• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vladajuća koalicija i LDP za zakon o amnestiji

Predloženi zakon predviđa oslobađanje krivične odgovornosti i brisanje iz kaznene evidencije osuđenih i osumnjičenih za izbegavanje vojne obaveze.

Poslanici vladajuće koalicije i Liberalno demokratske partije (LDP) najavili su danas podršku Predlogu zakona o amnestiji, dok su naprednjaci i radikali očenili da predloženim rešenjima vlast šalje poruku da treba izbegavati vojnu obavezu i kršiti zakon.

Predviđeno je da amnestijom budu obuhvaćeni svi koji su od 18. aprila 2006. godine do stupanja na snagu novog zakona izbegli vojnu obavezu ili službu, odnosno samovoljno napustili Vojsku Srbije.

U načelnoj raspravi poslanici Srpske napredne stranke (SNS) ocenili su da se Predlogom zakona o amnestiji čini velika nepravda prema onima koji su išli u vojsku i da se građani Srbije dovode u neravnopravan položaj.

Poslanici Srpske radikalne stranke (SRS) naveli su da se amnestija odnosi na lica koja su svesno kršila zakon.

Poslanici SNS-a i SRS-a su kazali da bi raspravi u parlamentu trebalo da prisustvuju predsednik Srbije Boris Tadić i ministar odbrane Dragan Šutanovac da kažu kako vide i šta žele od Vojske Srbije, odnosno da li će se vojni rok služiti ili ne.

Šef poslaničke grupe Napred Srbijo Tomislav Nikolić rekao je da parlament treći put od 5. oktobra raspravlja o amnestiji, da to pitanje otvara mnogo moralnih dilema i da bi "čovek bio veoma okrutan ako glasa protiv zakona o amnestiji" jer nije reč o pojedinačnom nego o opštem aktu.

"Stav SNS-a prema amnestiji uopšte je pozitivan. Smatramo da je amnestija zaista akt milosrđa i da je narod jedini koji može da da taj akt milosrđa. Prema amnestiji u ovim slučajevima veoma smo oprezni, pošto time amnestiramo vas, lošu vlast, koja se u jednoj oblasti uopšte ne snalazi, u oblasti da li treba braniti zemlju ili ne", rekao je Nikolić.

Poslanik Demokratske stranke Vlatko Ratković je, međutim, ocenio da se predloženim zakonom mladima u dijaspori šalje poruka da neće biti krivičnog progona, ali da se time ne šalje poruka da treba vršiti krivična dela.

Šef poslaničke grupe Liberalno demokratske partije Čedomir Jovanović najavio je podršku zakonu i ocenio da ne treba brinuti da će posle ovoga biti više onih koji će izbegavati vojnu obavezu jer je, kako je naveo, danas mnogo veći procenat onih koji odlaze u vojsku.

Jovanović je ocenio da su Vojsci potrebne reforme u smislu profesionalizacije i članstvo u NATO.

Postoji osećaj dvostrukih aršina, rekao je Jovanović i ukazao na obavezu države da onima koji su poštovali zakon pokaže da se ceni taj gest, ali da se mora pokazati razumevanje i prema onima koji iz svojih uverenja ili drugih razloga to nisu radili.
Skupština je završila načelnu raspravu o Predlogu zakona o amnestiji, a rad će nastaviti sutra načelnom raspravom o izmenama Zakona državnom premeru i katastru.

(Beta, na slici - ministarka pravde Snežana Malović na današnjoj sednici)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image