• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

CENE MOLERAJA OTIŠLE U NEBO! Evo koliko sad košta krečenje stana od 50m2 - zbog ovih faktora će vam uzeti JOŠ VIŠE novca

Autor Sara Šimšić

Inflacija je uticala na porast zanatskih usluga pa tako i molerskih.

 Cena krečanja stana od 50 kvadrata Izvor: YouTube/PaintLifeTV

Kraj leta je idealno vreme da unesete promene i osvežite svoj dom. Zbog dobrih uslova mnogi sugrađani se u ovom periodu odučuju za krečenje kuća i stanova. Zbog toga moleri u ovom periodu imaju povećan obim posla. Ipak tokom protekle sezone cena molerskih radova je u konstantnom porastu, za tri godine cena je skočila za 50 odsto ali to i znatno varira među majstorima. Sigurno se pitate "Od čega to zavisi?"

O tome su u emisiji "150 minuta" pričali jedan od majstora na terenu i Ljubiša Banovački predsednik udruženja profesionalnih upravnika Beograda. Trenutno za stan od 50 kvadrata potrebno je izdvojiti 450-650 evra zajedno sa pripremnim radovima.

"Dva ili tri meseca ranije je potrebno zakazati krečenje u zavisnosti od obima posla, a cene su porasle zbog porasta cene materijala i goriva" rekao je jedan od majstora.

Određen broj građana se odlučuje da sami završe pripremene radove pa onda plate samo krečenje i farbanje.

"Retko ko ide na tuđe pripreme, svaki majstor voli da izvrši svoju pripremu. To mu stvara sigurnost u dalje radove. Sve ima svoju cenu i zavisi od investitora" dodao je on.

Cena molerskih radova znatno je viša danas nego pre pandemije, od 2019. cena raste zbog manje dostupnosti radnika, a tu je i opšti porast cena samog materijala. Ove godine cene kako kažu proizvođači su skočile od 5 do 20 odsto. Najviše novca izdvojićete za poludisprezije čija se cena kreće do čak 1.940 dinara dok su najjeftnije rukavice koje se mogu kupiti za 90 dinara. To ne ometa potražnju materijala pogotovo u periodu od kraja aprila do oktobra kada je pik sezone molerskih radova. Zaposleni u radnjama tvrde da je ove godine sezona slabija kada je u pitanju sama prodaja. Cena samog krečenja ne varira mnogo od majstora do majstora. Osnovno krečenje belom bojom kreće se od 2 evra po metru kvadratnom. Krečenje plafona može promeniti cenu, a određeni majstori imaju posebne cene za plafone. Savet je da sami izmerite kvadraturu za krečenje i kažete majstoru kako bi ste lakše postigli dogovor.

Cene molerskog materijala u Beogradu:

  1. Poludisperzije: od 1.510 do 1.950 dinara
  2. Četke: od 90 do 1.000 dinara
  3. Valjci: od 260 do 900 dinara
  4. Ručice: od 190 dinara do 270 dinara
  5. Krep trake: od 75 do 355 dinara
  6. Gleterice: od 650 do 1000 dinara
  7. Rukavice: od 99 dinara
  8. Glet masa (25kg) od 750 dinara

Cene materijala u Nišu su takođe poskupele između 20 do 30 odsto. Krečenje jednog stana od 50 kvadrata košta između 150 i 200 evra. Cena varira od toga kakvi su pripremni radovi potrebni. Zanimljivo je kada su molerski radovi u pitanju da je najviše poskupelo krečenje fasada. Pre korene krečenje jednog kvadratnog metra fasade je iznosilo 6-7 evra, a sada iznosi 10-12 evra.

Ljubiša Banovčki
Izvor: TV Prva/screenshot

Neophodno je puno strpljenja i novca da bi se obavili molerski radovi.

"Treba dosta strpljenja, komunikacije kako sa stanarima, kada je i pitanju krečenje zajedničkih prostorija, tako i sa majstorima. Treba uzeti više ponuda i u zavisnosti od njih definisati šta tačno treba da se radi." rekao je za Prvu predsednik udruženja profesionalnih upravnika Ljubiša Banovački.

Većina stanara se žali da im je preskupo.

"Zbog inflacije je došlo da poskupljenja zanatskih usluga, kako molerskih tako i kermičarkih. To je još jedan teret za stanare u zgradama, a sa druge strane imaju potrebu da srede zajedničke prostorije. Mogu da dobiju i subvencije, stanari da dodaju pare i imaju uređenu zgradu" dodao je on.

Cena po kvadratnom metru se kreće od 2 evra pa na više.

"Sve ide od 2 evra pa na više, tu se podrazumeva da majstor posle toga i očisti. Mi kada tražimo majstora za sređivanje zajedničkih prostorija, tražimo da posle izlaska majstora zgrada bude perfektno čista. Znači da se na cenu krečenje dodaje i taj deo čišćenja, takođe neki put se traže aluminijumske lajsne na ivicima zidova što poskupljuje cenu. Tako da je cena krečenja po kvadratu od 2-5 evra. U Beogradu sređivanje jedne zgrade od 237 kvadrata iznosi 304.840 dinara."

Cena varira od mnogih faktora kao u kom delu grada živite i da li želite da vam majstor sve dodatno počisti.

"Cena je veća zbog dodatnih radova, naprimer cena radova u zoni jedan je skuplja zbog parking mesta za radnike. Podignuti su standardni, sada nijedan stanar ne želi da čisti posle majstora. Sve se to dodatno doplaćuje, kada majstor izađe sve mora biti perfektno čisto. Žele kompletnu uslugu."

Za zajedničke prostorije u zgradi su potrebnije skuplje boje.

"Postojanije su i bolje, vodoperive, hodnik se lako prlja, jednog godišenje može da se opere. One su skuplje u samom startu.
Moleri i profesionalne firme koje se bave krečenjem su napravili određene pakete: bejzik, strandard i premijum paket krečenja.
Premijum paket krečenja podrzumeva 4,5 evra po kvadratu, otporne boje i imaju prvi razred previosti. Takođe kvalitetnije boje, podloge, i možete da koristite različite tehnike, a cene se kreću od 50 evra po metru kvadratnom. Ovaj paket bi vas koštao 1.000 evra" zaključuje on. 

Stanari se nekada odlučuju da sami kreče.

"Postoje i te varijante, firme daju akciju za kupovinu materijala kada su u pitanju stambene jednice. Plaćaju samo materijal i to može biti jedna od preporuka kako da uštedite novac. Najbitnija je dobra komunikacija sa stanarima" zaključuje on na kraju razgovora. 

(MONDO)

Komentari 31

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

rade

podrzavam radi sam

MilBa

Danas svi sebe zovu Majstorima. Ja sam majstorsko žensko dete i mnoge "muške" poslove obavljamo sama, pa i krečenje jer sam, iskustveno, shvatila da su mnogi foliranti, pogotovo kada "dobiju" posao kod "gazdarice", međutim, njihova fundamentalna znanja, a i estetike - su često oskudna te onda pokušavaju da mistifikuju svoje sposobnosti. Svaki iole obrazovan i vešt čovek može da bude taj čuveni Majstor. U moje vreme, na zanat su išli, isključivo loši učenici, sa izuzetkom onih siromašnih. U to "moje vreme", sadašnji Majstor bi, prvo bio šegrt i to onaj koji voli svoj posao i želi da uči. Svi smo znali dobre majstore. Današnji majstor je anonimus, ne daje garanciju, profakturu, račun i za državu je nevidljiv. Dakle, alat u ruke i ne znate šta sve možete i umete.

Mile

Ne potcenjujem nikog ali taj rad jednostavno ne vredi toliko. Za dva dana posla on uzme 500 eur cisto? Njegova dnevnica je 250 eur za trljanje valjka po zidu ? Okrecite ljudi sami, imate na youtube sve cake i slobodno se upustite u to. Za pare koje vam ostanu idite na more.

special image