• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SPEKTAKULARNO OTKRIĆE SRPSKIH STRUČNJAKA - U Sićevačkoj klisuri pronađeni zubi neandertalca stari 300.000 godina!

Autor Aleksandar Blagić

U pećini Velika Balanica u Sićevačkoj klisuri kod Niša, otkrivena su 4 zuba za koje se sumnja da su pripadali neandertalcima, stari oko 300.000 godina, a koji su pripadali odrasloj osobi i detetu, saopštio je Filozofski fakultet Unvierziteta u Beogradu.

 Zubi neandertalca pronađeni u Sićevačkoj klisuri Izvor: YouTube/Screenshot/Tomke/New York University

"Najdrevniji ostaci neandertalaca, starosti između 300.000 i 500.000 godina, identifikovani su na području zapadne Evrope, a vremenom se njihov areal proširio sve do zapadne Azije. Njihovo prisustvo u Velikoj Balanici pre oko 300 hiljada godina predstavlja najraniji dokaz njihovog širenja prema istoku“, istakli su sa fakulteta.

Prema njihovim rečima, dosad u Srbiji su se ostaci neandertalaca mogli naći samo u obližnjoj pećini Pešturina u Jelašničkoj klisuri, u kojoj su 2015. godine otkriveni zub i kost podlaktice neandertalaca.

„To pokazuje da je na teritoriji Balkana pre 300.000 godina najverovatnije došlo do kontakta evropskih i bliskoistočnih populacija. Još uvek se ne može reći sa sigurnošću da li je do širenja kulturnih inovacija došlo migracijama ljudi ili razmenama ideja između zajednica, niti možemo identifikovati izvorne nosioce ove tehnologije, nije jasno da li su u pitanju neandertalci ili druge vrste ljudi“, piše u saopštenju fakulteta.

Arheološka istraživanja u blizini Niša se vrše u pećinama Pešturina, Mala i Velika Balanica u saradnji Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i Univerziteta u Vinipegu, a taj projekat finansira Ministarstvo kulture i informisanja Srbije.

Zubi iz Velike Balanice su pronađeni u asocijaciji sa tragovima ognjišta i kamenim alatkama za obradu kože. Najstarije alatke tog tipa su poreklom sa Istoka, sa nalazišta koja pripadaju ašelsko-jabrudijenskom kompleksu, iz perioda pre 200.000 do 400.000 godina.

Analiza pronađenog zuba objavljena je u prestižnom časopisu "Journal of Human Evolution" od strane međunarodnog tima stručnjaka iz Srbije I Kanade koji vode Dušan Mihailović (profesor sa Filozofskog fakulteta) i Mirjana Roksandić (profesorka sa Univerziteta u Vinipegu).

Možda će vas zanimati

 (MONDO)

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Gremlin

Alo bre, vratite mi protezu!! Kakvi neandertalci, kakvi bakrači i 300 000 godina!?! 😂🤭

Goran

Ma da 1.379.999.99 god.

Kvrga

Samo u Srbiji.

special image