• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić počeo posetu Kipru

Predsednik Srbije Boris Tadić sastao se danas popodne u Nikoziji sa predsednikom Kipra Dimitrisom Hristofijasom, javljaju kiparski mediji.

Tadić i Hristofijas istakli su da dve zemlje imaju odlične odnose i pružili međusobnu podršku na očuvanju tertiorijalnog integriteta.

Hristofijas je na zajedničkoj konferenciji za novinare, posle susreta sa Tadićem, rekao da Kipar podržava Srbiju na putu ka Evropskoj uniji, kao i ostale zemlje Zapadnog Balkana i ocenio da bi njihov ulazak u Uniju doprineo stabilizaciji odnosa i prilika u regionu.

Kiparski predsednik je odlučno potvrdio da njegova zemlja "nikada neće priznati nezavisnost Kosova".

"Proglšenje nezavisnosti je nedozvoljen akt i Kipar ne priznaje i nikada neće priznati nezavisnost Kosova. Takav naš stav je u skladu sa međunarodnim pravom", rekao je Hristofijas.

On smatra da bi pregovori koji bi usledili posle odluke Međunarodnog suda pravde trebalo da dovedu do "očuvanja teritorijalnog integriteta Srbije, što bi potvrdio Savet bezbednosti UN".

Dvojica predsednika su istakla da Kipar i Srbija imaju tradicionalno dobre odnose i da su oni nastali još u vreme predsednika Makariosa i Josipa Broza Tita.

Predsednik Srbije je rekao da su dobri odnosi dve zemlje utemeljeni na bliskosti Srba i Kiprana i bliskosti kultura dva naroda.

"Kipar je uvek u teškim danima podržavao Srbiju i želim da zahvalim što nas danas podržavate u evropskim integracijama i u odbrani teritorijalnog integriteta na Kosovu", naveo je Tadić, dodavši da je svaki pokušaj etnički motivisane secesije opasan.

"To je pitanje principa i Srbija nikada neće podržati secesiju Kipra i možete računati na nas kao na prijateljsku zemlju", istakao je predsednik Srbije.

Govoreći o spoljnopolitičkim prioritetima Srbije, Tadić je naglasio da su oni nepromenjeni - evropske integracije i očuvanje teritorijalnog integriteta Kosova.

"Nadam se da niko pred Srbiju neće postaviti prepreke ka EU traženjem da se prizna Kosovo, jer to Srbija nikada neće prihvatiti. To od nas niko nije tražio. Ali dobro je da na vreme kažem stav Srbije", rekao je srpski predsednik.



Predsednik Kipra je dodao da se nada da će prilikom odlučivanja Međunarodnog suda pravde o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, biti poštovano međunarodno pravo.

Kipar je jedna od pet država-članica EU koja nije priznala jednostrano proglašenu nezavisnosti Kosova.

Oba predsednika su, međutim, naglasila da je potrebno učiniti mnogo više na razvoju ekonomskih odnosa jer je trgovinska razmena prošle godine iznosila samo 15 mliona evra.

Susretom sa Hristofijasom Tadić je počeo dvodnevnu posetu Kipru tokom koje će se sastati i sa arhiepiskopom Kiparske pravoslavne crkve Hrizostomosom i predsednikom parlamenta Mariosom Karojanom.

Tadić i Hristofijas sutra će otvoriti Kiparsko-srpski poslovni forum "Perpsektive ekonomske saradnje Kipra i Srbije".

Prednosti investiranja na srpskom tržištu učesnicima skupa predstaviće ministar trgovine Slobodan Milosavljević i predsednik Privredne komore Srbije (PKS) Miloš Bugarin.

Robna razmena između Srbije i Kipra je, prema podacima PKS, skromna, kao i investicije sa Kipra u Srbiji, a poslednjih godina čak su u padu.

Vrednost ukupne spoljnotrgovinske razmene Srbije i Kipra bila je 2009. godine 15,9 miliona dolara, od čega je 13 miliona iznosio izvoz, a 2,9 miliona uvoz.

U prva tri meseca ove godine vrednost trgovinske razmene je 2,6 miliona dolara, što je za 35 odsto manje nego u istom periodu prethodne godine.

Trgovina između srpskih i kiparskih firmi bila je najuspešnija 2005. godine, kad je iznosila 151 milion dolara.

Srpski privrednici su ove godine na Kipar uglavnom izvozili žitarice, telekomunikacione aparate i uređaje i obojene metale, a uvozili su najviše povrće i voće, medicinske i farmaceutske proizvode i sirova đubriva i minerale.

U PKS su procenili da bi se na Kipar mogao povećati izvoz poljoprivrednih, prehrambenih i farmaceutskih proizvoda, ali i nameštaja.

Kiparske kompanije su zainteresovane za privatizaciju u turističkom i hotelijerskom sektoru, ali, prema ocenama PKS-a, nisu spremne da investiraju u firme koje imaju veliki broj zaposlenih jer su potrebna velika izdvajanja za socijalne programe.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image