• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pomirenje regiona imperativ, piše Tadić u Vol strit džurnalu

Pomirenje naroda u regionu za Srbiju predstavlja "apsolutni imperativ" i Deklaracija o osudi zločina u Srebrenici pokazuje tu posvećenostm piše predsednik Srbije.

"Za nas, izmirenje predstavlja moralni imperativ da bi se rekla istina - neulepšana, zasnovana na činenicama, užasna istina krvoprolića koje ne sme da se ponovi na našim prostorima. Izmirenje, takođe, shvatamo kao kategoričko odbacivanje pojedinaca, koji su lažno tvrdili da deluju u naše ime, i politike koja je podržavala nasilje i mržnju", napisao je Tadić u autorskom tekstu za "Vol strit džornal".

Preuzimanjem vođstva u regionalnom izmirenju, Srbija je otvorila vrata za ostale, u nadi da zajedno možemo da izgradimo naprednu i inkluzivnu budućnost kao članice Evropske unije - našeg glavnog strateškog prioriteta, rekao je predsednik Srbije.

"To je naša vizija, i ništa nas neće sprečiti da je ostvarimo", rekao je Tadić.

Tadić je istakao da je Srbija pokazala hrabrost jer se prva izvinila za gnusne zločine koje su počinile sve strane u građanskim ratovima u Jugoslaviji.

"Prihvatanje sopstvene odgovornosti za ono što se desilo u prošlosti sastavni je deo demokratskog jačanja svake zemlje u našem okruženju. To je neizostavan korak u unapređivanju održivog mira i stabilnosti na Zapadnom Balkanu", istakao je on.

Pišući o zločinu u Srebrenici julu 1995. godine, Tadić je rekao da je to jedno od najtragičnijih poglavlja građanskih ratova u Jugoslaviji 1990. godina.

"Kako bih pokazao da Srbija oplakuje sve žrtve, otišao sam u Srebrenicu godinu dana pošto sam izabran za predsednika Srbije kako bih zajedno sa preživelima odao poštu žrtvama na 10. godinšnjicu tog stravičnog zločina", naveo je Tadić.

Prema njegovim rečima, ovaj postupak je otvorio žestoku nacionalnu debatu o nedelima režima Slobodana Miloševića i uticao na povećanje svesti u regionu o kritičnom značaju izmirenja, jedne od suštinskih evropskih vrednosti koju je Srbija iskreno prihvatila nakon ponovnog uspostavljanja demokratije u Srbiji 5. oktobra 2000. godine.

U istoriji, "naše sličnosti daleko su prevazilazile razlike među nama - i još uvek je tako - i iako diskriminacija nije bila neprisutna, daleko od toga da je bila raširena. Ukratko, izmirenje nam pomaže da prošlost otmemo od bezočnika koji šire strah i još uvek vrebaju među nama", dodao je Tadić.

Prema njegovim rečima, upravo sa tom pozadinom, Skupština Srbije je 30. marta usvojila istorijsku Deklaraciju o Srebrenici koja nedvosmisleno osuđuje ratne zločine počinjene tamo.

"Ova Deklaracija je proizvod apsolutne posvećenosti moje zemlje ponovnom uspostavljanju poverenja i promovisanju prijateljstva i razumevanja među dve ponosne nacije u našem regionu i, još šire, dve velike verske tradicije prisutne u našem sve više međusobno zavisnom svetu", naveo je Tadić.

"Kao takav, ovaj dokument bez presedana - prvi takve vrste na Zapadnom Balkanu - pruža duboko saučešće i iskreno izvinjenje porodicama žrtava muslimana iz Bosne", dodao je on.

Pored toga, naveo je Tadić, ovom deklaracijom potvrđuje se potpuna podrška naporima Vlade Srbije da uspešno okonča saradnju sa Haškim tribunalom, koja obuhvata lociranje, hapšenje i izručenje ratnog komandanta vojske bosanskih Srba, generala Ratka Mladića.

"Ova Deklaracija, takođe, ističe posvećenost Srbije poštovanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta Bosne i Hercegovine. Nadamo se da će ona olakšati proces da se njena tri naroda slože oko neophodnih unutrašnjih reformi", naveo je Tadić.

"Tišina više nije prihvatljiva, kao ni skrivanje iza zastarele ratne retorike", jer je u ovom regionu "nastupilo i trajaće vreme odgovornosti", zaključio je predsednik Srbije.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image