• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rezolucija o Srebrenici pokazaće ko je za EU

Izjašnjavanje o rezoluciji o Srebrenici pokazaće ko se na političkoj sceni "ponaša i razmišlja kao odgovoran čovek", rekao je ministar odbrane Dragan Šutanovac.

Potpredsednik Demokratske stranke Dragan Šutanovac izjavio je danas da će izjašnjavanje o rezoluciji o Srebrenici pokazati ko se na političkoj sceni "ponaša i razmišlja kao odgovoran čovek, a ko je i dalje ostao u vremenu koje treba da bude odavno za nama".

"Prepoznajem rukopis onih koji će biti protiv, jer taj rukopis se prepoznaje još iz devedesetih godina. Taj rukopis se prepoznaje i kada su paljene ambasade, i kada je branjena SCG sa guslama u Sava centru, i kada su praćeni tenkovi u tu istu Srebrenicu", izjavio je ministar odbrane Šutanovac u intervjuu Tanjugu.

Rezolucija o Srebrenici je, prema njegovim rečima, prilika da se Srbija opredeli da li prihvata odgovornost za stvari koje su činjene u njeno ime i da jasno iskaže opredeljenje da se takvi zločini nikada više ne ponove.

"Mislim da će to biti ključni momenat u kome ćemo videti da li su stranke iskrene kada kažu da žele da usvoje evropski sistem vrednosti u Srbiji, u kome su dostojanstvo, ljudska prava, ljudski život, na najvažnijem mestu, i u kome se priznaje sopstvena greška", izjavio je Šutanovac.

Kako je istakao, "najlicemernija" osporavanja događaja u Srebrenici su ona kojima se licitira sa brojem žrtava, jer se na taj način stiče utisak da jedni žale Srebrenicu zato što se dogodila, a da drugi žale zato što je bilo malo žrtava.

Šutanovac je istakao da velika većina potpisnika peticije "za povratak DSS-a na političku scenu Srbije“, odnosno peticije za raspisivanje referenduma o NATO, imaju isti odnos i prema ratnim zločinima i njihovim počiniocima.

"Da se sutra otvori tema Srebrenice na taj način, videlo bi se da su to u većini ista imena. Ubeđen sam i da bi, da krene priča o EU, o referendumu, dve trećine ljudi koji su tu potpisnici na isti način postupili. Nije nikakva tajna da jedan dobar deo njih javno govori da su evroskeptici i da ne veruju da će ideja EU dugo živeti", rekao je Šutanovac.

Ipak, za razliku od Srebrenice, koja je pitanje morala, etike, emocija, raščisčavanja sa mračnom prošlošču, odnos prema NATO je, prema njegovim rečima, realpolitička tema u kojoj su emocije suvišne.

"Pitanje ulaska Srbije u NATO u ovom trenutku nije tema ni u Briselu ni u Beogradu, osim u glavama onih koji su, čitajući istraživanja javnog mnjenja, našli da imaju temu", rekao je Šutanovac, ocenjući da, kada NATO dođe na red za ozbiljno političko razmatranje, građani ne bi trebalo da se opredeljuju na osnovu emocija.

"Mislim da će građani ovog puta razmišljati na drugi način. Kada to dođe na dnevni red, građani će pre svega razmišljati koliko to unosi stabilnost u njihov dom. Da li se Srbija na taj način stabilizuje ili ne. Da li je privilegija biti u društvu najrazvijenijih, modernijih zemalja sveta, ili nije", kazao je Šutanovac.



Komentarišući nastojanja Srpske napredne stranke da obezbedi zajednički nastup opozicije koji bi za cilj imao raspisivanja vanrednih parlamentarnih izbora, Šutanovac je rekao da razume sve metode političke borbe, pa i one vanparlamentarne, ali da smatra da bi za državu bilo dragoceno da uđe u fazu političkog razvoja u kojoj će vlade ispunjavati svoj pun mandat.

"Nijedan ministar ne može za kratko vreme da napravi ozbiljnu reformu i značajan rezultat. Mislim da zemlju treba da stabilizujemo i kroz to da vlade imaju svoj mandat, a na kraju toga da vidimo koji je rezultat", kazao je Šutanovac.

Kako je istakao, cilj sadašnje Vlade Srbije je da se na kraju svog mandata ponosi onim što je uradila, a ne da misli na popularnost svojih odluka i mera koje sprovodi.

"Citiraću Đinđića, koji je rekao da su reforme ili nepopularne ili neuspešne. Da biste bili uspešni morate da preuzmete rizik nepopularnosti. Moje duboko ubeđenje je da ova vlada radi uspešno i da ćemo napraviti da građani Srbije shvate, i da imamo popularnost, kada dođe vreme za to", rekao je Šutanovac.

Komentarišući odnose na srpskoj političkoj sceni, Šutanovac je rekao da je zadovoljan zbog toga što Srpska napredna stranka, barem deklarativno, uzima proevropski kurs.

"Nemam nikakav problem da priznam da to donosi stabilizaciju države i da to na neki način unosi mir u političke odnose koji je neophodan Srbiji, jer vremena u kojima smo se na ulicama tukli su za nama. Voleo bih da za nama budu i vremena u kojima se u parlamentu poslanici gađaju cipelama, i da argumentovano vodimo dijalog oko onoga što smatramo da je naš zajednički cilj", rekao je Šutanovac.

On, ipak, nije uveren da su političari u SNS iskreni u promeni svog kursa i da su spremni da priznaju greške koje su činili u prošlosti.

"Nisam čovek koji poklanja poverenje onima koji se probude ujutru, pročitaju šta piše u novinama, pogledaju istraživanje javnog mnjenja i tog dana imaju baš takvu politiku koju podržava većina građana Srbije", kazao je Šutanovac.

I pored skepse prema iskrenosti proevropskog opredeljenja SNS, Šutanovac ne isključucje mogućnost da DS i naprednjaci, ukoliko istinski žele u EU, sarađuju na usvajanju evropskih zakona i realizaciji zajedničkih ciljeva na međunarodnom planu.

"Mi smo do sada imali situaciju u kojoj vas, uz potpuno razumevanje da su ciljevi dobri, u parlamentu ukoče sa željom da, naprosto, ne dozvole da ostvarite rezultat. Smatrama da to vreme treba da prođe i da za ono što je dobro treba da se glasa, ko god da ga predloži. Mislim da će to biti prelomna tačka buduće saradnje", ocenio je Šutanovac.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image