• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić: Decentralizacija veliki izazov Srbije

Proces decentralizacije jedan je od najvećih izazova sa kojima se suočava društvo, ocenio je predsednik Srbije Boris Tadić na otvaranju dvodnevne konferencije o decentralizaciji u Skupštini Srbije.

Tadić je naveo da u taj posao treba uključiti sve institucije, kako bi se izbeglo ponavljanje grešaka iz prošlosti.

Na otvaranju dvodnevne konferencije o decentralizaciji u Skupštini Srbije, Tadić je rekao da se to pitanje ne sme politizovati, jer se radi o osetljivoj stvari čije rešavanje mora da obezbedi stabilnost i ravnomeran razvoj.

Tadić je kao veoma veliki problem u prethodnih nekoliko decenija označio nizak natalitet u mnogim delovima Srbije i selidbu stanovništva sa rubnih područja u lokalne centre i Beograd.

Predsednik je rekao da taj problem ne može biti rešen za nekoliko godina, ali da je potrebno da se država odmah uključi u rešavanje tog pitanja, navodeći da sadašnji trendovi ne obezbeđuju dovoljan broj stanovnika za sve ono što Srbiju očekuje na putu izgradnje stabilnog društva.

Tadić je ocenio da u izradi strategije decentralizacije prvo treba da se utvrdi koliki su ekonomski, materijalni i ljudski resursi kojima država raspolaže i rekao da, nažalost, Srbija nema dovoljno administrativnih resursa ni u velikim centrima ni u lokalnim sredinama.

Govoreći o rešenjima za pitanje decentralizacije, Tadić je rekao da mnoga rešenja iz perioda bivše Jugoslavije danas više ne mogu da budu primenjena, jer je Srbija danas drugačije društvo, zbog čega to pitanje treba rešavati sa perspektivom u narednih nekoliko decenija.

Tadić je rekao da nije lako primeniti ni iskustva nekih evropskih zemalja, jer se one razlikuju od Srbije i po broju stanovnika i po svojim mogućnostima, ali je dodao da ni Evropska unija ne nameće kakvo rešenje treba da bude prihvaćeno ukoliko ono može da obezbedi političku stabilnost i ekonomski prosperitet.

Prema njegovoj oceni, decentralizacija treba da omogući ekonomsko i svako drugo povezivanje građana i regiona i da zadovolji njihove potrebe, odnosno obezbedi unutrašnji razvoj.

Govoreći o smanjenju broja stanovnika u pojedinim delovima zemlje, Tadić je rekao da su posebno ugroženi istočni i južni deo Srbije, uz administrativnu liniju sa Kosovom, ali da se taj problem javlja i u nekim delovima Vojvodine.

On je ocenio da je zbog toga potrebno intenzivnije ulaganje u infrastrukturu, pre svega putnu i železničku mrežu, kako bi se obezbedio razvoj svih delova Srbije i kako bi se sprečilo dalje iseljavanje stanovništva.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image