• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Predsednice parlamenta, razvodim se!"

Građani Srbije rado pišu pisma predsednici parlamenta Slavici Đukić Dejanović. Žale se na nedostatak novca i posla, a traže i savet za razvod braka.

Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović izjavila je da su primedbe na rad državnih organa, teška materijalna situacija, nerešeno stambeno pitanje i razvod braka, samo neki od problema koje su građani do sada "podelili" sa njom.

Mada za pisma građana parlament nije uvek "prava adresa", odgovor nikome nije uskraćen, izjavila je u razgovoru za Tanjug predsednica Skupštine Đukić-Dejanović.

Građani su često nestrpljivi i očekuju da njihov problem bude odmah rešen, a u kabinet prve dame Skupštine Srbije stizali su i nerealni zahtevi kao na primer, za ukidanje i menjanje sudskih odluka, anonimni dopisi, a ponuđeni su joj i ručni radovi - sa cenovikom.

"Do sada sam primila oko 1.000 predstavki građana, lepeza sadržaja je veoma široka, ali je najmanje bilo onih koji bi odgovarali radu skupštine. Međutim, svi dobijaju odgovor“, kazala je Đukić-Dejanović koja je na čelu republičkog parlamenta gotovo dve godine.

Đukić-Dejanović je dodala da se sa pojedinim građanima sastala, da su neki odgovor na predstavku dobili pismeno ili telefonom, a da se oni zahtevi, koji nisu u njenoj nadležnosti, prosleđuju skupštinskim odborima ili drugim, nadležnim državnim organima i službama.

"U parlamentu svako pismo doživljavamo kao apel za pomoć i posvećujemo mu punu pažnju, a građani su najčešće razočarani ili nezadovoljni radom pojedinih državnih organa i institucija", navela je Đukić-Dejanović, napomeuvši da su joj stizala i pisma ličnih sadržaja.

Građani su od predsednice skupštine očekivali novčanu i pomoć pri zaposlenju, stan, adaptaciju stambenog prostora, rešenje za komunalne probleme i zagađenost životne sredine, pa i podršku tokom razvoda braka.

Đukić-Dejanović je naglasila da, kada je reč o materijalnoj pomoći, parlament građanima ne može da izađe u susret, jer za to nema predviđena sredstva, i da su za to nadležni republičcki organi.

"Nedavno su nam se obratili predstavnici udruženja distrofičara kojem je bila potrebna pomoć za nabavku specijalizovanog vozila, pa smo ih uputili na Ministarstvo rada i socijalne politike. Tih dana bio je raspisan konkurs za dodelu sredstava na koji su imali su pravo da apliciraju, a verujem da je sada to pitanje povoljno rešeno", rekla je Đukić-Dejanović.

Prema predsednici, građanima se čini da skupština može da zameni različita ministarstva i druge državne organe, ali za najveći broj predstavki koji stigne u poštansko sanduče parlamenta - najviše zakonodavno telo nije nadležno.

"Kada procenimo da je neki zahtev krajnje opravdan i sami sugerišemo određenim telima, institucijama i pojedincima da na to obrate pažnju", ukazala je Đukić-Dejanović.

Dešava se, kazala je ona, i da su građani svesni da predsednik skupštine u okviru svojih nadležnosti ne može da reši njihov problem, ali mu ipak pišu u želji da im bude posvećena određena pažnja.

"To je potpuno opravdano, jer parlament i jeste Dom svih građana", naglasila je Đukić-Dejanović, napomenuvši da građani čije se predstavke odnose na zakonodavnu aktivnost skupštine i postupak donošenja zakonskih propisa odgovor dobijaju za nekoliko dana.

Govoreći u kojoj se meri građani interesuju za zakonodavnu aktivnost parlamenta, ona je navela da često pitaju za vreme donošenja pojedinih zakona, kao što su, na primer, oni koji se tiču svojine i denacionalizacije.

"Neretko analiziraju postojeće, ali i pišu nove predloge zakona. U tom slučaju ih upućujemo na mogućnost građanske inicijative uz određen broj potpisa“, dodala je Đukić-Dejanović.

Građani su Skupštini Srbije, pored ostalog, pisali i kako bi trebalo da izgleda deklaracija osude zločina u Srebrenici i izjašnjavali se za i protiv usvajanja tog dokumenta.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image