• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Navala" na srpsko državljanstvo

Veliki broj ljudi iz dijaspore i regiona zaintresovan je za državljanstvo Srbije. Najveći broj zahteva stigao iz Bosne i Hercegovine, kao i od turskih državljana poreklom iz Raške oblasti.

"Sa BiH već imamo primenu Zakona o potvrđivanju ugovora o dvojnom državljanstvu. Postupak dozvoljava podnošenje zahteva bez prijavljivanja prebivališta u Srbiji", navodi se u saopštenju Ministarstva za dijasporu.

Ministar za dijasporu Srđan Srećković ocenio je da je sporazum koji je resorno ministarstvo zaključilo sa Ministarstvom unutrašnjih poslova, da se zahtevi pripadnika dijaspore rešavaju kao hitni slučajevi u roku od pet do sedam dana, dao izvanredne rezultate.

Na osnovu Izmena i dopuna Zakona o državljanstvu, koje su usvojene na 24. septembra 2007. godine data je mogućnost svim pripadnicima srpskog naroda (iseljenici i njihovi potomci) koji nemaju prebivalište u Srbiji da dobiju srpsko državljanstvo, pod uslovom da su stariji od 18 godina i da im nije oduzeta poslovna sposobnost.

Podnosilac uz zahtev za sticanje državljanstva treba da podnese i pisanu izjavu da Srbiju smatra svojom državom, a dobijanje državljanstva Srbije po ovom osnovu nije uslovljeno prethodnim otpustom iz inostranog državljanstva.

Pripadnicima srpske dijaspore data je mogućnost da pored državljanstva koje već imaju dobiju i državljanstvo Srbije bez uslovljavanja da žive u Srbiji.

Ta mogućnost data je i pripadnicima drugih etničkih zajednica i naroda sa područja Srbije pod uslovom da zahtev za državljanstvo podnesu u roku od dve godine.

Izmenama i dopunama Zakona o državljanstvu omogućeno je dobijanje srpskog državljanstva i državljanima Crne Gore koji su na dan proglašenja samostalnosti Crne Gore imali prebivalište u Srbije.

Uslov je da zahtev podnesu u roku od pet godina od stupanja zakona na snagu.

Ministarstvo za dijasporu izradilo je Informator za dijasporu u kome je detaljno objašnjena procedura za podnošenje zahteva za dobijanje srpskog državljanstva, a nekoliko hiljada primeraka tog priručnika poslato je dijaspori.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image