• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Odgovori na 4.000 pitanja za ulazak u EU

Da bi bili otvoreni pregovori za članstvo u EU, zemlja kandidat treba prethodno da odgovori na oko 4.000 pitanja grupisanih u tri celine.

Da bi Savetu ministara dala mišljenje i time otvorila vrata pregovorima o članstvu u Evropskoj uniji, Evropska komisija prethodno šalje oko 4.000 detaljnih pitanja, pa će tako biti i sa Srbijom, piše "Politika".

Izuzimajući Grčku sedamdesetih godina, podseća beogradski list, Komisija nikad nije uputila negativno mišljenje za neku zemlju, već – isključivo pozitivno.

Kada takva ocena EK o kandidaturi Srbije bude stigla u Savet ministara, za odluku o dodeli statusa kandidata biće potrebna ne samo jednoglasnost u tom telu, već i prethodna saglasnost Evropskog parlamenta.

Komisija će upitnik za Srbiju sastaviti posle "zelenog svetla” iz Saveta ministara, koji prethodno treba jednoglasno da prihvati srpsku aplikaciju (podnetu u decembru) i da tek onda zatraži mišljenje EK, kasnije presudno za dodelu statusa kandidata.

Brisel stoga nastoji da prikupi što više informacija o zemlji "pod lupom” i postavlja pitanja o funkcionisanju države u raznim oblastima – od ustavnog uređenja i vladavine prava, preko ekonomije i obrazovanja, do poljoprivrede i nauke.

Pitanja za zemlje u okruženju, u koja je "Politika" imala uvid, bila su grupisana u tri celine: politički kriterijumi, ekonomski kriterijumi i sposobnost usvajanja evropskih standarda. Upitnik se priprema za svaku zemlju posebno, s tim što je jedan deo dokumenta isti ili sličan za sve, a drugi je specifičan za svaku pojedinu državu.

Imate li ustavni sud? Koliko je političkih partija registrovano u vašoj zemlji? Koje su garancije za nezavisnost ombudsmana? Kakvi su odnosi sa susednim zemljama i zemljama zapadnog Balkana, uključujući bilateralna pitanja, pitanje granica i izglede za rešenja...

Kako je obezbeđen konsenzus oko osnova ekonomske politike?

Postoji li poseban sud za rešavanje sukoba na osnovu kolektivnih ugovora? Da li se različito tretiraju radnici u javnom i privatnom sektoru? Kakva je meteorološka struktura...

Koja je minimalna starosna granica za vozače? Kako je regulisana prodaja alkoholnih pića... To su samo neka od 4.000 raznih pitanja, od ključnih do sasvim bizarnih, koja će verovatno biti postavljena Srbiji u upitniku Evropske komisije, a koja je "Politika" prepisala iz dokumenta za jednu susednu zemlju.

(FoNet)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image