• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Priština isekla signal srpskih mobilnih operatera

Radnici Regulatornog tela za telekomunikacije Kosova, uz podršku specijalnih jedinica kosovske policije, su jutros nenajavljeno uklonile opremu za mobilnu telefoniju svih provajdera iz Srbije na području centralnog Kosova.

Regulatorna agencija za telekomunikacije (RAT) Kosova saopštila je danas da je preduzela akciju "zaustavljanja ilegalne aktivnosti nelicenciranih i neovlašćenih operatera", koji su proširili svoju mrežu na teritoriji Kosova. U saopštenju RAT-a se ne navodi o kojim se "ilegalnim operaterima" radi.

Akcija je preduzeta u saradnji sa agencijama za sprovođenje zakona u cilju ostvarivanja postojećih zakona i stvaranje uslova za normalan rad licenciranih operatora mobilne telefonije, navodi se u saopštenju RAT-a.

RAT, u ovom slučaju podseća kompanije, grupe ili pojedince koji direktno ili indirektno učestvuju u pružanju nelicenciranih i neovlašćenih usluga iz opsega mobile telefonije, da neće tolerisati takvu delatnost bez prethodne licence ili autorizacije.

Predstavnici RAT-a će u ponedeljak održati konferenciju za novinare u Prištini.

Prema informacijama očevidaca, ljudi koji su obezbeđivali objekte Telekoma i Telenora radnici Regulatornog tela za telekomunikacije Kosova, uz podršku specijalnih jedinica kosovske policije su oko 5 sati skinuli opremu, isekli kablove i demontirali uređaje koji služe za prenos telefonske mreže. Trenutno u tom delu Kosova nema signala te tri mreže ili je veoma otežan.

Isključene je 14 baznih stanica mobilne i fiksne telefonije Telekoma Srbije i Telenora, a za sutra su najavili isključenje i preostalih 10, izjavio je ministar za rad i socijalno staranje u kosovskoj vladi Nenad Rašić. On je naveo da je u današnjem razgovoru sa rukovodiocima Agencije tražio prekid peresecanja kablova i isključivanja antena mreže mobilne telefonije.

"Tražio sam kompromis i prekid razaranja sistema telekomunikacija", rekao je Rašić Tanjugu i preneo da su mu u Agenciji kazali da će sutra nastaviti isključivanje antena i preostalih 10 mobilnih sistema na Kosovu.

Antene i predajnici su skinuti za baznih stanica u Badovcu kod Gračanice, Gušterici kod Lipljana I Babinom Mostu kod Obilića. Sa ovih stanica signalom je pokrivan čitav prostor centralnog Kosova naseljen Srbima.

Bez signala mobilne telefonije trenutno je oko 40.000 Srba u centralnom Kosovu.



Akcija uklanjanja predajnika i antena i presecanja kablova izvedena je jutros u pet časova, odlukom Regulatornog tela za telekomunikacije.

“Izvršen je prepad. Jake snage policije i monteri su specijalnim dizalicama skinuli su antene i nasumice sekli kablove”, rekao je Tanjugu jedan od očevidaca.

Iz Regulatornog tela su najavili saopštenje tokom dana, a u kosovskoj policiji je Tanjugu rečeno da su njihove jedinice osiguravale montere. Portparol Euleksa Irina Gudeljević rekla je agenciji Beta da Euleksa nema nikakve veze sa skidanjem opreme srpskih provajdera mobilne telefonije.

U Telekomu Srbije su najavili saopštenje kada utvrde šta se sve tačno dešavalo i ko je odgovoran za ovaj, kako su kazali, “vandalski čin”. Radnici Telekoma Srbije trenutno pokušavaju da osposobe fiksnu telefoniju u selima oko Gračanice. Fiksna telefonija radi na relaciji Mitrovica – Gračanica.

Mobilna telefonija 064 mpreže trenutno radi samo u Gračanici, i to sa veoma slabim signalom. Mala bazna stanica mobilne telefonije u Gračanici jutros nije dirana.

Mobilni operater Telenor potvrdio je da su toj kompaniji danas na Kosovu isključene dve bazne stanice - na području Gračanice i Ugljara.

Predstavnik Telenora Srbija za medije Ana Davičo rekla je agenciji Beta da je ta informacija dobijena na osnovu uvida iz centra u Beogradu, dodajući da u toj kompaniji ne mogu da imaju uvid u konkretno stanje, bez fizičkog pristupa predajnicima.

Signal Telenorove mobilne telefonije na tom području centralnog Kosova je slabiji ili je znatno smanjen, rekla je Davičo, ističući da mobilna mreža na severu pokrajine dobro funkcioniše.

Ministarstvo za KiM: Euleks da odmah vrati "alo"

Ministarstvo za Kosovo i Metohiju danas je zatražilo od Euleksa da zaštiti imovinu “ukinutih” srpskih mobilnih operatera i hitno obezbedi nesmetanu komunikaciju na području Kosova i Metohije.

Ministarstvo je najoštrije osudilo "nasilje kosovskih privremenih institucija" usmereno ka uništavanju imovine srpskih mobilnih operatera u pokrajini i ocenjuje da ukidanjem signala mobilnih operatera iz Srbije takozvane kosovske institucije žele da stvore komunikacijski mrak među Srbima i potpuno ih odseku od sveta.

"Smatramo da je ovo smišljeni incident, koji nije samo napad na svojinu srpskih kompanija, već namera da se preseče svaka međusobna komunikacija kosmetskih Srba, ali i veze sa ostalim delom Srbije i svetom. Prekidom svake komunikacije između srpskih sredina, kosovske privremene institucije stvaraju atmosferu nesigurnosti i straha, obeshrabruju povratnike i pokreću novi talas iseljavanja", navodi se u saopštenju Ministarstva za KiM.

Državni sekretar Ministarstva za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović izjavio je danas da je onemogućavanje rada srpskim mobilnim operaterima južno od Ibra svojevrsna priprema za proterivanje Srba iz tog dela pokrajine.

"Živeti u enklavi a nemati komunikaciju sa rodbinom, prijateljima, lekarom ili nemati konktakt sa ljudima koji su do sada indirektno ili direktno pomagali opstanak tog srpskog življa, nemati kontakt sa predstavnicima Srbije, u krajnjem slučaju Ministarstvom za KiM, znači gašenje svake mogućnosti da Srbi tu ostanu", izjavio je Ivanović agenciji Tanjug.

Prema njegovim rečima, onaj ko je odlučio da onemogući trima srpskim operaterima mobilne telefonije da pružaju usluge južno od reke Ibar svestan je kakve posledice bi takva odluka mogla da ima.

"Svi naši operateri su imali dozvolu nadležnih organa još mnogo pre 1999. godine i nastavili su po tim dozvolama da rade s obzirom da dozvole nisu imale organičeno delovanje, nije bilo limitirano vreme na koje se daje dozvola. S druge strane, kosovski Albanci u privremenim institucijama su pokušavali u nekoliko navrata da eleminišu te operatere time što će im rušiti stanice, antene ili jednostavno kidati vodove. Do sada smo uspevali da otklonimo tu opasnost", rekao je Ivanović.

Ministarstvo za KiM ističe da nedavni napad na povratnike u selu Žač i demontiranje predajnika srpskih mobilnih operatera govori da takozvane kosovske institucije namerno stvaraju tenzije i vrše pritisak na preostale kosmetske Srbe kako bi pokrajinu etnički očistili.

"Ministarstvo za KiM od UNMIK-a i Euleksa zahteva da hitno reaguju, da se predajnici ponovo osposobe, i da preduzmu mere, na koje ih mandat misije UN obavezuje, kako se ovakve situacije ne bi ponavljale. Euleks, UNMIK i međunarodna zajednica ne mogu i ne smeju više da zatvaraju oči pred stvarnim namerama takozvanih kosovskih institucija. Ministarsvo za KiM zahteva od Euleksa da urazumi prištinske vlasti da ovakvi incidenti ne doprinose miru i stabilnosti", navodi se u saopštenju.

Područje centralnog Kosova od jutros je bez signala mobilne telefonije Telekoma Srbije, Telenora i VIP mreže nakon akcije skidanje antena i presecanja kablova koje su izveli radnici Regulatornog tela za telekomunikacije Kosova, uz podršku specijalnih jedinica kosovske policije.
Antene i predajnici su skinuti za baznih stanica u Badovcu kod Gračanice, Gušterici kod Lipljana I Babinom Mostu kod Obilića.

Sa ovih stanica signalom je pokrivan čitav prostor centralnog Kosova naseljen Srbima.

U Gračanici pacijentima ugroženo zdravlje

"U slučaju eventualnih medicinskih komplikacija ili smrtnog ishoda pacijenata kojima se ne može pružiti adekvatna pomoć zbog prekida komunikacija, odgovornost će snositi oni koji su izazvali ili direktno doprineli postojećoj situaciji", navodi se u saopštenju Doma zdravlja Gračanica.

"U potpunom su prekidu sve vrste komunikacije čime je Dom zdravlja odvojen od svojih pacijenata, a služba hitne medicinske pomoći je u potpunoj blokadi i do sada nijedan telefonski poziv nije primljen iako dnevno imamo oko 50 intervencija i pregleda", navela je u saopštenju direktorka te zdravstvene ustanove dr Rada Trajković.

Brojni pacijenti se mogu pregledati samo ako lično dođu, dok sve mobilne ekipe Službe za urgentnu medicinu nemaju nijedan izlazak na teren.

Ekipe koje su već na terenu su ostale bez veze sa matičnom ambulantom i bez veze sa Urgentnim centrom ''Simonida'' u Gračanici kojima se uvek najavljuje dolazak teških i hitnih slučajeva.

Time je prekinuta i svaka komunikacija sa KBC Gračanica - ginekološkom, neurološkom, internom, pedijatrijskom i hirurškom klinikom, tako da se pacijenti u slučaju prevremenih porođaja, beba u inkubatoru, hitnih hirurških stanja, infarkta srca i mozga ili drugih hitnih stanja, ne mogu transportovati u referentne kliničke centre, jer se ne može proslediti informacija da je transport neophodan.

Trajkovićeva navodi da se, posle akcija blokiranja isporuka lekova u više navrata, zadržavanja opreme i sanitetskog materijala, ova akcija shvata kao nastavak pritiska na srpski narod sa Kosova i Metohije.

"Blokiranje rada civilizacijske tekovine kao što su telefonske veze, predstavlja akt brutalnog kršenja najosnovnijih ljudskih prava, u trenutku kada se na sva usta ističe navodno poštovanje prava Srba na Kosovu i Metohiji", navedeno je u saopštenju.

Zaposleni u Domu zdravlja Gračanica apeluju na sve nadležne da se što pre prekine ovaj vid nasilja i da se ponovo uspostave telekomunikacione veze u regionu centralnog Kosova i upućuju apel svim međunarodnim organizacijama da izvrše pritisak na kosovsku vladu da prestane sa ovim nečasnim radnjama i da se pacijentima ne ugrožava pravo na život.

Cvetković:Pokušaj izolacije Srba, čekamo reakciju UN

Predsednik Vlade Srbije Mirko Cvetković ocenio je ukidanje mreže mobilnih operatera iz Srbije na Kosovu i Metohiji pokušaj nove izolacije kosovskih Srba i pozvao predstavnike međunarodnih mirovnih misija Ujedinjenih nacija da spreče incidente prema srpskom stanovništvu u toj pokrajini.

"Pritisci ekstremista na povratnike, kao i ukidanje mreže mobilnih operatera iz Srbije od strane privremenih vlasti u Pokrajini stvaraju nove napetosti i atmosferu nesigurnosti i straha među Srbima na Kosovu i Metohiji", istakao je u Cvetković u saopštenju koje prenosi vladina Kancelarija za saradnju sa medijima.

Kako je naveo, prekidanje veza srpskih sredina u Pokrajini sa svetom predstavlja pokušaj nove izolacije kosovskih Srba.

Vlada Srbije insistira da mirovne misije Ujedinjenih nacija, UNMIK i EULEKS preduzmu hitne mere na sprečavanju incidenata i doprinesu uspostavljanju trajnog mira na području južne srpske pokrajine, kazao je Cvetković.

(Agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image