• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbija ključna za razvoj Zapadnog Balkana

Tržište Srbije nosi veliki razvojni potencijal i nemoguće je zamisliti razvoj Zapadnog Balkana bez njene ključne uloge, izjavio u Solunu predsednik Republike Srbije Boris Tadić.

Tadić je na početku foruma, kome prisustvuje veliki broj privrednika iz Grčke i Srbije, istakao da Srbija danas nudi najbolje poslovne prilike na Balkanu.

"Srbija je geografsko, poslovno i intelektualno središte tog prostora i kao potpisnik CEFTA sporazuma i istog takvog sporazuma sa Rusijom, Belorusijom i Turskom, predstavlja šansu izvoza na tržište od 800 miliona stanovnika", rekao je predsednik Srbije.

On je izrazio zahvalnost na podršci koju Grčka pruža Srbiji, kako na političkom, tako i na ekonomskom planu.

"Više od 200 grčkih kompanija posluje u Srbiji i vaša zemlja je uložila 2,5 milijardi evra investicija u Srbiju. Samo putem ekonomskih integracija može politički da se stabilizuje Balkan", ocenio je Tadić.

Predsednik je podsetio da je baš u Solunu, na samitu 2003. godine potvrđena jasna evropska perspektiva regiona, i istakao da sedam godina kasnije Srbija ne odustaje od tog starteškog cilja.

"Evropska perspektiva je snažan pokretač u procesu demokratizacije i stabilizacije čitavog regiona. Usporavanjem tog procesa najveću cenu ne bi platili samo građani Zapadnog Balkana, već i građani EU", kazao je Tadić i dodao da bi to imalo nesagledive ekonomske i bezbednosne posledice po čitavu EU.

"Evropska unija neće biti kompletna dok u svoje granice ne uključi Zapadni Balkan", posebno je istakao Tadić.



Govoreći o svetskoj ekonomskoj krizi, predsednik Srbije je naglasio da je potrebno udruženo ekonomsko reagovanje država na otklanjanju posledica krize.

"Kriza je najveća u poslednih 100 godina, jer su činjene sistematske greške i, usled ubrzanog rasta životnog standarda, nije bilo uzdržanosti u potrošnji. Danas iz tih grešaka izvlačimo pouke i u decenijama pred naam treba da pokažemo viši nivo discipline", rekao je Tadić.

Prema njegovim rečima i da Grčka i Srbija danas treba da budu solidarni partneri u teškim okolnostima.

"Ja sam danas zato ovde, jer je grčki premijer neposredno posle 5. oktobra, u teškim trenucima, bio sa srpskim narodom, a danas ja želim da pokažem solidarnost sa grčkim prijateljima. Srpski narod smatra grčki narod za svoje najbliže prijatelje", zaključio je predsednik Tadić.

Srbija će pomoći Grčkoj da se poveže sa EU

Srbija će pomoći da se Grčka transportno poveže sa Evropskom unijom izgradnjom putnih koridora, i pre nego što formalno postane članica EU, i trudiće se, kroz konkretne mere, da to bude u svakodnevnoj praksi, izjavio je danas predsednik Tadić.

On je na prijemu, koji je u Solunu organizovan za privrednike i građane Srbije koji žive u Grčkoj, istakao da svaki stanovnik Srbije ima poseban odnos prema Grčkoj i Solunu.

"Za par godina ćemo od Atine do Londona imati mreže auto puteva i time ćemo transportno pomoći Grčkoj da se poveže sa EU, gde se već politički nalazi", rekao je Tadić.

Prijemu su prisustvovali i ministri odbrane i trgovine Dragan Šutanovac i Slobodan Milosavljević, kao i predsednik Privredne komore Srbije Miloš Bugarin.

Predsednik Tadić položio je danas, zajedno sa grčkim ministrom odbrane Evangelosom Venizelisom, venac na Spomenik srpskim vojnicima na Zejtinliku u Solunu.

Polaganju venaca prisustvovao je i ministar odbrane Dragan Šutanovac, grčki Arhiepiskop Varnavas, kao i nekoliko desetina studenata iz Srbije koji se školuju u Solunu.

Ceremonija je počela minutom ćutanja palim srpskim vojnicima, nakon čega je orkestar grčke vojske intonirao himne dve države.

Predsednik Srbije razgovarao je juče u Atini sa grčkim premijerom Jorgosom Papandreuom o ekonomskoj saradnji Srbije i Grčke, instrumentima borbe protiv finansijske krize i problemu Kosova i Metohije.

Oni su se saglasili da tradicionalno dobri odnosi dveju država nastavljaju da se kreću uzlasnom linijom na obostranu korist. Srbija i Grčka imaju najbolje moguće odnose, ocenio je u Atini predsednik Srbije Boris Tadić i istakao da narode dve zemlje vezuje vekovno prijateljstvo.

Prema rečima Tadića, osim u oblasti ekonomije, dve zemlje imaju odličnu saradnju i u drugim oblastima, poput kulture i sporta.

Predsednik Srbije Boris Tadić je u Atini pozvao grčke kompanije da investiraju u srpsku privredu, ističući da je Srbija danas poslovni i politički centar zapadnog Balkana i da pruža najveće pogodnosti za strana ulaganja.

"Srbija je dinamična, politički stabilna i ekonomski ambiciozna zemlja koja je spremna da se brzo integriše u EU - država koja će biti regionalni garant integrativnih procesa, bezbednosti i prosperiteta", poručio je srpski predsednik na sednici Grčko-srpskog poslovnog saveta.

Predsednik Tadić je istakao da Srbija, kao političko, ekonomsko i ekspertsko središte regiona, ima izvanredne potencijale za održivi razvoj, ekonomski prosperitet i sve vidove poslovnih inovacija.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image