Izložba se realizuje u okviru programskog luka „Tvrđava mira” Evropske prestonice kulture, danas, 15. jula od 20 časova u Muzeju Vojvodine.

O značaju ove postavke govori i činjenica da je poslednja velika izložba o neolitu u našoj zemlji organizovana 1968. godine. Sa otkrićima novih lokaliteta i osavremenjivanjem arheoloških istraživanja, ovo će biti prva izložba u Srbiji, i to u godini titule Evropske prestonice kulture, koja će obuhvatiti nove, mnogobrojne segmente iz ovog perioda, koje publika još nije imala priliku da vidi.

Autori izložbe su Lidija Balj i Andreja Starović i kako ističu značaj izložbe ogleda se u razvoju čovečanstva kakvo danas poznajemo, a neolit je bio prekretnica, te postavka obuhvata više od jednog veka plodonosnih arheoloških istraživanja. Dakle, u pitanju je raspon od skoro dva milenijuma - period tokom kojeg su nastale i razvijale se starčevačka zajednica, sa ranom neolitskom kulturom na tlu Srbije (okvirno od oko 6200. do 5400. godine pre naše ere) i vinčanska zajednica, koja predstavlja vrhunac neolitskog perioda, a koja se na ovim prostorima razvijala u vreme od oko 5300. do 4500. godina pre naše ere.

Uz kreativan i moderan pristup, ambicija autora izložbe je da se muzejskoj publici približe ključni fenomeni važni za razumevanje kako uslova u kojima je neolit nastao i razvijao se, tako i svega onoga što je činilo profanu i duhovnu svakodnevicu jedne zajednice. Takođe, pored živopisnih arheoloških poruka i priča, jedan segment izložbe ilustrovaće svu složenost, raznovrsnost i metode kojima naučnici rešavaju interesantna i važna pitanja o životima ljudi koji su živeli u različitim praistorijskim i istorijskim epohama.

NSEPK.jpg
Promo/NSEPK 

Posetioci Muzeja Vojvodine će moći da vide realističnu rekonstrukciju lica čoveka koji je u Lepenskom Viru živeo pre oko 10.000 godina. U pitanju je projekat “MetaHuman - Upoznaj praistorijskog čoveka”, iza koga stoje “Srbija stvara”, 3Lateral i dr Sofija Stefanović. Pored toga, uz pomoć savremene „MetaHuman” tehnologije, moći će i svoje izraze lica da prenesu na digitalno oživljeno lice praistorijskog čoveka.

Izložba "San neolitske noći" biće otvorena do 15. oktobra, a obuhvata niz pratećih programa: stručna predavanja, radionice za sve kategorije posetilaca, sa naglaskom na one najmlađe, ali i drugi programe u kojima će posetioci predstavljati aktera, a ne samo posmatrača postavke.