• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

KOJI SU NAJTRAŽENIJI POSLOVI U SRBIJI? Ako imate zanat možete da BIRATE, a evo ko zarađuje najviše novca!

Autor Sara Šimšić

Od januara do jula Nacionalna služba za zapošljavanje registrovala je 117.819 slučajeva zapošljavanja, dok ukupan broj novoprijavljenih od početka ove godine iznosi 169.278.

 Najtraženiji i najplaćeniji poslovi u Srbiji Izvor: MONDO/Uroš Arsić

U poslednjih nekoliko godina broj nezaposlenih na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje (NSZ) značajno se smanjuje. Prema najnovijim podacima, u Srbiji je registrovano 440.622 nezaposlena. U odnosu na prethodni mesec njihov broj je manji za 3.591 osobu, a u poređenju sa julom prošle godine, broj onih koji su se ovog jula obreli na birou rada, smanjen je za 77.895 građana.

"Takvim pozitivnim trendovima doprinosi povećana privredna aktivnost, dobro usmerene ekonomske mere Vlade Srbije, a značajan je i efekat mera aktivne politike zapošljavanja, u koje je uloženo šest milijardi dinara." izjavio je za Politiku, Zoran Martinović direktor NSZ-a.

"Ukupan broj novoprijavljenih od početka ove godine iznosio je 169.278, a samo u julu na evidenciju NSZ prijavilo se 25.152 građana. Najveći broj novoprijavljenih došao je iz oblasti ekonomije, prava i administracije, mašinstva i obrade metala, trgovine, ugostiteljstva i turizama, ali i poljoprivrede, proizvodnje i prerade hrane, elektrotehnike, zdravstva" nabraja direktor NSZ-a. 

Spremnost nezaposlenih da prihvate određeni posao je individualna i zavisi od ličnihstavova, interesovanja, motivacije i egzistencijalnih potreba.

Na osnovu prijavljenih potreba poslodavaca trenutno najtraženiji poslovi u Srbiji su diplomirani inženjer građevinarstva, programer informacionog sistema, diplomirani pravnik, projektni menadžer, informatičar. Traže se i diplomirani ekonomisti, doktori medicine, diplomirani mašinski inženjeri, građevinski tehničari, medicinske sestre, ali i šivači tekstila, kuvari, sobarice, konobari, stolari, prodavci, bravari, vozači teretnjaka, armirači, zidari, tesari...

Možda će vas zanimati

Kretanja na tržištu rada uslovljena su tehničko-tehnološkim dostignućima, što dovodi do zahteva poslodavaca za novim znanjima i veštinama, naročito u oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija. S tim u vezi, u ovoj oblasti je zabeležena potražnja za novim kvalifikacijama, kao i specifičnim znanjima i veštinama koje se zahtevaju od kandidata.

Prosečna plata u oblasti informacionih sistema iznosi 1.225 evra, diplomirani pravnici zarađuju između 60.000 do 120.000 u zavisnosti od iskustva i rada. U finansijskim deltanostima prosčna plata iznosi 114.000 dinara. Što se tiče zdravstva prosečna plata iznosi 78.000 dinara.

U poslednje vreme, više nego ikada, na ceni su majstorski profili u građevini, zanatstvu, ugostiteljstvu.

U ugostiteljestvu se plate kreću od 50.000 dinara pa na više, s obzirom da konobari žive od bakšiša. Kuvar početnik bez dana radnog iskustva može da zaradi oko 50.000 dinara, a kasnije može zarađivati i duplo više. Prosečna plata automehaničara iznosi između 45.000 do 60.000 dinara , a uvek nedostaju eutoelektričari, autolimari, autolakeri, autoelektroničari, koji su takođe dobro plaćeni. Zarade električara, molera, zidara i zavarivača se kreću od 60.000 do 120.000 dinara. Čak i do 1.500 evra mogu da zarade frizeri, ali do te plate moraju da prođu dug put.

"Po iskazanim potrebama, do sada je zaposleno blizu 30.000 građana. Taj podatak pokazuje da je za poslodavce nekada teško obezbediti tražene profile ili potreban broj željenih kandidata u kraćem roku" navodi on za Politiku, i  podseća da je od januara do jula 2022. godine registrovano 117.819 slučajeva zapošljavanja sa evidencije NSZ-a, dok je samo u julu posao preko biroa rada dobilo 13.687 kandidata.

Obuke za 1.200 nezaposlenih

Obuke koje organizuje Nacionalna služba za zapošljavanje namenjene su teže zapošljivim nezaposlenim građanima i prilagođene potrebama slabije obrazovnih, odnosno onima bez kvalifikacija ili sa nedostajućim znanjima i veštinama. Najviše interesovanja ima za obuke za gerontodomaćice, operatere na CNC mašinama, kozmetičare, krojenje i šivenje, viljuškariste, frizera, pekara, kuvara. U 2022. godini planirano je uključivanje 1.200 nezaposlenih u obuke.

(MONDO/POLITIKA)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image