• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Danas sednica pregovaračkog tima za Kosovo

U Beogradu će danas biti održana sednica Pregovaračkog tima za političke razgovore o budućem statusu Kosova i Metohije.

Sastanak pregovaračkog tima za političke razgovore o budućem statusu Kosova i Metohije, uoči nastavka pregovora o decentralizaciji na Kosovu u Beču 17. marta, biće održan danas u zgradi Vlade Srbije.

Sastanak je zakazao premijer Srbije Vojislav Koštunica, a pored njega sastanku u Vladi Srbije prisustvovaće i kopredsednik tima je predsednik Srbije Boris Tadić.

Operativni deo tima čine Tadićevi savetnici Dušan Bataković i Leon Kojen i Koštuničini savetnici Aleksandar Simić i Slobodan Samardžić.

U timu su i šef Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju Sanda Rašković -Ivić i predstavnici Srba sa Kosmeta Marko Jakšić i Goran Bogdanović, predstavnik kabineta predsednika SCG Radomir Diklić i ambasador SCG u Parizu Predrag Simić. Stalni pravni savetnik tima je Tomas Flajner.

U predstojećoj rundi razgovora o decentralizaciji na Kosovu i Metohiji u centru pažnje treba da budu pitanja novih nadležnosti i finansiranje opština i modaliteti horizontalne povezanosti "srpskih opština" i njihovih institucionalnih veza s Beogradom.

U prvoj rundi razgovora u Beču 20. i 21. februara razmatrana su pitanja prenošenja nadležnosti s pokrajinskog na opštinski nivo u zdravstvu, kulturi i obrazovanju, socijalna pitanja, politika, sudstvo, policija i javna preduzeća.

Posle razgovora, sve strane su se složile da je sastanak bio tolerantan, konstruktivan i informativan, ali je ocenjeno i da nije ostvaren cilj da se u razgovoru približe stavovi dve pregovaračke strane.

U razgovoru o opštim principima decentralizacije na Kosmetu, konstatovane su i velike razlike u stavovima Beograda i Prištine.

Cilj decentralizacije koju predlaže Beograd je da se srpskoj zajednici na Kosovu i Metohiji osiguraju maksimalna bezbednost, sloboda kretanja i obezbede uslovi za povratak raseljenih.

Koštunica razgovarao sa delegacijom OEBS

Premijer Srbije Vojislav Koštunica primio je u ponedeljak u Beogradu delegaciju OEBS-a, u kojoj su bili šefovi misija i predstavnici više od 25 zemlja te organizacije akreditovanih u Beču.

Koštunica je na sastanku sa ambasadorima rekao da je za Vladu Srbije od izuzetnog značaja poštovanje nacionalnih manjina i da je velika pažnja usmerena na unapredjenje njihovog položaja, saopšteno je iz vlade.

Premijer je ukazao da su u Savetu Vlade Srbije za nacionalne manjine zastupljeni predstavnici 13 nacionalnih zajednica, koji aktivno učestvuju u radu Saveta i donošenju odluka u vezi sa položajem nacionalnih zajednica u Srbiji.

Koštunica je ocenio da je dobro što su u Beču počeli direktni razgovori o decentralizaciji na Kosovu i Metohiji, ukazavši da taj proces treba da se nastavi, kao i da je potrebno da se razgovara i o drugim važnim temama.

On je posebno ukazao na težak položaj srpske zajednice na Kosovu i Metohiji, kojoj su uskraćena osnovna ljudska prava, i naglasio da se nije odmaklo u sprovodjenju standarda na Kosovu i Metohiji, što je konsatovano i u izveštaju Kaja Ejdea.

U saopštenju se navodi i da je Koštunica istakao da rešenje za budući status Kosova i Metohije mora da se zasniva na poštovanju medjunaradnog prava, pre svega principu očuvanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta medjunarodno priznatih država.

Koštunica je rekao da je potrebno da dve strane kroz dijalog i kompromis dodju do sporazumnog rešenja za Kosovo i Metohiju i upozorio da bi svako eventualno nametnuto rešenje imalo ozbiljne posledice i da se to zapravo ne bi ni moglo nazvati rešenjem.

Premijer Srbije je istakao čvrstu opredeljenost za evropske integracije, gde su već učinjeni značajni koraci.

Koštunica je rekao da je državna zajednica najbolji okvir za pristupanje u EU, što je i stav Brisela, i da nije dobro da se u jeku integracija na Balkanu odvijaju dezintegracioni procesi.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image