• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ništa od rasprave o Canetovim tvrdnjama

Sednica skupštinskog Odbora za bezbednost na kojoj je trebalo da se raspravlja o navodima kontroverznog biznismena Stanka Subotića Caneta o privatizaciji Luke "Beograd" i “Novosti” prekinuta je danas posle pola sata.

Sednica je prekinuta jer se članovi tog skupštinskog tela nisu uslaglasili oko dnevnog reda.

Prvobitan predlog presednika odbora Dragana Todorovića iz SRS bio je da poslanici razmatraju tvrdnje Subotića da su "Milan Beko i Miroslav Mišković sa njegovih 50 miliona eva kupili Luku "Beograd" i kompaniju Novosti", ali se sa time nisu složili poslanici vladajuće većine navodeći da tvrdnje pojedinca ne mogu biti predmet rasprave odbora.

Član odbora iz poslaničke grupe "Za evropsku Srbiju" Marko Đurišić predložio je da se analizira rad državnih organa u borbi protiv organizovanog kriminala, a Todorović da se takva formulacija tačke dnevnog reda dopuni sa "posebnim osvrtom na Novosti i Luku Beograd".

Đurišić je napomenuo da se Todorović nije konsultovao ni sa jednom poslaničkom grupom kada je koncipirao dnevni red današnje sednice, i da je o svemu odlučivao samostalno.

Pošto nijedan predlog nije dobio većinu, Todorović je rekao da "odbor može da radi i bez utvrđenog dnevnog reda" sa čime se nisu složili poslanici ZES koji su napustli sednicu, kao i poslanici G17 plus, a ubrzo posle toga ona je i prekinuta.

Đurišić je pre prekida sednice naveo da bi pojedinačnim slučajevima trebalo da se bavi anketni odbor, da su jedna od mogućnosti za pokretanje određenih tema i poslanička pitanja, a da je tužilaštvo najavilo da će se baviti pitanjima koja je Todorović predložio za tačku dnevnog reda sednice odbora.

Portparol Demokratske stranke Jelena Trivan optužila je danas Dragana Todorovića iz Srpske radikalne stranke da funkciju predsednika Odbora za odbranu i bezbednost koristi za politički marketing.

U izjavi novinarima u Skupštini Srbije Trivan je odbacila navode Todorovića da su članovi Odbora iz vladajuće koalicije napustili sednicu zato što ne podržavaju borbu protiv korupcije.

"Današnja zbivanja u Odboru ne ukazuju da DS nije opredeljena da se bori protiv organizovanog kriminala. Borba protiv organizovanog kriminala podrazumeva rad svih institucija, odgovornost i hrabrost, a ne politički marketing", kazala je Trivan.

Portparolka DS je rekla da članovi Odbora iz vladajuće koalicije nisu želeli da dozvole da se ozbiljna tema relativizuje i koristi za račun političkih stranaka i optuženih za organizovani kriminal, a da pri tome nisu prisutni predstavnici državnih organa koji se time bave.

"Na sednici Odbora nije bio niko iz policije ko može da da relevantne odgovore, niko iz Tužilaštva i Ministarstva pravde. To je, zahvaljujući Todoroviću i načinu na koji zloupotrebljava taj Odbor, trebalo da bude pretvoreno u medijski cirkus koji ne služi ničemu osim relativizaciji borbe protiv organizovanog kriminala", rekla je Trivan.

Prema njenim rečima, Odbor nije pripremljen na adekvatan način i nisu obavljene potrebne konsultacije.

"Da je interes da se sazna istina, onda bismo to pripremili temeljno i obezbedili prisustvo svih koji treba da nam daju prave odgovore", kazala je Trivan i dodala da je predlog dnevnog reda vladajuće koalicije bio pokušaj da se učinjena šteta popravi.



Dragan Todorović je rekao da javnost treba da proceni šta se krije iza odluke vladajuće koalicije da ne omogući raspravu u Skupštini o slučajevima koji su najočigledniji primer sprege krupnog kapitala, kriminala i vlasti.

Todorović je naveo i da postoje neoborivi dokazi o zloupotrebi prilikom privatizacije Luke "Beograd" i Kompanije “Novosti”, što su omogućili pojedinci iz vlasti i da je u tim slučajevima reč o pljački Srbije koju je omogućila vlast.

On je rekao da novac iskorišćen u tim privatizacijama potiče od šverca duvana i narkotika, i da je o tome govorio i predsednik Srbije Boris Tadić.

Na sednicu Odbora bili su pozvani predstavnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Bezbednosno-informativne agencije i republička držvana tužiteljka Zagorka Dolovac, a došli su predstavnici Saveta Vlade Srbije za borbu protiv korupcije Verica Barać i Milić Milovanović, i šef kabineta direktora BIA Jovan Stajić.

Poslanik Demokratske stranke Srbije Dragan Šormaz izjavio je da sednica nije bila pripremljena na pravi način i da zato nije glasao ni za jedan predloženi dnevni red.

"Ako se pozivamo na nečiju izjavu onda bismo mogli svakog dana da održavamo Odbor za bezbednost o bilo čijoj izjavi. Lično nisam zadovoljan radom Odbora, za to su krivi oni koji ga vode, ali i oni koji čine većinu", rekao je Šormaz novinarima.

Kako je naveo, Odbor ne može da reši sve probleme privatizacije u Srbiji, pa ni privatizacije Luke "Beograd" i "Novosti".

"Nemam veze ni sa jednom privatizacijom i nemam ništa protiv da se raspravlja i o ove dve privatizacije i o bilo kojoj drugoj, samo što to treba prvo da urade nadležni organi. Kada oni obave svoj posao i podnesu izveštaj, Skupština može da proceni da li su pogrešili i gde nisu išli do kraja", dodao je poslanik DŠ.

Šormaz je upitao zašto na sednicu Odbora nije došlo svih devet članova iz vladajuće koalicije, jer bi tada mogao da bude izglasan dnevni red koji su predložili poslanici većine.

Pored Šormaza ni za jedan predloženi dnevni red nije glasao ni poslanik Nove Srbije.

Todorović je novinarima u Skupštini Srbije rekao da je prodaja Luke "najočigledniji primer pljačke države" jer su za, kako je naveo, 40 odsto društvenog kapitala novi vlasnici tog preduzeća platili 40 miliona evra u vreme kada je na računu Luke bilo 42,9 miliona evra.



Funkcioner SRS je naveo da je predsednik Srbije Boris Tadić obmanjivao narod izjavama da je država odlučna u borbi protiv organizovanog kriminala jer je, kako je rekao, vladajuća koalicija prvom prilikom koja se ukazala izbegla tu temu.

"Jedna državna institucija, a to je Skupština Srbije, pala je na ispitu da krene u borbu protiv organizovanog kriminala", rekao je Todorović i ocenio da je vladajuća koalicija sprečila raspravu u Odboru za bezbednost jer bi se otkrilo ko je omogućio nezakonite privatizacije.

Funkcioner SRS je dodao je da je očigledno da oni koji su opljačkali Srbiju ne žele da učestvuju u borbi protiv "organizovane pljačke".

Naveo je da će učiniti sve da zakaže novu sednicu Odbora na kojoj bi se raspravaljalo o privatizacijama Luke "Beograd" i kompanije "Novosti" kao, kako je kazao, najboljih primera gde su tajkuni uz pomoć vlasti novcem stečenim kriminalom nezakonito kupovali državnu i društvenu imovinu.

Predsednica Saveta Vlade Srbije za borbu protiv korupcije Verica Barać, koja je došla na sednicu, rekla je novinarima da joj je žao što Odbor nije raspravljao o privatizaciji Luke i "Novosti", jer je reč o "velikoj pljački države", u kojoj su učestvovale i državne institucije.

Baraćeva je rekla da je sednica Odbora bila dobra prilika da se razjasni na koji način je spregom kriminala, tajkuna i političara oštećena državna imovina i Srbija dovedena u poziciju da ostane bez luka.

Ona je podsetila da je Savet u februaru 2008. godine Vladi Srbije dostavio izveštaj o privatizaciji Luke "Beograd" u kojem je navedeno da je država prodajom tog preduzeća oštećena za 21 milion evra.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image