• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Jeremić u UN: Sad je prilika za kompromis

Kada Međunarodni sud pravde bude podneo izveštaj Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija (UN) to će biti prilika za kompromis između Srba i Albanaca, izjavio danas u Njujorku ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić.

"Mislim da smo bliži novom, obećavajućem trenutku na Kosovu. U vremenu pred nama, trebalo bi da koncentrišemo svoje napore da zajedno pronađemo rešenje kroz dijalog", izjavio je Jeremić na sednici Saveta bezbednosti UN.

Jeremić je rekao da je Međunarodni sud pravde pri kraju razmatranja problema jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i istakao da bi sudije trebalo da rade neometano, bez političkih pritisaka, kao što su dalja priznanja nezavisnosti Kosova.

"Za duboko je žaljenje što je proteklih meseci nekoliko država odlučio da to ipak učini, kako se sanzaje pod stranim pritiskom, čime potcenjuju glavni sudski organ UN", naglasio je Jeremić.

Sada ipak postoji mogućnost da "gledamo dalje od podela iz prošlosti", ocenio je Jeremić, i stvorimo okolnosti da buduća rešenja budu moguća.

On je naglasio da se to može ostvariti kroz mirni dijalog koji će rezultirati obostrano prihvatljivim ishodom i omogućiti trajnu stabilnost u regionu i širom sveta.

"Rešenje kroz dijalog, a ne unilateralizam, naš je cilj", naglasio je Jeremić i zatražio podršku svih država članica UN za rešavanje ovog problema, jednom za sva vremena.

"Ova godina može biti godina našeg zajedničkog uspeha", rekao je Jeremić i založio se za rešenje koje nikoga ne ostavlja poraženim i koje može da ujedini svet, u okviru pravila utvrđenih međunarodnim pravom.

Prema rečima Jeremića, dijalog između Srba i Albanaca koji će rezultirati fer i izbalansiranim sporazumom obezbediće mirnu, evropsku budućnost za Zapadni Balkan.

"Članstvo u Evropskoj uniji (EU) je centralni strateški prioritet Srbije. Mi snažno verujemo u zajedničku sudbinu svih evropskih naroda. To je temelj naše demokratije i naše iskrene želje za pomirenjem", istakao je Jeremić.

On je rekao da je jedini put napred kompromis izbalansiran između želja i interesa dva naroda.

Uz dužno poštovanje prema različitim tačkama gledišta, kada je u pitanju status Kosova i Metohije, pitanje statusa se i dalje žestoko osporava, više od dve godine pošto su albanske vlasti jednostranom deklaracijom pokušale secesiju pokrajine, podsetio je Jeremić.

On je rekao da je jednostrano proglašena nezavisnost jasno podelila svet i dovela u pitanje osnovne principe savremenog međunarodnog poretka.

Prema rečima Jeremića, odluka prištinskih vlasti nije doprinela stabilnosti na Balkanu, niti je ojačala regionalnu saradnju.

Jeremić je naglasio da je značajna većina članica UN i Saveta bezbednosti čvrsto protiv nastojanja da se na silu nametne podela Srbije i nastavljaju da poštuju njen suverenitet i teritorijalni integritet.

"Hteo bih da ponovim našu duboku zahvalnost za njihovu podršku", rekeo je Jeremić i ponovio nastojanje Srbije da se pitanje budućeg statusa Kosova reši diplomatskim putem.

Jeremić je ponovio principijelni stav vlasti Srbije da nikada neće priznati jednostranu proglašenu nezavisnost i da će Beograd energično nastaviti da brani svoju poziciju na miran način, koristeći sva diplomatska sredstva koja stoje na raspolaganju miroljubivoj suverenoj državi.

Prema rečima Jeremića, šef UNMIK Lamberto Zanijer ostaje nezaobilazan akter na Kosovu, zbog čega je važno da Savet bezbednosti UN podržava UNMIK kao ključni stub mira i stabilnosti.

Jeremić je rekao da Srbija duboko ceni konstruktivan pristup UN i organizacija koje deluju pod njenim autoritetom, kao što je Euleks.

Neslaganja o statusu ne smeju da ometaju našu sposobnost da delujemo zajednički na rešavanju praktičnih pitanja, rekao je Jeremić i citirao dao izveštaja generalnog sekretara UN Ban Ki Muna da je "ukupna bezbednosna situacija na Kosovu i dalje relativno mirna, ali krhka".

Jeremić je ocenio da albanski organi vlasti u više navrata nisu uspeli da prihvate pragmatično, statusno neutralno angažovanje, posebno u oblasti vladavine prava i običaja.

"Nažalost, izveštaj generalnog sekretara umanjuje broj rastućih izazova na Kosovu, od organizovanog kriminala i korupcije, zloupotrebe policije i nefunkcionalnosti pravosuđa. Evropska komisija u nedavnom izveštaju o napretku, s druge strane, daje realniju sliku", istakao je Jeremić.

Jeremić je ukazao da se u tom izveštaju navodi da su organizovani kriminal i korupcija na Kosovu pitanja koja izazivaju "ozbiljnu zabrinutost" i potvrđuje da je pravosudni sistem "slab, podložan političkom uticaju i neefikasan".

On je podsetio da je nekoliko zvaničnika Srbije, uključujući ministra Gorana Bogdanovića i njegovog zamenika, protivpravno izbačeno sa Kosova, pod oružanom pratnjom, uprkos tome što su legalni stanovnici pokrajine.

Jeremić je naglasio da je, otprilike u isto vreme, jednostranim aktom uskraćen signal srpske mobilne i fiksne telefonije, čime su kosovski Srbi onemogućeni da komuniciraju izvan svojih enklava, što je ozbiljna povreda humanitarnih normi.

Srećom, poručio je Jeremić, situacija na terenu se popravlja, tehnička oštećenja se popravljaju, ali se mora osigurati da se ovakva vrsta unilateralizma ne ponovi.

"U tom kontekstu hteo bih da pozdravim izjave UNMIK i Euleks da ne učestvuju u kontroverznoj 'Strategiji za sever Kosova'", rekao je Jeremić.

Prema njegovim rečima, namera ovog plana Međunarodne civilne kancelarije je da prisilno sprovede Ahtisarijev plan koji krši Rezoluciju 1244.

Govoreći o nesigurnom i problematičnom položaju srpskog kulturnog nasleđa na Kosovu, Jeremić je podsetio da Srbija peti put u Savetu bezbednosti ukazuje da ništa nije urađeno povodom "kulturnog čišćenja".

Jeremić je istakao da se čini da na jugu Kosova policija ne može da spreči zastrašivanja i nasilje prema Srbima u ostvarivanju prava na povratak.

On je podsetio da je zvaničnik UNHCR Eduardo Arboleda izjavio da je "povratak raseljenih osoba bukvalno prestao".

Srbija ipak nastavlja da bude posvećena pronalaženju načina za prevazilaženje ovih i mnogih drugih konkretnih izazova na statusno neutralan način, u skladu sa rezolucijom 1244, rekao je Jeremić.

Jeremić je naglasio da Beograd ceni napor UNMIK da se radi na smanjenju tenzija i zajedničkim potrebama i podržava statusno neutralno prisustvo EU na severu Kosova.

Jeremić je naglasio da se saradanja Srbije i Euleksa u oblastima policije, pravosuđa i carina razvija iz dana u dan i istakao neophodnost uloge međunarodne zajednice u zaštiti srpskog kulturnog i verskog nasleđa na Kosovu.

On je izrazio "oprezni optimizam" da će pitanje snabdevanja električnom energijom srpske zajednice na celoj teritoriji Kosova biti rešeno u bliskoj budućnosti.

"Zahvaljujući na konstruktivnoj ulozi UNMIK i posebno EU, čini se da će se statusno neutralna rešenje ostvariti", rekao je Jeremić.

On je naglasio da će Srbija nastaviti da sarađuje sa partnerima kako bi se osiguralo da uloga Kfor ne bude smanjena, posebno u kontekstu očuvanja srpske baštine.

(FoNet)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image