadnog Balkana u evropsku porodicu naroda, rekao je Papandreu.

On je podsetio da je posvećenost Grčke evropskoj budućnosti regiona 2003. godine rezultirala Solunskom agendom, a da je sada potrebno dati novi zamajac ovom procesu.

Mi u EU postepeno gradimo savez nacionalnih država, objasnio je Papandreu i izrazio nadu da će im se vrlo brzo pridružiti i Zapadni Balkan.

Istorija ovog grada, Beograda, je povezana sa formiranjem moderne Evrope i njegova sudbina ne može biti drugačija nego evropska, ocenio je Papandreu.

Ovo je region sa najviše različitosti, ali imamo mnogo toga što nas ujedinjuje, istakao je on i dodao da bi bogatstvo različitosti moglo da bude prednost Zapadnog Balkana na putu integracije u Uniju.

Papandreu je ocenio da je za napredovanje ka članstvu u EU neophodno sprovesti reforme, koje su ponekad teške, ali, kako je naglasio, mora se imati i hrabro političko vođstvo.

Zoran Đinđić je svoju političku hrabrost da sprovodi reforme platio životom, podsetio je Papandreu i istakao da su aktuelna Vlada Srbije i predsednik Boris Tadić predani evropskoj perspektivi Srbije.

Kada je reč o budućnosti Kosova, rekao je Papandreu, Grčka shvata koliko je to osetljivo pitanje za Srbiju.



Kosovo je primer na kojem je pokazana slabost međunarodnog prava po pitanju principa očuvanja teritorijalnog integriteta i prava na samoopredeljenje, ocenio je on.

Grčka je podržala Srbiju u nameri da zatraži pravno mišljenje od Međunarodnog suda pravde i odluka će baciti novo svetlo na ovaj slučaj, rekao je Papandreu i istakao da se u međuvremenu mora učiniti sve da se poboljša život ljudi na terenu, bez obzira na versku i etničku pripadnost.

Premijer Grčke je večeras razgovarao i sa srpskim premijerom Mirkom Cvetkovićem.

U saopštenju Vlade Srbije navedeno je da su premijeri razgovarali u Beogradu o sveukupnoj saradnji i zaključili da ju je moguće unaprediti, pre svega, u oblasti ekonomije.

(agencije/MONDO)



Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image