• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Nije bilo pritisaka na revizora

U Skupštini Srbije premijer Srbije ministarka finansija i predsednik Saveta Državne revizorske institucije odgovarali su na poslanička pitanja u vezi sa izveštajem DRI.

Poslanici su danas tokom petočasovne sednice postavljali pitanja premijeru Srbije Mirku Cvetkoviću i ministrima.

Na početku sednice predstavnici Srpske radikalne stranke i Demokratske stranke Srbije zatražili su reč, a pošto im je predsednica parlamenta Slavica Đukić Dejanović objasnila da na to nemaju pravo i bučnog protestovanja poslanika te dve grupe, poslanici DSS su napustili salu.

Premijer Srbije Mirko Cvetković izjavio je da je Vlada od početka sarađivala sa državnim revizorima i nije vršila nikakve pritiske na njihov rad.

Cvetković je rekao i da državni revizori tokom kontrole završnog računa budžeta za 2008. godinu nisu utvrdili da je postojala namera za pribavljanje protivpravne imovinske koristi kod budžetskih korisnika, niti bilo koju drugu nameru koja bi imala "prizvuk kriminala".



On je rekao da je bio spreman da smeni ministre za koje bi revizor utvrdio da je postojao osnov za podnošenje krivičnih prijava, ali da to nije učinio pošto su podnete samo prekršajne prijave.

Premijer je podsetio da je većina utvrđenih prekršaja bila proceduralna ili nasleđena tako da to nije bio osnov da bilo ko da ostavku ili da bude smenjen.

Cvetković je naveo i da u 2008. godini nije bilo prekomernog trošenja sredstava iz budžeta već je potrošeno manje novca nego što je predviđao rebalans budžeta za tu godinu.

Odgovarajući na pitanje šefa poslaničke grupe "Napred Srbijo" Tomislava Nikolića, Cvetković je istakao da su rebalansom za 2008. godinu bili predviđeni izdaci od oko 695,9 milijardi dinara, a da je potrošeno 667,8 milijardi dinara.

Nikolić je optužio Cvetkovića da je najodgovorniji za mnogo promašenih privatizacija u Srbiji, ocenivši da će kada se ispita kako su izvršene privatizacije i "ko je sarađivao sa kriminalcima na prodaji imovine", biti podnete mnoge krivične prijave.

Cvetković je istakao da su svi budžetski korisnici koje je kontrolisala DRI nastojali da toj instituciji obezbede sve tražene informacije u procesu kontrole trošenja budžetskih sredstava.

On je rekao da se od 55 primedbi DRI 38 odnosi na prethodnu, a 17 na sadašnju vladu.
Cvetković je naveo da je utvrđeno da se 17 prekršaja odnosi na Uredbu o budžetskom računovodstvu, 19 na Zakon o budžetskom sistemu, četiri na Zakon o javnom dugu, 11 na Zakon o radu, tri na Zakon o javnim nabavkama i jedan na Zakon o platama državnih službenika.

Premijer je istakao da je analiza, koju je napravio njegov kabinet, pokazala da se od utvrđenih prekršaja 49 ponavlja iz prethodnog perioda, što znači da je u najvećoj meri reč o ustaljenoj praksi, dok se šest prekršaja javlja prvi put.

Odgovarajući na pitanje šefa poslaničke grupe LDP-a Čedomira Jovanović zašto parlament nije raspravljao o završnim računima od 2002. do 2008. godine, Cvetković je naveo da su završni računi budžeta od 2005. do 2007. godine sigurno predavani i njihova sudbina je bila da ih je vlada usvojila, uputila u parlament, ali o njima nije diskutovano jer nije bilo izveštaja revizora, koji tada nije ni postojao.

Premijer je rekao i da je izveštaj DRI pokazao potrebu interne kontrole, što će biti urađeno u narednom periodu i dodao da se postavlja i pitanje drugih informacija, baza podataka, podataka o imovini koja će se rešiti, neka u narednim mesecima, a za neke će biti potrebno i nekoliko godina.

Odgovarajući na pitanja poslanika o fiskalnim pravilima, ministarka finansija Diana Dragutinović je navela da u drugim zemljama postoje zakoni o fiskalnoj odgovornosti ili nezavisni saveti koji kontrolišu sprovođenje fiskalne politike.

Ona je ukazala da se u Srbiji u saradnji sa Međunarodnim monetarnim fondom pripremaju izmene Zakona o budžetskom sistemu u koji će biti uključena određena fiskalna pravila.

Predsednik Saveta DRI Radoslav Sretenović potvrdio je da ta institucija nije trpela nikakve pritiske tokom svog rada ni od političkih stranaka, ni od vlade, niti nekih drugih državnih organa.

On je istakao da je saradnja sa vladom bila na vrlo visokom nivou i da je jedini problem koji je DRI imala nedostatak kadrova zbog čega nije mogla da izvrši kontrolu svih budžetskih korisnika.

Sretenović je rekao da je kontrola trošenja novca iz budžeta 2008. pokazala da nema elemenata da se protiv ministara podnesu krivične prijave i da je podneto 19 prekršajnih prijava za ukupan iznos od 141 milijardu dinara.

Sretenović je rekao je da se oko 70 odsto prijava odnosi na kršenje Zakona o budžetskom sistemu, a 24,80 odsto na nepoštovanje Zakona o javnom dugu.

Iz prijava koje smo podneli nismo se uverili da je bilo zloupotrebe tipične za podnošenje odgovarajućih mera koje povlače krivičnu odgovornost. Nismo utvrdili da je neko od ministara na taj način pribavio sebi imovinsku korist ili drugom to omogućio”, rekao je Sretenović i dodao da bi DRI
sigurno podnela krivične prijave da je za to bilo elemenata.

Na pitanje da li je tačno da je revizija utvrdila da su sredstva iz ministarstava upućivana tajkunskim firmama i političkim partijama, Sretenović je rekao da se DRI kontrolom dokumenata nije uverila da je bilo nenamenskih trošenja sredstava.

Bilo je prenošenja sredstava po ugovoru o pružanju usluga pravnim licima, rekao je on.

"To su pravna lica sa kojima su određena ministarstva zaključivala ugovore i po tom osnovu su kod nekih ministarstava uočene nepravilnosti, posebno tamo gde nisu sprovođeni postupci javnih nabavki.

Tamo gde je došlo do nesprovođenja odredaba Zakona o javnim nabavkama, mi smo podneli prekršajne prijave“, rekao je Sretenović.

On je naglasio da nije utvrđeno da je novac prebacivan političkim strankama.

Revizijom budžeta za 2008. godinu, DRI je uočila brojne nedostatke i nepravilnosti u korišćenju budžetskih sredstava, a državni revizor je polovinom februara podneo 19 prekršajnih prijava protiv šest sadašnjih i pet bivših ministara i više direktora državnih institucija.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image