Pored obimnog gradiva u školi i na fakultetu i nerazumevanja na koje često nailaze kod odraslih, mladi se suočavaju i sa „otrovnim“ komentarima na društvenim mrežama, pritiskom da uvek savršeno izgledaju i super se osećaju, vršnjačkim nasiljem i još nizom problema koji mogu da im naruše mentalno zdravlje.
O svemu tome nerado govore, iako je prvi korak da im bude bolje upravo razgovor. Mnogi se stide da se požale na probleme koji se samo nagomilavaju, a jedan od razloga zašto ne potraže stručnu pomoć je strah da će biti obeleženi i odbačeni.
U nastavku navodimo neke od najčešćih poteškoća koje muče današnje adolescente. Ako imaš između 14 i 25 godina, izdvoj nekoliko minuta da ovo pažljivo pročitaš i možda pomogneš sebi. Zašto tvoj prvi bolji dan ne bi počeo baš danas?
Loše raspoloženje
Okej je da s vremena na vreme osećaš tugu i nemaš dovoljno energije za ono što inače s lakoćom obavljaš. Međutim, ovo osećanje može da traje podjednako jako i u dužem vremenskom periodu, čak i bez ikakvog povoda. Ako ti se čini da te značajno ometa u obavljanju svakodnevnih aktivnosti (ispunjavanju obaveza u školi ili na fakultetu, bavljenju hobijem...), ne bi bilo loše da zatražiš dodatnu podršku jer postoji mogućnost da je u pitanju depresija.
Anksioznost
Znaš ono kada ste stalno oko nečega zabrinuti, pa se osećate napeto, ne možete normalno da jedete, a srce lupa kao ludo? Sve ovo mogu biti simptomi anksioznosti. I znate šta? I ovo je ok, zato što se svako od nas u nekom periodu života susreo sa ovim neprijatnim osećanjem. Stalna briga može dovesti mladu osobu do povlačenja u sebe i usamljenosti, a može je podstaknuti i na pokušaje da neprijatnost prekine na razne štetne načine, na primer zloupotrebom supstanci. Anksioznost nije znak da s tobom nešto nije u redu, sasvim je okej i da nisi uvek okej. Platforma svejeok.rs daje ti nekoliko saveta kako da brigom o sebi unaprediš svoje fizičko i psihičko zdravlje i kako da otkriješ svoju idealnu tehniku za opuštanje.
Problemi sa održavanjem pažnje
„Ništa mi ne ulazi u glavu!“ - verovatno ti se bar jednom desilo da ti misli lete na sve strane baš pred važan ispit ili pismeni zadatak. Sve je ok, svi smo kroz to prošli, ali kada su ovakve situacije suviše učestale, mogu da utiču na uspeh u školi ili na fakultetu, pa i na odnose sa drugima. Problem s pažnjom se najčešće ispoljava tako što ne možeš da sediš mirno, često prelaziš s jedne aktivnosti na drugu i ostavljaš nedovršene zadatake. Evo jednog zgodnog interaktivnog upitnika koji se takođe može naći na platformi „Sve je ok“, a kroz koji ćeš naučiti da preokreneš misli u svoju korist. Ako primetiš da te nemogućnost koncentracije prilično ometa u svakodnevnom funkcionisanju, ne bi bilo loše da potražiš dodatnu podršku.
Vršnjačko nasilje
Ponekad je otvoreno, ponekad veoma prikriveno, tako da ne možeš lako da ga prepoznaš, ali znaj da vršnjačko niti bilo koje drugo nasilje nikad nije okej. Sasvim je u redu da posumnjaš da si žrtva ako te u bilo kom trenutku nečiji postupci navedu da se osećaš neprijatno i ugroženo. Možda su to uvredljive šale i zadirkivanje, uživo ili na internetu, pretnje i ucene, ili fizičko napadanje i oštećivanje stvari. Važno je da odreaguješ na vreme, najpre tako što ćeš razgovarati sa osobom od poverenja. Ako znake nasilnog ponašanja primetiš kod sebe, evo tehnika koje ti mogu pomoći da se izboriš sa besom, a dobra ideja je da potražiš dodatnu podršku.
To što imaš navedene ili neke druge poteškoće ne znači da s tobom nešto nije u redu. I odrasli se svakodnevno suočavaju sa manjim ili većim problemima koje sami ne mogu da prevaziđu. Možda ti je samo potrebna pomoć da svoj problem počneš da rešavaš na pravi način. Čak i kada pomislite da ste u svojoj muci sami, znajte da niste i da rešenje uvek postoji.
Na platformi Sve je ok, koju je Unicef razvio sa partnerima, a a koju je podržao i Maybelline New York, možete potpuno anonimno i besplatno dobiti podršku psihologa kako biste napravili taj najvažniji prvi korak – otvorili se za razgovor. Sasvim je ok reći da nisi ok i ne postoji niti jedan razlog da kroz teški period prolaziš sam.
Svako dana od 18 do 22 časa možeš četovati s psihologom, možeš i da zakažeš i besplatno savetovanje preko video poziva, aukoliko osetiš hitnu potrebu da s nekim razgovaraš, u svakom trenutku možeš pozvati broj 116111.
Na ovoj adresi pronaći ćeš i veliku bazu korisnih edukativnih tekstova na temu mentalnog zdravlja i najrazličitijih životnih problema - od nesnalaženja u školi ili na fakultetu, sve do toga kako da izgradiš zdrave partnerske veze.
Rešenje uvek postoji, samo ga je potrebno potražiti i biti svestan da to nije znak slabosti već pokazuje samosvest i hrabrost. Saznaj više o problemima koji te muče na Svejeok.rs i ne oklevaj da potražiš podršku ili da je pružiš nekome kome je u datom trenutku potrebna – jer okej je i kad nije sve okej. Tvoj prvi bolji dan možda je baš danas!
Rapsodija Zvezde, Olimpijakos je pao u Areni: Ovako se ide u plej-of Evrolige!
Pravio haos na utakmici Zvezde, sada joj opet sudi! Evroliga ga vratila u Arenu posle velikog skandala
Ovako će izgledati novi kružni tok u centru Beograda! U sredini sat od 15.000.000 RSD: "To će biti simbol grada"
NOVO NA MONDO PORTALU: Probaj MONDO sudoku, svaki dan u 19h nova igra!
Miloš Teodosić ne igra protiv Olimpijakosa: Još jedan problem za Crvenu zvezdu