• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Godišnjica ubistva Zorana Djindjića

Danas se navršava tri godine od ubistva premijera Srbije i lidera Demokratske stranke Zorana Djindjića. Djindjić je ubijen u atentatu ispred sedišta Vlade Srbije, 12. marta 2003. godine.

Danas se navršava tri godine od ubistva premijera Srbije i lidera Demokratske stranke Zorana Djindjića.

Predsednik Srbije i Demokratske stranke (DS) Boris Tadić, funkcioneri te stranke i hiljade gradjana odali su danas poštu ubijenom premijeru u Aleji velikana na Novom groblju u Beogradu.

Funkcioneri DS-a, članovi kabineta Zorana Djindjića, gradjani, prijatelji i simpatizeri Djindjića odali su poštu polaganjem cveća i paljenjem sveća.

Vence su položili i članovi porodice ubijenog premijera, supruga Ružica, majka Mila i sestra Gordana.

Djindjić je ubijen u atentatu ispred sedišta Vlade Srbije, 12. marta 2003. godine.

Bio je prvi demokratski premijer Srbije. Vlada premijera Djindjića izabrana je 21. januara 2001. nakon demokratskih promena 2000. godine i dolaska na vlast Demokratske opozicije Srbije.
Za vreme njegova mandata otpočeo je proces demokratizacije društva i korenitih ekonomskih i socijalnih reformi.

Prema oceni zapadnih diplomata Djindjić je doprineo izgradnji dobrih odnosa sa svim zapadnim zemljama, posebno sa SAD, nakon perioda višegodišnje nestabilnosti.
Djindjićeva vlada se snažno zalagala za saradnju sa Haškim tribunalom, i za vreme te vlade uhapšeno je nekoliko haških optuženika, medju kojima je i bivši predsednik Slobodan Milsosević.

U prvom saopštenju posle ubistva premijera, Vlada Srbije je kao organizatore i počinioce atentata označila kriminalce iz takozvanog zemunskog klana, a kao vodje te grupe identifikovala nekadašnjeg komandanta raspuštene Jedinice za specijalne operacije Milorada Ulemeka Legiju, Dusana Spasojevića Šiptara i Mileta Lukovića Kuma.

Vlada Srbije je, takodje, saopštila da je tog dana trebalo da bude potpisan nalog za hapšenje članova zemunskog klana, "najveće organizovane grupe na prostoru bivše Jugoslavije".

Nekoliko sati nakon ubistva Djindjića, na predlog republičke vlade, vršilac dužnosti predsednika Srbije i predsednica Skupštine Srbije Nataša Mićić proglasila je vanredno stanje u Republici i donela naredbu o posebnim merama koje se primenjuju za vreme vanrednog stanja. Vanredno stanje je trajalo do 22. aprila kada je ukinuto na predlog Vlade.

Djindjić je sahranjen 15. marta u Aleji velikana, uz prisustvo više od 70 stranih državnih delegacija. U pogrebnoj povorci na ulicama Beograda bilo je više stotina hiljada gradjana.

U policijskoj akciji "Sablja" uhapšen je (25. marta) atentator na premijera, bivši pomoćnik komandanta JSO Zvezdan Jovanović Zveki, njegovi pomagači i još nekoliko pripadnika JSO, kao i većina pripadnika zemunskog i drugih klanova u zemlji i rasvetljena neka nerazjašnjena ubistva iz proteklih godina.
Tokom akcije "Sablja" privedeno je 11.665 osoba, medju kojima je bilo partijskih funkcionera, visokih vojnih oficira, nosilaca pravosudnih funkcija i estradnih zvezda, a neki od njih su izvesno vreme zadržani u pritvoru.

Osumnjičeni za učešće u ubistvu premijera, vodje kriminalnog "zemunskog klana" Dušan Spasojević Šiptar i Mile Luković Kum poginuli su 27. marta 2003. u obračunu sa policijom tokom pokušaja hapšenja u Meljaku, kod Beograda.

Optužnica protiv 44 osobe koje se terete za učešće u ubistvu premijera Djindjića podignuta je 21. avgusta 2003, a prvi na listi okrivljenih Milorad Ulemek-Legija predao se srpskim vlastima 2. maja 2004. godine, posle 14 meseci skrivanja, dok je većina ostalih u bekstvu.

Pripadnik zemunskog klana Dejan Milenković Bagzi, optužen za učešće u ubistvu Djindjića, posle višemesečnog skrivanja uhapšen je u Grčkoj, sredinom jula 2004, a sedam meseci kasnije izručen je vlastima Srbije i Crne Gore.

U Okružnom sudu u Beogradu - Odeljenje za borbu protiv organizovanog kriminala, 22. decembra 2003. godine počelo je sudjenje optuženima za ubistvo premijera Djindjića i ono je u toku.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image