• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić i Josipović u Bačkom Monoštoru

Nakon trojnog sastanka predsednika Mađarske, Hrvatske i Srbije u Pečuju, Boris Tadić i Ivo Josipović posetili su Bački Monoštor.

Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je večeras u Bačkom Monoštoru da su odnosi između Srbije i Hrvatske od presudne važnosti za ceo region.

Boris Tadić i njegov hrvatski kolega Ivo Josipović borave u Bačkom Monoštoru gde će se susresti s tamošnjim predstavnicima hrvatske zajednice.

"Ako Srbija i Hrvatska imaju saglasnost o zajedničkoj budućnosti, i ako uspeju da smognu snage da gledaju na probleme prošlosti na način koji je sasvim drugačiji od tradicionalnog, ako budu imale zajedničke sednice vlada dve države i ako - bog da - jednom u budućnosti imaju i zajednički udžbenik istorije, time će pokazati iskrenu zrelost i spremnost da preuzmu novu odgovornost u novom vremenu, kako bi projektovale budućnost celog regiona", rekao je Tadić novinarima u Bačkom Monoštoru kod Sombora.

Prema njegovim rečima, to bi bila poruka svim narodima i državama u regionu da imamo zajedničku budućnost u EU.

Tadić i Josipović, izrazili su uverenje da će vlade njihovih zemalja naći rešenje za povlačenje međusobnih tužbi pred Međunarodnim sudom pravde (MSP).



Tadić je rekao da je siguran da će to pitanje biti rešeno, ali je dodao da to ne zavisi od predsednika nego od dveju vlada.

"Osnovna ideja mora da sadrži princip da svaki zločin mora da bude jasno označen, a da svaki zločinac bude osuđen", rekao je Tadić na zajedničkoj konferenciji za novinare sa Josipovićem.

Predsednik Hrvatske je rekao da međusobne tužbe imaju smisao samo ako spor nije moguće rešiti na drugi način.

"Ja duboko verujem da ovo pitanje može da bude rešeno na drugi način, ali će konačnu reč o tome ipak dati dve vlade", kazao je Josipović.

Na pitanje da li će i Hrvatska, kao i Srbija, u skupštini doneti deklaraciju o Srebrenici, Josipović je kazao da je njegova zemlja donela više akata koji su se odnosili na ratove, počev od Drugog svetskog rata pa do poslednjeg.

"Politički predstavnici Hrvatske su na pojedinim događajima jasno pokazali da istoriju treba ostaviti istoričarima, ali da iz svega treba izvući pouke. Sve žrtve zaslužuju pijetet, poštovanje i saučešće, a krivci zaslužuju kaznu. Istorija ne sme da opterećuje narode, koji treba da budu otvoreni jedni prema drugima", poručio je Josipović.

Dvojica predsednika složila su se da je pitanje granica između Srbije i Hrvatske i dalje otvoreno.

Tadić je ocenio da se to pitanje ne može lako rešiti i podsetio da je radna grupa koju su formirale Srbija i Hrvatska ocenila da je problem vrlo kompleksan. On je izrazio očekivanje da će to pitanje biti rešeno kroz regionalne procedure.

Josipović je rekao da nikada nije lako rešiti pitanje granica, čak i ako je reč "o samo jednom jedinom spornom metru". Dodao je da očekuje da to pitanje reši zajednička radna grupa i naveo da, ako ni komisija ne reši to pitanje, postoje pravni mehanizmi za rešenje spora.

Tadić je izrazio veliko zadovoljstvo što je Josipović danas po prvi put u zvaničnoj poseti Srbiji i ocenio da se radi o poseti koja je izuzetno značajna u političkom smislu.



Naveo je da su dvojica predsednika pažnju posvetila pitanjima koja su bila zanemarivana u prošlosti, ali i svim otvorenim pitanjima koja postoje između dve zemlje.

Predsednik Srbije je kazao da je bilo reči i o ekonomskoj saradnji i investicijama srpskih kompanija u Hrvatskoj i obrnuto.

Josipović je rekao da je poseti pristupio sa puno pažnje i naveo da mu je primarni zadatak bio da se sretne sa hrvatskom nacionalnom zajednicom u Srbiji.

Izrazio je nadu da će biti prikupljeno dovoljno potpisa za direktne izbore za Hrvatski nacionalni savet u Srbiji i rekao da to telo treba da participira u javnom životu Srbije.

Tadić je rekao da ima informacije da se broj prikupljenih potpisa za savet povećao i da je siguran da će ih biti dovoljno za direktne izbore.

Dvojica predsednika složila su se da je pitanje nacionalnih manjina veoma važno za svaku državu jer politika prema manjinama određuje evropsku budućnost zemalja i stepen njihovog civilizacijskog razvoja.

Josipović je još kazao da će nastaviti da se stara o Hrvatima u Srbiji i izrazio zadovoljstvo što Srbija posvećuje sve veću pažnju pravima manjina.



Predsednik Srbije je posebno zadovoljstvo izrazio zbog toga što se dve države međusobno podržavaju bez uslovljavanja na putu ka EU.

"Želimo da iza sebe ostavimo sređenu situaciju a naše zemlje u EU", poručio je Josipović, a Tadić je istakao da će sasvim sigurno građani Srbije i Hrvatske u EU živeti pod "istim evropskim krovom".

Tadić i Josipović još jednom su ponovili opredeljenje dveju država za uređivanje odnosa u BiH, i poručili da se do rešenja može doći isključivo konsenzusom tri konstitutivna naroda.

Josipović je izrazio nadu da će uspeti da će tri naroda u BiH definisati ustavne promene, i da će stvoriti funkcionalnu državu "jednakopravnih naroda".

"Potrebno je naći bolja rešenja nego postojeća ali ta rešenja moraju naći pre svega sva tri konstitutivna naroda, a mi ćemo im u tome pomoći", rekao je Josipović.

"Ako komisije to ne reše postoje druge pravne mogućnosti, kao što su arbitraža i sudovi", zaključio je Josipović.

Sastanku sa predstavnicima hrvatske zajednice pored dvojice predsednika prisustvovao je i srpski ministar za pitanja manjina Svetozar Čiplić.

Tadić i Josipović su ranije danas bili u mađarskom gradu Pečuj gde su razgovarali sa predsednikom Mađarske Laslom Šoljomom, a večeras su u Vojvodini.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image