• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Azilanti će biti vraćeni iz Belgije

Pitanje građana s juga Srbije koji su zatražili politički azil u Belgiji bilo je jedno od glavnih tema razgovora premijera Srbije sa belgijskim kolegom i Žoze Manuel Barozom.

Premijer Srbije u poseti Briselu

Premijeri Srbije i Belgije Mirko Cvetković i Iv Leterm postigli su dogovor u Briselu da dve države učine sve da se proces povratka azilanata iz te zemlje obavi u što kraćem roku i da se preduzmu sve zakonske mogućnosti da se taj problem više ne ponavlja.

Cvetković i Leterm su se složili da Srbija nije zemlja u kojoj se krše ljudska prava i da zbog toga zahtevi za azil ne mogu da budu rešeni pozitivno.

Konstatujući da problem sa azilantima koji dolaze u Belgiju postoji, Leterm je rekao da se radi o organizovanim putovanjima.

On je najavio da će sledeće nedelje belgijski državni sekretar za imigraciju i azil Melkior Vatle otputovati u Preševo kako bi sa predstavnicima lokalne vlasti razgovarao o ovom problemu.

"Belgija je prosperitetna zemlja, ali nije raj, niti Eldorado, i neće dopustiti zloupotrebu svog socijalnog sistema", rekao je Leterm, dodajući da je o problemu azilanata obaveštena i Evropska komisija i njen predsednik Žoze Manuel Barozo i da je od njih zatraženo da se uključe u rešavanje problema.

Prema njegovim rečima, belgijske vlasti su veoma zadovoljne saradnjom s vladom u Beogradu i ovaj problem lažnih azilanata ni na koji način neće ugroziti podršku koju Belgija i druge zemlje EU daju integraciji Srbije u EU.

Cvetković je nakon razgovora sa belgijskim premijerom rekao novinarima da je dogovoren čitav niz praktičnih i tehničkih koraka i da se očekuje da će broj azilanata biti u budućnosti sveden na minimalnu meru.

U Belgiji je od početka godine zabeležen značaj porast broja zahteva za dobijanje azila, pri čemu potencijalni azilanti uglavnom dolaze sa juga Srbije i većinom su Romi.

Premijer Srbije se sastao i sa predsednikom Evropske komisije Žoze Manuelom Barosom.

On je ocenio nakon ovog sastanka da motivi građana Srbije koji traže azil u Belgiji nisu politički, već ekonomski.

"Najviše zahteva za azil dolazi iz regiona koji je jednim delom u Srbiji, a drugim u Makedoniji", rekao je Cvetković.

On je precizirao da je "neko organizovao dobar biznis", obećavajući ljudima da će svakome ko bude tražio azil biti obezbeđeno po 500 evra i smeštaj u hotelu, dok će im zahtev za azil biti rešen za oko šest meseci.

"Organizatori su izvesne turističke organizacije koje su građane organizovano, a ne individualno, prevozile u Brisel", napomenuo je Cvetković.

Mi ćemo, dodao je, obavestiti građane da "nema šanse" da im azil bude odobren. ali ćemo i razgovarati sa građanima i gradonačelnicima, posebno na jugu Srbije.

"Takođe ćemo početi i akciju kontrole tih turističkih organizacija koje nisu iz Srbije, već iz Makedonije, ali kroz Srbiju organizuju prevoz", najavio je Cvetković.

Baroso je poručio da vizna liberalizacija predstavlja "veliki napredak", ali je neophodno da se primenjuje na legalan i ispravan način.

Upitan o izjavi ministra spoljnih poslova Srbije Vuka Jeremića da će Srbija, ako bude stavljena pred izbor, izabrati Kosovo, a ne Evropsku uniju, Baroso je odgovorio da postignuti napredak ne može da poremeti trenutna pozicija oko statusa Kosova.

"Mislim da rasprave i ponekad različita mišljenja o statusu Kosova ne bi trebalo da budu važni za napredak koji smo do sada ostvarili i koji ćemo tek ostvariti", poručio je Baroso.

Barozo je izjavio da je Komisija spremna da iznese svoje mišljenje o aplikaciji Srbije za članstvo u EU čim Savet EU to od nje bude zatražio.

On je istako da su na putu Srbije ka EU od presudbnog značaja reforme u cilju uspostavljanja nezavisnog i efikasnog pravosuđa, ekonomske reforme, puna saradnja s Haškim tribunalom i regionalna saradnja koja znači da se rešavaju regionalna i bilateralna pitanja.

Cvetković je istakao da Srbiju predvodi proevropska Vlada i da su evrointegracije na vrhu prioriteta Vlade koja vodi zemlju.

On je rekao da treba iskoristiti zamajac u pridruživanju Srbije u EU ostvaren ukidanjem evropskih viza srpskim državljanima, odmrzavanjem Prelaznog trgovinskog sporazuma i podnošenjem kandidature za članstvi u EU.

"Srbija je posvećena evropskim integracijama i sada je lopta u našem dvorištu. Potrebne su ekonomske, finansijske, reforme pravosudnog sistema, kao i saradnja sa Haškim tribunalom. A, iznad svega uvođenje evropskih vrednosti u Srbiju", zaključio je srpski premijer.

Podvukao je i da je regionalna saradnja jako važna za evropsku integraciju Srbije, a da je srpska vlada spremna da uloži sve napore u tom cilju.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image