• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ban i Kacin o usvajanju Deklaracije o Srebrenici

Generalni sekretar UN Ban Ki Muna pozdravio je usvajanje Deklaracije o Srebrenici u Skupštini Srbije, dok je izvestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Jelko Kacin ocenio je da je Srbija, "umesto realnog suočavanja s prošlošću napravila više korak u stranu, a ne napred".

Kacin je za današnji sarajevski Dnevni avaz rekao da "među vladajućim strankama u Srbiji nije bilo političke hrabrosti da direktno kažu ono što je suština svega - da je Srebrenica bila najstrašniji zločin i da je to genocid".

"Takve jasne poruke vladajuća koalicija ne može uputiti javnosti Srbije, pa se onda šalju nejasne poruke i regionu i Evropskoj uniji", izjavio je Kacin.

On je dodao da je "Srbija dugi niz godina propustila da govori o Srebrenici, Ratku Mladiću, njegovim zlodelima, i da je to što se sada dešava nešto što dolazi s velikim zakašnjenjem".

Ipak, kako je kazao, proces je pokrenut i zato treba pozdraviti inicijativu predsednika Srbije Borisa Tadića.

"No, zbunjujuća je poruka da će biti usvojena i druga rezolucija", kazao je Kacin i istakao da se u Rezoluciji Evropskog parlamenta o Srebrenici u tački jedan jasno osuđuju svi zločini nad pripadnicima svih naroda na tlu nekadašnje Jugoslavije u 1990-im godinama.

Povodom usvajanja pomenute Deklaracije portparol generalnog sekretara Un Martin Nesirski je izjavio: "Svaki korak ka pomirenju u kriznim delovima sveta je dobrodošao."

Usvajanje te deklaracije pozdravili su i zvaničnici Evropske unije, SAD, Holandije, Francuske i Italije, ocenjujući da je to važan korak za Srbiju.

"Pozdravljamo rezoluciju Narodne Skupštine Srbiije od 30. marta kojom se osuđuje masakr u Srebrenici iz 1995, kao pozitivan korak ka pomirenju, okretanju zločinima iz prošlosti, jačanju regionalnih odnosa i unapređenju stabilnosti u regionu", rekao je predstavnik za štampu Stejt departmenta Mark Taner.

I u svetski medijima nastavljaju se reakcije na mukotrpno donošenje rezolucije u srpskom parlamentu. Češki mediji ocenjuju da Rezolucija neće imati veći značaj sve dok Haškom tribunalu ne bude izručen glavni optuženi za taj zločin Ratko Mladić.

Dnevnik "Lidove novini", međutim, upozorava Čehe da baš oni ne bi smeli da nipodaštavaju značaj tog izvinjenja bez obzira što je ono za jedne malo a za druge suviše mnogo. List podseća sugrađane da je i danas nezamislivo da se češki parlament na sličan način izvini za pohode smrti i dokazane zločine nad civilima pri deportaciji sudetskih Nemaca posle Drugog svetskog rata.

Srbija je usvajanjem rezolucije učinila simboličan korak kojim se distancirala od nasleđa bivšeg lidera Slobodana Miloševića, ocenjuje moskovski dnevnik "Komersant", navodeći da se ipak "nije rešila" da zločine u Srebrenici nazove "genocidom".

"Izvestija" piše da je dužina rasprave još jednom pokazala "jaku polarizaciju" srpskog društva u odnosu na rat u Bosni.

"Ako se Deklaracija o Srebrenici posmatra testom ophođenja sa prošlošću, onda se mora postaviti pitanje da li je Srbija položila taj test". Odgovor glasi "da, ali tesno", piše bečki "Standard".

"Prese" ističe da je usvajanje Deklaracije bio "težak porođaj", dodajući da je taj dokument usvojen nešto posle ponoći, i to u polupraznoj plenarnoj sali, jer je gotovo polovina poslanika u demonstrativno napustilo salu pred glasanje.


Skupština Srbije usvojila je u utorak kasno uveče Deklaraciju kojom osuđuje zločin nad bošnjačkim stanovništvom Srebrenice u julu 1995. godine na način utvrđen presudom Međunarodnog suda pravde.


(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image