• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SRS: Nema volje da se nađu nalogodavci ubistva Đinđića

Novi duel poslanika SNS i G17 plus. Dragan Todorović izjavio da kod stranaka vladajuće koalicije, odnosno DS "ne postoji volja" da bude otkrivena politička pozadina ubistva Zorana Đinđića.

Poslanici republičkog parlamenta završili su pretres amandmana na predložene izmene i dopune Zakona o regionalnom razvoju, a u nastavku sednice će u pojedinostima razmatrati amandmane na izmene Zakona o besplatnoj podeli akcija.

Prepodnevni deo rasprave obeležila je polemika poslanice Srpske napredne stranke Jorgovanke Tabaković i poslanika G17 plus, pošto je ponovila da je otac državnog sekretara Ministarstva ekonomije I regionalnog razvoja Nebojše Ćirića dobio novac od Agencije za privatizaciju, iako ima dokument da nije dobio otpremninu.

Ona je ponovila i ranije iznete navode tokom načelne rasprave o tom predlogu zakona, o prenosu sredstava iz Ministarstva za ekonomiju insitutu u kojem je radila majka ministra Mlađana Dinkića, lidera G17 plus i ministra ekonomije i regionalnog razvoja.

Tabakovićeva je, povodom tužbe koju je Ćirić podneo protiv nje, rekla da se neće pozivati na imunitet i da očekuje da će suđenje biti uskoro, na kome će, kako je najavila, izneti dokaze o tokovima novca i računa za Agenciju za privatizaciju.

Na tvrdnje Dinkića da njegova majka više ne radi u institutu, Tabaković je pitala zašto je tek u martu ove godine izbrisano da ona više nije u upravnom odboru insitututa i navela da je 30 odsto akcija prenela na jednu nevladinu organizaciju.

U polemiku se uključila i šef poslaničke grupe G17 plus Snežana Grubješić koja je pročitala informaciju Agencije za privatizaciju u kojoj se navodi da ocu državnog sekratara Nebojše Ćirića Hranislavu Ćiriću nije isplaćena otpremnina, već je sporazumno, na lični zahtev, otišao u penziju.

Ministarka za Nacionalni investicioni plan Verica Kalanović je kazala da su sva ministarstva koja vode ljudi iz G17 plus transparentna i da se svi podaci mogu dobiti, navodeći da otac državnog sekretara Ćirića, koji je juče protiv Tabakovićeva podneo tužbu, nije uzeo otpremninu.

U raspravi u pojedinostima na predložene izmene tog zakona, koji predviđa smanjenje broja statističkih regiona sa sedam na pet, najviše primedbi izneli su poslanici SRS, nezadovoljni što se u vrlo kratkom vremenu posle donošenja osnovnog zakona vrše usvajaju njegove izmene.

Oni su naveli da se pri podeli Srbije na pet statističkih regiona nije vodilo računa o građanima.

NS je navela da su predložene izmene "politička trgovina" za glasanje o nedavno usvojenoj Deklaraciji o osudi zločina u Srebrenici, dok LDP smatra da su izmene katastroflne, da prave još lošiju situaciju i stvaraju nacionalne tenzije.

Na Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o pravu na besplatne akcije i novčanu naknadu koju građani ostvaruju u postupku privatizacije podneto je više od 60 amandmana.

Predloženim izmenama predviđeno je da će građani moći da steknu besplatne akcije i pre procesa privatizacije, umesto za šest meseci posle privatizacije.

Šef poslaničke grupe Srpske radikalne stranke Dragan Todorović je na početku današnjeg zasedanja Skupštine optužio vladajuću koaliciju i DS da ne želi da rasvetli političku pozadinu ubistva premijera Zorana Đinđića.

Šef poslanika "Za evropsku Srbiju" Nada Kolundžija odgovorila mu je da takve optužbe imaju za cilj sprečavanje otkrivanja političke pozadine tog tragičnog događaja.

U delu sednice parlamenta u kome poslanici svakog utorka i četvrtka od predstavnika vlasti traže informacije, Todorović je naveo da politička pozadina ubistva Đinđića "definitivno nije otkrivena", kao ni ko je naručilac tog ubistva, pa je upitao DS zbog čega ne želi da se to otkrije do kraja?

"Zbog čega vi iz DS nećete da se ovo otkrije do kraja? Zašto ste u (skupštinskom) Odboru za odbranu i bezbednost sprečili da dobijemo te podatke ? Kako to da vas ne interesuje ko je praćen, od koga je praćen, kod koga su završili ti podaci?" - upitao je Todorović.

Kolundžija je od rukovodstva parlamenta zatražila odgovor da li je institut postavljanja poslaničkih pitanja "nešto čime se dopušta iznošenje neistina, kvalifikacija koje su netačne, neosnovanih optužbi i amatarskih istražnjih radnji da bi se optuživali drugi".

"Ovde se optužuje DS kao neko ko je nezainteresovan da se utvrdi politička pozadina. Jedini ko je nezainteresovan za to jeste onaj koji je pobegao u Hag i želi da se skloni od političke odgovornosti za ovo ubistvo", rekla je Kolundžija.

"Onaj ko postavlja poslaničko pitanje ima pravo da postavlja pitanje koje je od javnog interesa, ali ne da optužuje i to koristi da diskvalifikuje političke protivnike. Postoje granice koje se ne smeju prelaziti, a te granice znače poštovanje poslovnika i iznošenje činjenica, a ne diskvalifikacija", istakla je Kolundžija.

DSS je, povodom današnjeg trilateralnog sastanka ministara spoljnih poslova Srbije, Turske i Španije, upitala u kom svojstvu će turski ministar prisustvovati tom sastanku, s obzirom na to da je Turska priznala nezavisnost Kosova i Metohije, nije član EU i nije država iz regiona.

Poslanici DSS-a su pitali i šta je polazna osnova srpskog šefa diplomatije Vuka Jeremića za današnje razgovore, odnosno da li će predstavnici Beograda i Prištine sedeti za istim stolom ubuduće i da li će se poštovati preambula Ustava Srbije gde piše da je Kosovo i Metohija sastavni deo Srbije.

Poslanici te stranke su naveli i da su nedavno usvojenu Deklaraciju o osudi zločina u Srebrenici, kako su mediji preneli, pisali Jeremić i ministar spoljnih poslova Turske, na šta je reagovala Kolundžija, koja je istakla da je nedopustivo i nezamislivo otpuživati Skupštinu Srbije da je donela akt koji je pisao neki strani državljanin.

"Optuživati Skupštinu da je usvajala tekst stranog diplomate je nedopustivo", smatra Kolundžija.

Poslanici NS su zatražili izmene Zakona o Republičkoj radiodifuznoj agenciji kojima bi se 20 odsto od sume koji građani plate RTS na ime televizijske pretplate upućivalo regionalnim i lokalnim televizijama koje su dobile frekvenciju.

Oni su od ministra kulture Nebojše Bradića zatražili da sazove sastanak na kome bi bili prisutni svi vlasnici lokalnih i regionalnih TV stanica koji su dobili frekvencije, da bi se o tome raspravljalo.

LDP je od Vlade Srbije zatražila informacije o državnim garancijama za finansiranje razvojnih projekata u metalurgiji za RTB Bor i upitali da li će to biti promašena investicija zbog finansiranja samo jednog segmenta?

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image